خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد تاکتیکی دریایی آرکیو-۱۵ای نپتون

معرفی پهپاد تاکتیکی دریایی آرکیو-۱۵ای نپتون

شرکت آمریکایی دی ‏آر اس در ژوئیه ۲۰۰۲ از پهپاد نپتون رونمایی کرد. بر اساس اعلام این شرکت نپتون بطور ویژه برای انجام عملیات‏ های تاکتیکی نظامی در محیط‏ های زمینی و دریایی بدون نیاز به باند برخاست طراحی شده است. می ‏توان این پهپاد را از روی انواع شناورهای مختلف پرتاب کرد و از آن برای انجام عملیات‏ های مختلف در طول شبانه روز بهره جست. در نیمه اول سال ۲۰۰۷ این پهپاد آمریکایی با نام آرکیو-۱۵ای نیز شناخته می‏ شود. نیروی دریایی آمریکا در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۰۳ با اعطاء‌ قراردادی به ارزش ۵ میلیون دلار سفارش تولید انبوه پهپاد آرکیو-۵ای نپتون را به شرکت دی‏ آر اس ارائه کرد. تحویل این پرنده ‏ها در همان سال آغاز شد و تا آوریل ۲۰۰۴ بطول انجامید.

۱۶۰۹۰-۳

پس از تجزیه و تحلیل داده‏ های بدست آمده از ارزیابی میدانی این پهپادها تولید محدود نسل بعدی آرکیو-۱۵ای از سال ۲۰۰۸ در دستور کار شرکت سازنده قرار گرفت. هندسه این هواپیما از پیکربندی بال پرنده تشکیل شده و موتور هل‏ دهنده آن بر روی قسمت انتهایی بدنه نصب شده است. در فاصله کمی از موتور دو سطح عمودی دم با ارتفاع کم و بر روی آنها سطح کوچک دم افقی قرار گرفته است. سطوح کنترلی این پهپاد شامل شهپَر، رادِر و اِلوِیتور بصورت متعارف تعبیه شده‏ اند. سازه این پرنده از جنس مواد مرکب است و به سه ماژول اصلی تقسیم می ‏شود. در زیر بدنه شیارهای وجود دارد که به‏ راحتی پرنده را روی محفظه نگهداری و حمل سوار کرده و در عین حال قرارگیری آنرا روی ریل پرتاب تسهیل می ‏کند. محموله ماموریتی اصلی این پهپاد شامل یک دوربین الکترواپتیکی و یک دوربین فروسرخ است که روی گوی متحرک پایدارشده دو محوره دی ‏آر اس جی‏ اس-۲۰۷ نصب می‏ شوند. امکان تعویض محموله در میدان عملیات وجود دارد. امکان کنترل کلیه تجهیزات محموله ماموریتی، حسگرهای محیطی و ماژول‏ های ارتباطی با استفاده از لینک داده مهیا شده است. مجموعه حسگرها و اجزاء‌ الکترونیکی در برابر آسیب‏ های احتمالی ناشی از برخورد آب در حین فرود عایق ‏بندی شده‏ اند. ایستگاه کنترل زمینی آرکیو-۱۵ای مبتنی بر یک لپ‏تاپ تقویت‏ شده است که با ماژول‏ های ارتباطی و دسته کنترل پرواز پرنده در ارتباط می‏ باشد. از این رایانه برای برنامه‏ ریزی ماموریتی، به‏ روزرسانی برنامه پروازی و مدیریت بیش از ۱۰۰ نقطه مشخص‎کننده مسیر استفاده می‏ شود.

۱۶۰۹۰-۲

برنامه پروازی بصورت پیش‏ فرض خودکار می ‏باشد اما امکان تغییر آن توسط کاربر زمینی در نظر گرفته شده است. لینک‏ داده دیجیتال این پهپاد با برد موثر ۷۴ کیلومتر برای ماموریت‏ های دریایی بهینه ‏سازی شده است. یک سامانه عملیاتی نپتون شامل سه فروند پرنده، ایستگاه کنترل زمینی، ترمینال داده، محفظه نگهداری و پرتاب پرنده و کیت پشتیبانی میدانی می‏ باشد. پرتاب این پهپاد توسط کاتاپولت نیوماتیک از روی زمین یا بر روی عرشه شناورهای انجام می‏ شود. آرکیو-۱۵ای توسط چتر بازیافت می‏ شود و همچنین امکان فرود سینه‏ مال آن توسط کاربر زمینی روی آب یا خشکی وجود دارد.

موتور:
یک موتور پیستونی دو سیلندر با توان ۱۵ اسب‏ بخار و ملخ دو پره هل‏ دهنده
ابعاد:
دهانه بال: ۲/۱۳ متر
طول کلی: ۱/۸۳ متر
ارتفاع کلی: ۰/۵۱ متر
اوزان:
حداکثر وزن محموله(شامل چتر): ۹/۱ کیلوگرم
حداکثر وزن پرتاب: ۵۹ کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۱۵۷ کیلومتر بر ساعت
سرعت گردش: ۱۱۱ کیلومتر بر ساعت
سرعت سیر: ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۸هزار پا
شعاع عملیاتی (لینک داده): ۷۴ کیلومتر
مداومت پروازی: ۴ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *