خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / معرفی مختصر بمب‏ افکن بی-۵۲ استراتوفورترس

معرفی مختصر بمب‏ افکن بی-۵۲ استراتوفورترس

هواپیمای بی-۵۲ از حیث آمار و ارقام هنوز هم مهمترین بمب‌افکن در ناوگان فرماندهی هوایی راهبردی ایالات متحده به شمار می‌رود. این هواپیما ترکیب منحصر به فردی از بُرد و ظرفیت حمل تسلیحات را ارائه کرده است. علی‌رغم سطح مقطع راداری ِ بالا، توانمندی‌‌های عملیاتی این بمب ‌افکن غول‌آسا با به‌روز رسانی مدام سامانه‌های الکترونیکی آفندی و پدافندی حفظ شده است. در ابتدا قرار بود این هواپیما با موتورهای توربوپراپ جایگزین نمونه قدیمی‌تر بی-۵۰ شود اما در نهایت نصب هشت موتور توربوجت به صورت چهار جفت دوتایی زیر بال بی-۵۲ در دستور کار قرار گرفت. ارابه فرود این هواپیما مشابه بی-۴۷ است. نخستین نمونه از این بمب‌افکن با نام اکس‏ بی-۵۲ در آوریل۱۹۵۲ به پرواز درآمد که دو خلبان به صورت پشت سر هم در کابین قرار می‌گرفتند. این کابین در ۳ فروند اولیه بی-۵۲ نیز استفاده شد. در نهایت۵۰ فروند نمونه استاندارد بی-۵۲ و ۳۵ فروند مدل ارتقاء یافته بی-۵۲سی تولید و عرضه شد.

۱۳۰۱۳-۲
در واقع همه این هواپیماها به نوعی نمونه توسعه یافته تلقی می‌شدند و نخستین نمونه کاملا عملیاتی با نام بی-۵۲ دی عرضه شد. در مجموع بیش از ۱۷۰ فروند از این بمب‌افکن تولید شده است. در ادامه ۱۰۰ فروند بی-۵۲ ئی با سامانه‌های سلاح و ناوبری ارتقاء ‌یافته، ۸۹ فروند بی-۵۲اف با دم کوچک‌تر، قابلیت کنترل محفظه مهمات عقب هواپیما، مخازن سوخت و پایلون‌های زیربال یکپارچه و امکان نصب دو فروند موشک دورزن هسته‌ای ای‏ جی‏ ام-۲۸ هاند داگ و ۱۰۲ فروند بی-۵۲اچ مجهز به موتورهای توربوفن پرت‌اندویتنی تی ‏اف-۳۳، توپ قوی در قسمت عقب بدنه و تقویت سازه‌ای برای انجام بمباران ارتفاع پست تولید و عرضه شدند.

۱۲۰۱۳-۴

تنها نمونه‌ی این هواپیما که هنوز هم بصورت عملیاتی خدمت می‏ کند، بی-۵۲اچ می‌باشد که قادر به حمل بیش از ۲۲۰۰۰ کیلوگرم انواع مهمات است. هواپیمای بی-۵۲اچ علاوه بر استفاده از انواع مهمات متعارف با حمل موشک‌های هارپون می‌تواند علیه اهداف دریایی نیز به کار رود. نمونه هسته‌ای این بمب‌افکن قادر به حمل بیست فروند موشک کروز یا ترکیبی از این موشک‌ها یا بمب‌های جاذبه‌ای است. انواع مختلفی از موشک‌های جدید نیز قابل نصب بر روی بی-۵۲اچ هستند.

تعداد سرنشین/خدمه: ۶
پیشران:
تعداد: ۸
نوع: توربوفن
مدل: پرت اند ویتنی تی ‏اف۳۳-پی۳
توان: ۷۵/۶۸
ابعاد:
دهانه بال: ۵۶/۴۲ متر
طول: ۴۹/۰۴ متر
مساحت بال: ۳۷۱/۶ مترمربع
اوزان:
خالی: ۷۸۳۵۵ کیلوگرم
بیشینه برخاست: ۲۲۱۳۵۰ کیلوگرم
عملکرد:
سرعت بیشینه: ۹۵۸کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۶۷۵۰ متر
برد: ۱۶۰۹۰ کیلومتر
محموله:
وزن: بیش از ۲۲۶۸۰کیلوگرم انواع بمب و موشک

منبع:
نوید مقصودی و سیدعلیرضا شوبیری، یکصد هواپیمای برتر تاریخ هوانوردی، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۲٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *