خانه / اخبار / توافق ژاپن با امارات متحده عربی برای پرتاب فضاپیمای کاشف مریخ

توافق ژاپن با امارات متحده عربی برای پرتاب فضاپیمای کاشف مریخ

در نخستین روزهای فروردین ماه شرکت ژاپنی میتسوبیشی اعلام کرد سفارشی رسمی از مرکز فضایی محمد بن راشد امارات متحده عربی برای مشارکت در اجرای پروژه اعزام کاوشگر به مریخ دریافت کرده است. این فضاپیمای اماراتی با نام هوپ (امید) شناخته می‏ شود. کاوشگر امید با هدف مطالعه بهتر و دقیقتر اتمسفر و آب و هوای مریخ در تابستان سال ۲۰۲۰ توسط راکت فضایی میتسوبیشی اچ-۲ای پرتاب خواهد شد و انتظار می ‏رود این فضاپیما در سال ۲۰۲۱ همزمان با پنجاهمین سالگرد تشکیل کشور امارات متحده عربی به مقصد خود برسد.

۴۳۰۱۲-۲

قرارداد مذکور چهارمین معامله شرکت میتسوبیشی برای ارائه خدمات پرتاب فضایی به مشتریان بین ‏المللی به شمار می‏ رود. سازمان فضایی امارات متحده عربی مسئولیت اداری و مالی این پروژه بر عهده دارد و مرکز فضایی محمد بن راشد مراحل طراحی و توسعه کاوشگر فضایی امید را انجام می ‏دهد. انجام هماهنگی‏ های فنی با شرکت میستوبیشی و تعیین نیازمندی‏ های سازگاری محموله و راکت حامل بر عهده مرکز محمد بن راشد خواهد بود. سه قرارداد بین‏ المللی پیشین ژاپنی‏ ها برای پرتاب محموله‏ های فضایی شامل توافق با سازمان پژوهش‏ های هوافضایی کره (کاری) در سال ۲۰۱۲ برای پرتاب ماهواره کامپ ‏ست-۳، تزریق مداری ماهواره مخابراتی و تلویزیونی تل‏ استار-۱۲ برای شرکت کانادایی تله ‏ست و توافق با مرکز فضایی محمد بن راشد امارات برای پرتاب ماهواره خلیفه‏ ست در سال ۲۰۱۸ می‏ باشد.

۴۳۰۱۲-۳
مرکز فضایی محمد بن راشد که پیش از این با نام موسسه علوم و فناوری پیشرفته امارات شناخته می‏ شد در سال ۲۰۰۶ توسط دولت دوبی تاسیس شد. این مرکز بر روی پروژه ‏ها و برنامه‏ های توسعه علم و فناوری فضایی در منطقه کار می‏ کند که شامل طراحی و ساخت ماهواره ‏ها و بهره ‏برداری از خدمات فضایی می‏ شود. راکت فضایی اچ-۲ای جدیدترین و قابل اطمینان‏ ترین پرتابگر فضایی ژاپن به‏ شمار می‏ رود. این پرتابگر از ۳۰ ماموریت انجام شده تا تاریخ نگارش این خبر ۲۹ مورد را با موفقیت کامل به انجام رسانده است. نکته دیگر کمترین میزان تاخیر در انجام ماموریت‏ های پرتاب فضایی توسط این راکت می‏ باشد که رضایت زیادی در بین مشتریان خود ایجاد کرده است.

منبع:
http://www.spacedaily.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *