خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / موشک اچ ‏ان-۵ نسخه چینی استرلا-۲

موشک اچ ‏ان-۵ نسخه چینی استرلا-۲

شرکت همکاری‏ های صادراتی و وارداتی ماشین‏ های دقیق ملی چین موسوم به سی‏ ان‏ پی‏ ام‏ آی‏ ئی‏ سی موشک اچ‏ ان-۵ را به‏ عنوان نمونه ارتقاء‏یافته موشک نسل اولی روسی استرالا-۲ (در ناتو با نام اس‏ ای-۷ گریل) توسعه داده است. حروف اچ و ان در نام این موشک مخفف واژه‏ های هانگ و نو هستند که این ترکیب در زبان چینی به ‏معنای گیلاس سرخ‏رنگ است. برخی از منابع دفاعی از این موشک با نام اچ ‏وای-۵ نیز یاد می‏ کنند. توسعه سامانه موشکی سطح‏ به‏ هوای دوش‏ پرتاب اچ‏ ان-۵ از سال ۱۹۷۵ آغاز شد. این پروژه با نظارت شورای دولتی چین و کمیسون نظامی کمیته مرکزی حزب کمونیست این کشور مدیریت می ‏شد. در سال ۱۹۷۴ دولت مصر به رسم تقدیر از حمایت چین از این کشور در جنگ یوم ‏کیپور در سال ۱۹۷۳ به مجموعه کامل از سامانه موشکی روسی استرلا-۲ را به پکن اهداء کرد. فعالیت‏ های مهندسی معکوس این سامانه تسلیحاتی در چهار مرحله توسط اداره صنعت دفاعی ملی مستقر در استان لیائونینگ چین از مارس ۱۹۷۵ آغاز و تا آوریل ۱۹۸۵ تکمیل شد. در ژانویه ۱۹۷۹ در حالیکه برنامه توسعه اچ‏ ان-۵ در حال اجرا بود، دولت چین مجوز توسعه نمونه بهسازی این موشک موسوم به اچ‏ ان-۵ای را صادر کرد. در نهایت نمونه ‏های عملیاتی این موشک در اوایل دهه ۱۹۹۰ به ارتش چین تحویل شد.

۱۴۱۱۶-۲
موشک اچ ‏ان-۵ای قادر است از پشت به هواپیماهای جت و از جلو به هواپیماهای مجهز به موتورهای ملخی و همچنین بالگردهای نظامی حمله‏ ور شود. اصلی‏ ترین بهسازی‏ های انجام شده بر روی این موشک نسبت به نمونه پایه اچ ‏ان-۵ شامل افزایش برد کشف و شناسایی اهداف توسط جستجوگر آشیانه‏ یاب فروسرخ، کاهش آسیب‏ پذیری در برابر منابع اخلال محیطی مانند ابرهای روشن از طریق افزودن تجهیزات حذف اغتشاشات مزاحم و بکارگیری سرجنگی شدیدالانفجار بزرگتر می‏ باشد. آخرین نمونه دوش‏ پرتاب این سامانه موشکی با نام اچ‏ا ن-۵بی شناخته می‏ شود که خنک‏ کاری جستجوگر آن به صورت ترموالکتریکی صورت می‏ گیرد. نمونه دیگری از این موشک موسوم به اچ ‏ان-۵سی توسعه یافته که در واقع یک سامانه موشکی زمین‏ به‏ هوای خودکششی است. چین با انتقال فناوری این موشک به پاکستان نقش مهمی در توسعه سامانه موشکی ضدهوایی دوش پرتاب آنزا ام‏ کی۱ ایفاء کرده است.
یک سامانه عملیاتی اچ ‏ان-۵ شامل موارد زیر می‏ باشد:
-غلاف شلیک شامل بخش نشانه ‏گیری و تجهیزات پرتاب موشک و محفظه ‏های نگهداری موشک
-دسته نگهدارنده زیر غلاف شلیک موسوم به اس‏ کی-۵ای که داده‏ های مربوط به فرآیند شلیک را تامین کرده و صحت و دقت شلیک را تضمین می‏ نماید.
-باتری حرارتی متصل به قسمت جلویی دسته نگهدارنده زیرین برای تامین توان موردنیاز سلاح
موشک این سامانه ۱۳ کیلوگرم وزن دارد و شامل چهار قسمت اصلی می ‏باشد. این بخش‏ ها عبارتند از: جستجوگر فروسرخ به‏ همراه واحد حذف اغتشاشات، عملگر کنترلی به‏ همراه ژنراتور گاز، سرجنگی و فیوز و موتور راکتی در قسمت انتهایی. جستجوگر فروسرخ این موشک برای کشف و شناسایی تابش‏ های حرارتی ساتع‏ شده از اهداف پرنده طراحی شده است. این جستجوگر امواج حرارتی دریافتی را به فرامین هدایت برای موشک تبدیل می‏ کند و موشک با استفاده از ناوبری تناسبی هدف خود را رهگیری می ‏نماید. شرکت چینی سی ‏ان ‏پی‏ ام‏ آی‏ ئی‏ سی پیشنهاد نصب موشک ‏های اچ ‏ان-۵ بر روی خودروهای نظامی ۶*۶ آزمایش و ارزیابی سی ‏اچ-۳ را مطرح کرد. از این ترکیب برای آموزش کاربران میدانی موشک اچ ‏ان-۵ استفاده می‏ شود و شامل یک قبضه موشک مشقی، تجهیزات نشانه‏ گیری و شلیک، باتری با قابلیت استفاده مجدد، نمایشگر نشان‏ دهنده وضعیت اصابت به هدف و شبیه‏ ساز اهداف پرنده می ‏باشد.

۱۴۱۱۶-۱
چین تولید موشک‏ های خانواده اچ ‏ان-۵ را متوقف کرده است. نمونه اچ‏ ان-۵سی از این موشک توسط نیروهای مسلح چین و کره شمالی در خدمت عملیاتی باقی مانده است. همچنین نیروی زمینی ارتش کشورهای افغانستان، بنگلادش، چین، ایران، عراق، کره ‏شمالی، میانمار، پاکستان و تایلند نمونه ‏های اچ ‏ان-۵ای و بی را در زرادخانه تسلیحاتی خود دارند. کره‏ شمالی و پاکستان تولید تحت لیسانس این موشک چینی را انجام داده ‏اند. در ژانویه ۱۹۹۷ اعلام شد دولت تایلند مذاکراتی را با چین برای خرید ۳۰ دستگاه پرتابگر، ۹۰ قبضه موشک و چهار سامانه آموزشی اچ‏ ان-۵ انجام داده است. ارزش تقریبی این معامله ۵/۵ میلیون دلار اعلام شد. ارزیابی منابع دفاعی حاکی از آن است که نیروی زمینی ارتش سلطنتی تایلند هم‏ اکنون بیش از ۲۳۰ سامانه از این موشک را در اختیار دارد. در سال ۱۹۹۶ چین ۳۶ سامانه از موشک اچ ‏ان-۵ را به بولیوی فروخت. گزارش‏ های منتشرشده منابع امنیتی غربی نشان می‏ دهد دولت آمریکا در سال ۲۰۰۸ بولیوی را وادار کرد همه این تسلیحات را برچیند.
در ادامه مشخصات فنی و عملکردی سامانه موشکی اچ ‏ان-۵ ارائه شده است:
طول موشک: ۱/۴۴ متر
قطر موشک: ۷ سانتی‏متر
وزن موشک: ۱۳ کیلوگرم
وزن موشک و غلاف شلیک: ۱۶ کیلوگرم
پیشران: راکت سوخت جامد
هدایت: فروسرخ غیرفعال
وزن سرجنگی: ۰/۵ کیلوگرم
ارتفاع رهگیری بیشینه:
نمونه اچ ‏ان-۵ای: ۲۳۰۰ متر
نمونه اچ‏ان-۵بی: ۵۰۰۰ متر
ارتفاع رهیگری کمینه: ۵۰ متر
برد بیشینه: ۴۴۰۰ متر
برد کمینه: ۸۰۰ متر
سرعت بیشینه درگیری با اهداف در حال نزدیک شدن: ۵۵۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت بیشینه درگیری با اهداف در حال دور شدن: ۹۵۰ کیلومتر بر ساعت

منابع:
Jame’s C O’Halloran, Jane’s Land-Based Air Defences, IHS Global Limited, 2014.
http://www.weaponsystems.net

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *