معرفی پهپاد کی‏ زد او

نوع: پهپاد تاکتیکی ویژه شناسایی
کشور: آلمان
طرح پهپاد کی‏ زد او نیروی زمینی آلمان از پهپادهای آزمایشی خانواده توکان برگرفته شده است. عنوان کی‏ زد او به زبان آلمانی مخفف عبارت وسیله هوایی کوچک برای مکان‏ یابی هدف است. این پهپاد در اصل برای پشتیبانی از سامانه‏ های توپخانه‏ ای دوربرد توسعه یافته است. نمونه‏ های نهایی کی‏ زد او برای استفاده در سطح تیپ‏ های عملیاتی جهت تامین داده‏ های شناسایی شبانه‏ روزی زمان‏ واقعی از نیروهای دشمن و ارزیابی خسارت میدان نبرد تا فاصله ۱۵۰ کیلومتری طراحی شده ‏اند. بال این پهپاد در قسمت زیر بدنه نصب شده و فاقد دم افقی است. بال‏ ها با هدف سهولت حمل‏ و نقل و نگهداری تاشونده می‏ باشند. همچنین در فلپ لبه حمله این پهپاد از مکانیزم یخ‏ زدایی با دمش باد گرم استفاده شده است. سازه این پهپاد فاقد ارابه فرود بوده و عمدتا از جنس مواد مرکب ساخته شده است. تجهیزات مختلفی قابل نصب بر روی این پهپاد هستند. برخی از آنها عبارتند از: حسگر اپتیکی کارل زایس اوفُلیوس، رادار دریچه مصنوعی، دستگاه ضبط اطلاعات پروازی با قابلیت ضبط ۱۰ دقیقه تصاویر ویدیویی، لینک داده زمان واقعی بسیار مقاوم در برابر اخلال و‌ مسافت سنج لیزری.

۱۶۰۲۶-۱
یک سامانه عملیاتی کی‏ زد او از ۱۰ فروند پرنده، ایستگاه کنترل زمینی، پایانه دریافت داده‏ های زمینی، خودروی پرتاب، خودروی بازیافت و خودروی سوخت ‏رسان و نگهداری تشکیل می ‏شود. برای آماده‏ سازی عملیاتی این سامانه کمتر از ۳۰ دقیقه زمان نیاز است. مکانیزم پرتاب این پهپاد با کمک راکت تقویتی بر روی یک کامیون نظامی نصب می‏ شود و برای پرتاب آن یه یک محوطه مربع شکل مسطح با ابعاد ۱۰۰ متر نیاز است. این پهپاد را می‏توان در شرایط وزش باد بدون توجه به جهت وزش آن پرتاب کرد. بازیافت این پهپاد توسط چتر انجام می‏ شود.

۱۶۰۲۶-۲

آزمایش ‏های پروازی نمونه اولیه کی‏ زد او در اکتبر ۱۹۹۴ آغاز شد و آموزش کاربرهای عملیاتی آن در ژوئن ۱۹۹۷ در دستور کار قرار گرفت. یک یگان عملیاتی کی‏ زد او متشکل از ۵ پرنده در آوریل ۱۹۹۸ برای ارزیابی میدانی به نیروی زمینی آلمان تحویل شد که تا نیمه سال بعد ۲۰۰ ساعت پروازی را ثبت کرد. نخستین قرارداد تولید کی‏ زد او به ارزش ۶۰۰ میلیون مارک در ۱۹ ژوئن ۱۹۹۸ برای تولید ۶ سامانه (شامل ۶۰ پهپاد و ۱۲ ایستگاه زمینی) منعقد شد. تحویل این سفارش از سال ۲۰۰۵ آغاز و تا سال ۲۰۰۷ پایان یافت. در سال ۲۰۰۶ نخستین سامانه کی‏ زد ‏او برای انجام ماموریت به افغانستان اعزام شد و نیروهای آلمانی ایساف با دریافت یک سامانه دیگر از این پهپاد تا سال ۲۰۰۶ از آنها استفاده می ‏کردند. شرکت تسلیحاتی آلمانی راین‏ متال این پرنده را توسعه داده و علاوه بر نیروی زمینی آلمان،‌ ارتش آمریکا و لهستان نیز از مشتریان کی‏ زد او به‏ شمار می ‏روند.
موتور:
یک موتور پیستونی ۲ سیلندر با توان ۲۳/۹ کیلووات و یک ملخ دوپره هل‏ دهنده
ابعاد:
دهانه بال:۳/۴۲ متر
طول کلی:۲/۲۶ متر
قطر بدنه:۰/۳۶ متر
ارتفاع کلی: ۰/۹۶متر
اوزان:
حداکثر وزن محموله: ۳۵ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست:۱۶۱کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی:۲۲۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت گردش:۱۲۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۳هزار پا
شعاع عملیاتی:۱۵۰کیلومتر
مداومت پروازی: بیش از ۳ساعت و ۳۰ دقیقه

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *