خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک هوا به هوای پیتون-۳

معرفی موشک هوا به هوای پیتون-۳

پیتون ۳ سومین نسل از موشک‌های هوا به هوای رژیم صهیونیستی بشمار می‌رود که توسط شرکت رافایل توسعه داده شده است. این موشک بر اساس تجربه کسب شده در برنامه توسعه موشک‌های شفریر ۱ و۲ طراحی شده است. با اینکه بیش از ۲۵ سال از معرفی نمونه‌های اولیه پیتون ۳ می‌گذرد اما این سلاح هنوز در خدمت عملیاتی باقی مانده است. صنعت هوایی رژیم صهیونیستی بویژه در زمینه توسعه موشک‌های هوا به هوا مدون ژنرال شارل دوگول رئیس جمهور بخت فرانسه است که مانع از فروش موشک‌های هوا به هوا برای تجهیز جنگنده‌های میراژ این رژیم شد. در نتیجه این اقدام شرکت رافایل ماموریت یافت تا توامندی داخلی صهیونیست‌ها را برای برآوردن نیاز به موشک‌های هوا به هوا بکار گیرد. موشک شفیر ۱ با الهام از موشک ای‌آی‌ام-۹بی سایدوایندر طراحی شد و از سال ۱۹۶۴ وارد خدمت گردید.

۱۴۰۳۷-۱

موشک شفیر۱ در میدان عملیاتی عملکرد موفقی از خود نشان نداد جستجوگر این موشک تنها در شناسایی موتورهای مجهز به پس سوز موفق عمل می‌کرد. عدم برخورداری فیوز مجاورتی باعث شده بود سر جنگی این موشک در انهدام اهداف موثر عمل نکند. بر این اساس در سال ۱۹۶۸ نمونه بهسازی شده شفیر۲ معرفی شد و تا سال ۱۹۸۰ در خدمت عملیاتی باقی ماند. این موشک به سر جنگی و موتور راکتی بزرگتر مجهز بود. توانمندی های این موشک را می‌توان با موشک ای آی ام-۹ جی مقایسه کرد. رژیم صهیونیستی مدعی است در جنگ یوکیپور در سال ۱۹۷۳ با استفاده از این موشک بیش از ۱۰۰ هواپیمای مهاجم را سرنگون کرده است. در آن سال براساس این تجربیات نیروی هوایی رژیم صهیونیستی الزامات جدیدی برای نسل آینده موشک‌های هوا به هوای خود اعلام کرد که منجر به معرفی موشک پیتون۳ در سال ۱۹۷۸ شد. شرکت رافایل برای اولین بار پیتون۳ را در نمایشگاه هوایی پاریس ۱۹۸۱ در معرض دید عموم قرارداد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ رژیم صهیونیستی فناوری موشک پیتون ۳ را در اختیار چین قرار داد تا از آن در توسعه موشک پی‌ال-۸ خود استفاده کند.

۱۴۰۳۷-۲

در نمایشگاه هوایی پاریس ۱۹۸۳ رافایل نمونه زمین به هوای موشک پیتون ۳ را به نمایش گذاشت. گرچه این سامانه در سرزمین‌های اشغالی با استقبال روبرو نشد اما چین در سال ۱۹۹۱ موشک پی ال- ۸ اچ خود را با الهام از این سامانه موشکی معرفی کرد. در سال ۱۹۹۲ صهیونیست‌ها نمونه بهسازی شده پیتون ۳ را بعنوان رهگیر موشک‌های بالستیک کوتاهبرد جهت نصب بر روی پهپاد با نام آی بی آی اس را پیشنهاد کردند. مطالعه امکانسنجی این پروژه با سرمایه‌گذاری آمریکا تداوم یافت و در سال ۱۹۹۶ ایده استفاده از بدنه موشک پیتون۴ در این سامانه رهگیر هواپایه مطرح شد. در سال ۲۰۰۰ گزارش‌هایی از فروش پیتون۳ به آفریقای جنوبی و نصب آن بر روی جنگنده‌های میراژ اف-۱ این کشور منتشر شد. بیش از ۵۰ فروند موشک پیتون۳ در اختیار آفریقای جنوبی قرار گرفته است و این کشور شلیک آزمایشی پیتون ۳ را از پاییز سال ۱۹۹۰ آغاز کرده است.
پیتون۳ یک موشک کوتاهبرد فروسرخ هوا به هوا با هندسه نسبتا خاص است. این موشک چهار سطح کنترلی متحرک مثلثی در قسمت دماغه و چهار بالک مستطیلی با عقب رفتگی زیاد در قسمت انتهایی بدنه دارد. در انتهای این بالک‌ها سطوح کنترلی متحرک قرار گرفته است. جستجوگر فروسرخ این موشک توسط گاز نیتروژن خنک می‌شود و مخزن این گاز به خنک ماری جستجوگر در حین پرواز حتی بصورت نصب شده بر هواپیما به مدت ۲ تا ۳ ساعت ادامه می‌دهد. برد کمینه این موشک ۵۰۰ متر است و برد بیشینه آن در ارتفاع پست ۵ کیلومتر و ارتفاع متوسط پروازی ۱۵ کیلومتر گزارش شده است. پیتون۳ قادر است مانورهایی با شتاب ۴۰ برابر شتاب جاذبه انجام دهد.

۱۴۰۳۷-۳
پیتون۳ در سال ۱۹۷۸ توسط نیروی هوایی رژیم صهیونیستی وارد خدمت شد و در عملیات هوایی دره بقاع در سال ۱۹۸۲ پنجاه شلیک موفق را به ثبت رسانید. صهیونیست‌ها در سال ۲۰۰۷ این موشک را با نمونه‌های جدیدتر پیتون ۴ و ۵ جایگزین کردند. از میان مشتریان خارجی این موشک می‌توان به کشورهای برزیل، شیلی، چین، کلمبیا، اکوادور، رومانی، آفریقای جنوبی و تایلند اشاره کرد. تاکنون از این موشک برای تجهیز جنگنده‌های مختلف مانند اف-۱۵ سی، چنگ دو جی-۷، چیتا، میراژ۳، میراژ۲۰۰۰، کفیرسی-۲ و سی-۷، میراژ اف-۱، اف-۱۶، اف-۴ئی، میگ۲۱ و اف-۵ ئی استفاده شده است.
طول:۳ متر
قطر: ۰/۱۶ متر
دهانه بال: ۰/۸۶
وزن: ۱۲۰کیلوگرم
وزن سرجنگی: ۱۱ کیلوگرم
فیوز:راداری فعال
هدایت: فروسرخ
پیشران: سوخت جامد
برد: ۱۵کیلومتر
منبع:
Robert Hewson, Jane’s Air-Launched Weapons, IHS Publications, 2014.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *