خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / آشنایی با پهپاد دوربرد آیروسوند

آشنایی با پهپاد دوربرد آیروسوند

توسعه آیروسوند از نتایج یک مطالعه اولیه در سال ۱۹۹۱ آغاز شد و ارزیابی نمونه مفهومی با سرمایه گذاری دفتر پژوهش ‏های دریایی آمریکا در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ صورت گرفت. این پهپاد نخستین پرواز کاملا خودکار خود را در ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۷ در واشنگتون انجام داد. کاربردهای آیروسوند شامل تجسس، شناسایی، مطالعات هواشناسی و پایش محیطی می‏ باشد. تا نیمه سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰ فروند آیروسوند اِم‏ کِی-۱ تولید شد. در ماه اوت ۱۹۹۸ یک فروند آیروسوند عرض اقیانوس اطلس را طی کرد و نام خود را به عنوان نخستین پهپاد با قابلیت انجام چنین عملیاتی در میان رکوردداران هوانوردی جهان ثبت کرد.

۱۶۰۰۸-۲

این پرواز ۲۶ ساعت و ۴۵ دقیقه به طول انجامید و در این مدت فاصله ۳۲۷۰ کیلومتری بین نیوفاوندلند کانادا و هِبراید انگلستان را به صورت کاملا خودکار طی کرد. در این پرواز تاریخی تنها ۴ کیلوگرم از ۵ کیلوگرم سوخت هواپیما مصرف شد. دو نمونه دیگر از این پهپاد در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ معرفی شد و نمونه جدیدتری با وزن کمتر در اوت ۲۰۰۵ عرضه گردید. پهپادهای آیروسوند تاکنون بیش از ۵۰۰۰ ساعت پرواز عملیاتی را ثبت کرده‏ اند. در نوامبر ۲۰۰۷ در ماموریتی تاریخی این پهپاد به مدت ۷/۵ ساعت در مرکز گردباد نِوال پرواز کرد. در ژوئن ۲۰۰۶ شرکت آیروسوند توسط شرکت آمریکایی اِی‏ اِی‏ آی خریداری شد که خود واحدی از شرکت تِکسترون سیستمز است. تا اواخر سال ۲۰۰۷ بیش از ۱۵۰ فروند آیروسوند تولید و عرضه شد.

۱۶۰۰۸-۳

در سال ۲۰۰۹ این پهپاد مجهز به محموله‏ های هشدار زودهنگام پروازهایی برای سازمان علوم و فناوری‏ های استرالیا انجام داد. هم ‏اکنون ۴ فروند آیروسوند مشغول به انجام مطالعات محیطی در قطب جنوب هستند. مشتریان این پهپاد عبارتند از: ارتش و سازمان هواشناسی استرالیا، سازمان هواشناسی تایوان، موسسه تحقیقات جوی کره‏ جنوبی، دانشگاه هوکاییدو و سازمان هواشناسی ژاپن، ناسا، اداره پژوهش های دریایی ارتش، سازمان ملی هواشناسی و اقیانوس‏شناسی، وزارت انرژی، آزمایشگاه مهندسی و پژوهش مناطق سردسیر نیروی زمینی، دانشکاه کلورادو و دانشگاه جورجیا تِک آمریکا.

موتور:یک موتور پیستونی تک سیلندر ۲۴ سیسی آیروسوند اِچ با توان ۱/۷۵ اسب بخار با یک ملخ ۲ پره‏ای هل‏ دهنده و ظرفیت حمل ۷ لیتر سوخت
ابعاد:
دهانه بال:۲/۹ متر
مساحت بال:۰/۵۵ متر مربع
عرض بدنه:۰/۱۸ متر
طول کلی:۱/۷۰ متر
ارتفاع بدنه:۰/۶۰متر
قطر ملخ:۰/۵۱ متر
اوزان:
وزن خالی : ۹/۵ کیلو گرم
حداکثر وزن محموله: ۵/۵ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست:۱۵کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت
سرعت سیر: ۹۱ کیلومتر بر ساعت
حداکثر نرخ اوج گیری در سطح دریا: ۱۵۰ متر در دقیقه
سقف پرواز عملیاتی: ۲۰هزار پا
برد عملیاتی با بیشترین محموله و حداقل سوخت: ۵۵۰کیلومتر
برد عملیاتی بدون محموله: ۳۳۰۰ کیلومتر
مداومت پروازی بدون محموله: بیش از ۳۰ ساعت
مداومت پروازی با بیشترین محموله و حداقل سوخت: حدود ۵ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *