خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک چند منظوره دلیلا

معرفی موشک چند منظوره دلیلا

شرکت صنایع نظامی رژیم صهیونیستی (ای ام آی) موشک کروز سبک وزن میانبرد دِلیلا را از روی یک پهپاد فریب به همین نام توسعه داده است. این پرنده در اصل از روی هدف هوایی امریکایی ام کیو ام-۷۴ چوکار توسعه یافته که در نیمه دهه ۱۹۶۰ عملیاتی بود. نخستین گزارش‌ها در مورد تبدیل پهپاد دلیلا به یک سلاح آفندی هواپایه در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. از آن زمان تاکنون صهیونیست‌ها با اعمال تغییرات بسیار دلیلا را به یک سلاح ضربتی ماژولار چند منظوره تبدیل کرده‌اند. برنامه پروازی این سلاح شامل مختصات نقطه‌ای مسیر و ارتفاع‌های پروازی توسط یک کاربر زمینی بروز رسانی می‌شود. نمونه استاندارد موشک دلیلا از جستجوگر‌های الکترواپتیکی بهره می‌گیرد که از قابلیت ردیابی خودکار هدف برخوردارند. این موشک در آزماشی‌های خود توانایی انهدام اهداف متحرک زمینی با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت را به اثبات رسانده است. جستجوگرهای این موشک می‌توانند اهداف مورد نظر را تا فاصله ۱۶ کیلومتری شناسایی نمایند. اپراتورهای دلیلا ادعا می‌کنند که کارایی این موشک در حمله به اهداف متحرک بیشتر از حمله به اهداف ثابت است.

14101-3

ساختار ارتباط داده‌ای این موشک امکان کنتل انسان در حلقه را برای تائید نهایی هدف ممکن کرده است. در صورتی که هدق تائید نشود و یا ارتباط با موشک قطع شود بر اساس یک پیش‌فرض سامانه ناوبری دلیلا مانور پروازی در اطراف هدف را آغاز می‌کند و قادر است در صورت صدور فرمان مجدد به‌سوی هدف روانه شود. این موشک به‌اندازه کافی سوخت برای مداومت پروازی ۲۲ دقیقه‌ای با خود حمل می‌کند و بر این اساس حالت بهینه پروازی آن سیر در ارتفاع بالا می‌باشد. نمونه‌های کنونی دلیلا به‌سر جنگی ۳۰ کیلوگرمی شدیدالانفجار مجهز هستند اما شرکت آی ام آی مدعی است که بر روی افزودن یک سر جنگی نفوذگر جدید برای حمله به اهداف مستحکم شده کار می‌کند. صهیونیست‌ها نمونه‌هایی مختلف از موشک دلیلا را توسعه دادند. نمونه دلیلا ای ال برای نصب بر روی جت‌های جنگنده و نمونه دلیلا اچ ال برای نصب بر روی بالگردهای تهاجمی طراحی شده‌اند. نمونه زمین‌پایه این سلاح با نام دلیلا جی ال شناخته می‌شود و نمونه دلیلا اس ال موشکی دریاپایه و ضد کشتی است. شرکت آی ام آی در ژوئن ۲۰۰۲ اعلام کرد که بر اساس سفارش دریافتی از نیروی دریایی امریکا توسعه نمونه هلیکوپتر پرتاب دلیلا را برای جایگزینی با موشک‌های ضد سطح پنگوئن آغاز کرده است. نتیجه این کار منجر به معرفی نمونه‌ای از موشک دلیلاموسوم به لایت دِفِندِر شد. برای تثبیت مفهوم عملیاتی لایت دفندر یک پروژه مطالعاتی کاهش خطر پذیری ۳ ماهه انجام شد و ارزیابی‌های میدانی این سلاح توسط بالگرد اس اچ-۶۰ سی هاوک نیروی دریایی ارتش امریکا صورت پذیرفت.

۱۴۱۰۱-۱

موشک کروز دلیلا می‌تواند با سرعت ۰/۳ تا ۰/۷ ماخ در ارتفاع ۲۸ هزارپایی از سطح دریا به‌سوی هدف پرواز نماید. نرخ اوجگیری این موشک ۴ هزار پا در دقیقه بوده و حداکثر شتاب قابل تحمل در انجام مانورهای پروازی معادل ۵ جی می‌باشد. موشک دلیلا توان خود را از یک موتور توربوجت بی اس ۱۷۵ تامین می‌کند. این موشک به یک کامپیوتر پرواز دیجیتال مجهز است که امکان تغییر برنامه پروازی را فراهم می‌آورد و به آن اجازه می‌دهد در نزدیکی فیزیکی هدف در صورت نیاز با انجام مانور پروازی موقعیت خود را تغییر دهد. نمونه هلیکوپتر پرتاب دلیلا پس از شلیک در چند مرحله اوج می‌گیرد و پس از رسیدن به محدوده هدف بسوی آن شیرجه می‌رود. پس از ارزیابی میدانی مجوز موشک دلیلا بر روی جنگنده اف-۴ فانتوم و اف-۱۶ فالکون صادر شد. این موشک از اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط ارتش رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس اعلام منابع صهیونیستی موشک کروز دلیلا در یورش ارتش این رژیم به لبنان در سال ۲۰۰۶ نیز استفاده شده است. ارتش رژیم اشغالگر قدس تصاویری تبلیغاتی از شلیک یک فروند دلیلا بسوی کاروانی از خودروهای حزب ا.. لبنان منتشر کرده است. استفاده از موشک‌های دلیلا در حمله به نوار غزه در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نیز تائید شده است.

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *