خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / آشنایی مختصر با هواپیمای پی-۵۱ موستانگ

آشنایی مختصر با هواپیمای پی-۵۱ موستانگ

شاید موستانگ را از حیث عملکرد و قابلیت‌های کلی بتوان بزرگترین جنگنده جنگ جهانی دوم دانست. این هواپیما در آوریل ۱۹۴۰، در پاسخ به اعلام نیازی از سوی بریتانیا طراحی شد. بر اساس این اعلام نیاز، از زمان امضای قرارداد تا اولین پرواز ،۱۲۰ روز در نظر گرفته شده بود. در اکتبر همان سال، هواپیمای ان‏ ای-۷۳اکس با یک موتور ۸۲۰ کیلوواتی (۱۱۰۰ اسب بخاری) از نوع آلیسون وی-۱۷۱۰-اف۳آر به پرواز در آمد. موستانگ مجموعاً به تعداد ۱۵۴۶۹ فروند تولید شد و اولین مدل آن، مدل ام‏ کی۱ بود که در نقش جنگنده شناسایی با تسلیحاتی مشتمل بر چهار مسلسل ۱۲/۷ میلی‌متری به کار گرفته شد. از بین ۶۲۰ فروند ساخته شده از این مدل، ۲ فروند آنها با مشخصه اکس ‏پی-۵۱ توسط واحد هوایی ارتش ایالات متحده مورد ارزیابی قرار گرفتند.
مدل‌های بعدی که عرضه شدند، شامل ۹۳ فروند موستانگ ام ‏کی-۱ای و ۵۷ فروند پی-۵۱ دارای چهار توپ ۲۰ میلی‌متری و ۵۰ فروند موستانگ ام‏ کی۲ با برد بیشتر و همچنین ۲۵۰ فروند پی-۵۱ای بود که دارای چهار مسلسل بوده و قدرت موتور بیشتری داشتند.

۱۲۰۵۵-۲
مدل‌های فرعی ارتش ایالات متحده، اف-۶ و اف-۶ای (انواع شناسایی) و همچنین ای-۳۶ای آپاچی (نوع بمب‌افکن شیرجه‌ای و تهاجمی) بودند. قابلیت‌های تاکتیکی موستانگ با موتور وی-۱۷۱۰ محدود می‌شد. بنابراین، بدنه پرنده مورد بازنگری قرار گرفت تا بتواند موتور مرلین رولز رویس را در خود جای دهد. البته موتور مورد استفاده نمونه‌ای بود که در ایالات متحده توسط پکارد و تحت لیسانس رولز رویس با مشخصه وی-۱۶۵۰ تولید می‌شد. نمونه‌های تولیدی این مدل مشتمل بر ۹۱۰ فروند موستانگ ام ‏آی‏ سی۳ دارای چهار مسلسل و معادل‌های این مدل یعنی پی-۵۱سی و پی-۵۱بی بودند. بعد از آن نیز ۱۹۸۸ فروند دیگر با کانوپی‌ اصلی و ۱۷۵۰ فروند نیز با کانوپی حبابی شکل تولید شد. اما پر تعدادترین مدل تولید شده که مدل کلاسیک موستانگ بود با مشخصه پی-۵۱دی در تعداد ۷۱۹۶۶ فروند تولید شد که ۸۷۵ فروند آن از نوع موستانگ بریتانیایی ام ‏کی۴ بودند. در این مدل بدنه عقبی کوتاه‌تر شده و دارای کانوپی حبابی شکل بود. تسلیحات آن مشتمل بر شش مسلسل بوده وتوان بالاتر و میزان سوخت قابل حمل بیشتری داشت. نوع شناسایی این مدل با نام اف-۶دی مشخص می‌شد. هواپیمای پی-۵۱دی دارای برد کافی برای اسکورت بمب‌افکن‌های آمریکایی در ماموریت‌های دور بود و در مجموع، جنگنده تعیین کننده‌ای در نیمه دوم جنگ جهانی دوم به شمار می‌آمد.

۱۲۰۵۵-۱
مدل‌های بعدی که بر مبنای پی-۵۱دی تولید شدند عبارت بودند از ۵۵۵ فروند پی-۵۱اچ که سبک سازی شده بود، ۱۳۳۷ فروند پی-۵۱کی که علاوه بر سبک‌سازی، دارای ملخ جدیدی ساخت ایروپروداکت بود و نسخه شناسایی مدل اخیر یعنی اف-۶کی این هواپیما در استرالیا نیز با نام موستانگ ام‏ کی۲۰ و ام‏ کی۲۴ ، تحت لیسانس تولید شد.
نقش: جنگنده روز
تعداد سرنشین/خدمه: یک
پیشران:
تعداد: یک
نوع: پیستونی
مدل: رولزرویس وی-۱۶۵۰
توان: ۱۴۵۰ اسب بخار
ابعاد:
دهانه بال: ۱۱/۲۸متر
طول: ۹/۵۳متر
مساحت بال: ۲۱/۸۳ مترمربع
اوزان:
خالی: ۳۴۶۶کیلوگرم
بیشنیه برخاست: ۵۴۹۳ کیلوگرم
عملکرد:
سرعت بیشینه: ۷۰۳ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع۲۵۰۰۰پا
سقف پرواز عملیاتی: ۱۲۱۹۲متر
برد: ۲۶۵۵ کیلومتر
محموله:
شش مسلسل نیم اینچی به‌علاوه ۹۰۷ کیلوگرم انواع بمب‌ و یک مخزن سوخت خارجی

منبع:
نوید مقصودی و سیدعلیرضا شوبیری، یکصد هواپیمای برتر تاریخ هوانوردی، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۲٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *