خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک هوا به هوای میکا

معرفی موشک هوا به هوای میکا

پروژه موشک هوا به هوای میکا در سال ۱۹۸۲ در فرانسه کلید خورد. میکا با سه هدف توسعه پیدا کرد: ۱٫ جایگزینی با موشک‌های سوپر۵۳۰-دی/اِف و آر-۵۵۰ مَجیک-۲، ۲٫ تسلیح رافال و میراژ-۲۰۰۰ به موشک هوابه‌هوای پیشرفته آینده و ۳٫ رقابت جهانی با موشک هوابه‌هوای میان‌برد آمریکایی اَمرام. اولین آزمایش پروازی میکا در سال ۱۹۹۱ اولین آزمایش شلیک آن در سال ۱۹۹۵ انجام شد. موشک میکا در سال ۱۹۹۹ میلادی در ارتش فرانسه عملیاتی شد. میکا از همان ابتدای طراحی در دو گونه راداری و مادون قرمز (با حفظ یک پیکربندی برای هر دو گونه) توسعه پیدا کرد. موشک میکا در هر دو گونه راداری و فروسرخ به سامانه هدایت اینرسی به همراه خط ارتباط داده تا نیمه مسیر مجهز است. جست‌وجوگر ۱۲ کیلوگرمی راداری در دماغه موشک نصب می‌شود.

۱۴۰۲۶-۲
میکا-آی‌آر (گونه فروسرخ) به یک حسگر تصویرساز فروسرخ دو بانده مجهز است. این موشک قابلیت قفل بر روی هدف پس از شلیک را نیز دارد. این حسگر دارای زاویه مخروط دید ۱۲۰ درجه است. سرجنگى انفجارى میکا شامل ۱۲ کیلوگرم ماده شدیدالانفجار ترکش‌شونده است که پشت حسگر دماغه قرارگرفته و به فیوزهاى ضربه‌اى ومجاورتى مجهزاست. موتور سوخت جامد میکا توسط شرکت راکسِل توسعه پیدا کرده و در قسمت میانی موشک نصب می‌شود و حدود یک سوم وزن کل را به خود اختصاص می‌دهد. میکا به‌واسطه چهار تیغه کنترلی در محل خروجی موتور به مکانیزم کنترل بردار زاویه رانش مجهز است. این مکانیزم به همراه چهار بالچه متحرک L شکل در عقب موشک مانورپذیری این موشک را تضمین می‌کنند. میکا قادر به انجام و تحمل مانور با شتاب حداکثر ۵۰جی است. نحوه شلیک موشک میکا دو حالته بوده وگونه گرمایاب مانند سایدوایندر از ریل پرتاب مى‌شود و گونه رادارى مانند اَمرام ابتدا رهاشده وسپس موتور آن فعال می‌شود. حداکثر برد میکا ۶۰ کیلومتر و حداقل برد قابل دسترسی آن ۵۰۰ متر است. میکا برای حمله به اهداف دورتر قادر است با زاویه ۳۰ درجه اوجگیری کرده و خود را به ارتفاع ۲۰۰۰۰ پا بالاتر از هواپیمای حامل (حداکثر ارتفاع ۳۳۰۰۰ پا) برساند. حداکثر زاویه حمله آیرودینامیکی این موشک ۴۵ درجه است.
سامانه میکا وی‌اِل، گونه پدافندی دریاپایه میکا است. این سامانه پدافندی که هر تیوپ موشک آن ۴۸۰ کیلوگرم وزن دارد، قادر است به اهداف هوایی ارتفاع پست و خیلی پست به فاصله حداکثر ۱۲ کیلومتر حمله کند. هر دو نوع گرمایاب و راداری میکا در سامانه پدافندی آن نیز قابل به‌کارگیری است. بدین ترتیب سامانه پدافندی میکا دومین سامانه پدافندی جهان است که هم از تیر موشک گرمایاب و هم از تیر موشک راداری استفاده می‌کند.

۱۴۰۲۶-۳
تا اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی ۳۰۰۰ سفارش برای موشک هوا به هوای میکا ثبت شده که حدود یک سوم آن مربوط به نیروی هوایی فرانسه بوده است. این موشک تاکنون روی جنگنده های رافال، میراژ-۲۰۰۰ و اِف-۱۶بلوک۶۰ نصب شده است. میکا در آینده نزدیک احتمالاً در سوخو-۲۷، سوخو-۳۰ و میراژ-اف۱ نیز به کار گرفته خواهد شد. تولید و عرضه میکا در حال حاضر در اختیار کنسرسیوم اروپایی اِم‌بی‌دی‌اِی قرار دارد.
طول: ۳/۱ متر
قطر: ۰/۱۶ متر
دهانه بال:۰/۵۶ متر
وزن: ۱۱۲ کیلوگرم
وزن سرجنگی: ۱۲ کیلوگرم
فیوز: راداری فعال
هدایت: خط فرمان + اینرسی + مادون قرمز یا راداری
پیشران: سوخت جامد
برد: ۵۰۰ متر تا ۶۰ کیلومتر (گونه سطح پایه: ۱۲ کیلومتر)

منبع:
Robert Hewson, Jane’s Air-Launched Weapons, IHS Publications, 2014.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *