خانه / اخبار / عرضه موشک ‏های جدید چینی در نمایشگاه هوایی سنگاپور

عرضه موشک ‏های جدید چینی در نمایشگاه هوایی سنگاپور

شرکت ملی واردات و صادرات فناوری هوایی چین موسوم به کتیک در نمایشگاه هوایی سنگاپور ۲۰۱۶ بروشوری را توزیع کرد که دو موشک جدید تی‏ ال-۲ و تی‏ ال-۷ را معرفی می‏ کند. حروف اول دو واژه چینی تین و لی نام این دو موشک را تشکیل داده به معنای رعد و برق می‏ باشد. کتیک یک شرکت دولتی چینی است که صادرات محصولات دفاعی و غیرنظامی هوافضایی این کشور را مدیریت می‏ کند. نقش و جایگاه این شرکت در چین معادل نقش روس ‏آبورون اکسپورت در روسیه است.

۴۴۰۱۵-۳

این دو موشک توسط شرکت علوم و فناوری هوافضای چین موسوم به سی ‏ای‏ اس‏ سی توسعه یافته ‏اند. مسئولان کتیک در نمایشگاه هوایی سنگاپور اعلام کردند که تی ‏ال-۷ یک موشک ضدکشتی است که در سه نمونه هواپایه تی‏ ال-۷ای، زمین پایه تی ‏ال-۷بی و کشتی ‏پایه تی ‏ال-۷سی عرضه خواهد شد. موتور توربوجت این خانواده از موشک سرعت سیری معادل ۰/۸ تا ۰/۸۵ ماخ و بردی در حدود ۱۸۰ کیلومتر را تامین می ‏کند. برخی تحلیل‏گران این موشک را نمونه صادراتی موشک چینی هوا به زمین کی‏ دی-۸۸ قلمداد می‏ کنند. موشک کی‏ دی-۸۸ در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار نصب شده بر روی جنگنده بومی جی‏ اچ-۷ای دیده شد.

۴۴۰۱۵-۴
شرکت کتیک همچنین در مورد تی ‏ال-۲ آنرا یک موشک زمین پایه معرفی می‏ کند که نمونه ‏ای از آن برای تجهیز پهپادها نیز توسعه می ‏یابد. برخی تصاویر منتشرشده توسط کتیک نشان می‏ دهد دو فروند موشک تی ‏ال-۲ بر روی پهپاد میان‏ برد چینی ای ‏اس ‏ان-۲۰۹ نصب شده است. برد این پهپاد ۲۰۰ کیلومتر است و موشک تی‏ ال-۲ می‏ تواند اهداف زمینی تا فاصله ۵ کیلومتر از نقطه شلیک را مورد اصابت قرار دهد. در تصاویر کتیک انهدام یک خودروی زرهی سبک توسط موشک تی‏ ال-۲ دیده می‏ شود. چینی ‏ها مدعی هستند خطای این موشک ۲ تا ۱۰ متر است.

منبع:
http://www.defensenews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *