خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک چند منظوره خا-۳۵

معرفی موشک چند منظوره خا-۳۵

در اولین نمایشگاه هوافضای مسکو که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (ماکس ۱۹۹۲) برگزار شد، روس‌ها موشک ضدکشتی جدیدی را به نمایش گذاشتند که از سوی غربی‌ها لقبی طعنه‌آمیز گرفت: هارپونـسکی! برنامه توسعه این موشک (که نمونه ساحل پایه آن در روسیه به بال و نمونه دریاپایه به اوران معروف هستند) از سال ۱۹۸۲ آغاز شد. کَنیستِرهای مشابه موشک هارپون برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ در یکی از کشتی‌های جنگی آلمان شرقی مشاهده شد که بعدها مشخص شد مربوط به موشک خا-۳۵ بوده‌اند. خا-۳۵ در سال ۱۹۹۳ به‌صورت عملیاتی بر روی شناورهای روسی نصب شد. نمونه‌های هواپایه و ساحل پایه نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ عملیاتی شدند.

۱۴۱۰۳-۱
خا-۳۵ به لحاظ ظاهری به هارپون آمریکایی شبیه است. چهار بالک میانی و عقبی گونه‌های سطح پایه این موشک برای قرارگیری در داخل کنیستر، جمع‌شونده هستند. خا-۳۵ مانند بسیاری دیگر از موشک‌های کروز همرده خود ابتدا توسط یک بوستر سوخت جامد به سرعت معینی رسیده و سپس موتور توربوفن آن روشن می‌شود. سپس مسیر تا فاصله ۱۵ الی ۲۰ کیلومتری هدف به‌وسیله هدایت اینرسی و با کمک تصحیحات سامانه هدایت ماهواره‌ای گلوناس/جی‌پی‌اِس طی می‌شود. در فاصله ۱۵ الی ۲۰ کیلومتری هدف، رادار فعال باند اِکس روشن شده و هدایت آن را به دست می‌گیرد. با توجه به رادار دو منظوره فعال/غیرفعال این موشک، رادار فعال می‌تواند دیرتر نیز روشن شود. موشک خا-۳۵ می‌تواند در ارتفاع سطح دریا تا ارتفاع ۵۰۰۰ متری پرواز کند، اما با دیدن هدف به ارتفاع ۲ الی ۵ متری (حتی در آخرین نمونه‌ها به ارتفاع ۱ متری) نزول می‌کند تا از آسیب سامانه‌های پدافند دریایی در امان باشد. رادار غیرفعال این موشک محدوده فرکانسی ۰/۸ تا ۱۲ گیگاهرتز را پوشش می‌دهد. مجموعه حسگر رادار خا-۳۵، ۴۰ کیلوگرم وزن و ۷۰ سانتی‌متر طول دارد و قادر است تا ۴۵+- درجه اطراف خود را رصد نماید. موتور توربوفن این موشک با ۹۵ کیلوگرم وزن و ۳۱/۵ سانتی‌متر طول، معادل ۳۳۲۵ نیوتن نیروی رانش تحویل می‌دهد.

۱۴۱۰۳-۲
سرعت سیر این موشک ۰/۸ ماخ گزارش شده است. برد خا-۳۵ در گونه‌های سطح پرتاب ۱۳۰ کیلومتر است. به گفته منابع روسی حاضر در نمایشگاه ماکس ۲۰۱۳، خا-۳۵ در قابلیت مانور در هنگام اصابت، چیزی از هارپون آمریکایی کم ندارد. خا-۳۵ در نمونه‌های سطح پایه در مجموعه کنیسترهای ۴ یا ۸ تایی حمل شده و هر سه ثانیه به سه ثانیه قابلیت شلیک دارد. سامانه ساحل به دریای موشک خا-۳۵ به بال معروف است. هر گردان بال متشکل از ۴ خودروی شلیک (بیشینه سرعت ۶۰ کیلومتربرساعت) هر کدام ۸ کنیستر، دو خودروی فرماندهی، چهار خودروی بارگیری و یک خودروی پشتیبانی به همراه ۴۶ نفر پرسنل تشکیل شده است. بال یکی از کاراترین و مطرح‌ترین سامانه‌های موشکی ساحل به دریای دوربرد جهان است. روسیه گونه خا-۳۵یو را در حال توسعه دارد که قرار است برد آن به ۲۵۰ کیلومتر رسیده و رادار فعال آن قابلیت رهگیری هدف از ۵۰ کیلومتری را داشته باشند. گونه هواپایه خا-۳۵ مقداری کوتاه‌تر و سبک‌تر از گونه‌های دیگر است؛ اگرچه گونه سطح پایه این موشک نیز می‌تواند توسط هواپیماهایی مانند سوخو-۲۴، سوخو-۳۰اِم‌کِی۲ و ایلیوشین-۳۸ به‌کار گرفته شود. خا-۳۵ در بیست سال اخیر همواره در ویترین صادرات موشک‌های روسی قرار داشته و علاوه بر استفاده در ارتش روسیه، به چین، هند، الجزایر و ویتنام هم صادر شده است. گونه هواپایه خا-۳۵ یکی از تسلیحات کاندید استفاده در جنگنده سوخو-تی۵۰ است.

۱۴۱۰۳-۴

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *