خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک چند منظوره پرسیوس

معرفی موشک چند منظوره پرسیوس

پرسیوس موشک کروز پنهانکار مافوق صوت ضدکشتی نسل آینده اروپایی است که توسط دو قدرت مهم قاره سبز، فرانسه و انگلستان، در حال ساخت و توسعه می‌باشد. این موشک توسط شرکت بزرگ اروپایی اِم‌بی‌دی‌اِی و برای اولین بار در جریان برگزاری نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۱۱ به جهان معرفی شد. با توجه به طراحی و شکل ظاهری موشک، می‌توان گفت که پرسیوس از یک طرح نوین و هوشمندانه بهره می‌گیرد و نوید یک موشک ضدکشتی تمام عیار را برای اروپایی‌ها به ارمغان خواهد آورد. موشک پرسیوس بیشتر در هم ترازی با موشک‌های مافوق صوت روسیه و آمریکا توسعه داده شده و می‌تواند با توجه به مافوق صوت بودن و استفاده از یک شکل و پیکربندی پنهانکار، جای خالی یک موشک اروپایی فراصوت را پر کند و به این ترتیب جایگزین خوبی برای اگزوست فرانسوی و هارپون آمریکایی باشد که در خدمت ناوگان دریایی کشورهای اروپایی قرار دارند. نوع هواپرتابی از این موشک نیز در حال ساخت می‌باشد که می تواند به عنوان جایگزینی با موشک هوا به سطح آپاچی (استورم شادو) متصور باشد که در اختیار نیروی هوایی سلطنتی انگلیس و نیروی هوایی فرانسه است.

۱۴۰۹۹-۲

مقامات اِم‌بی‌دی‌اِی اعتقاد دارند که پرسیوس یک موشک همه کاره بی‌نظیر با یک سامانه تسلیحاتی و پرتابی چندگانه است که می‌تواند تحت هرگونه شرایط آب و هوایی و شب و روز از روی سکوهای پرتاب کشتی، زیردریایی‌ها ، هواپیماها و پرتابگرهای زمینی به سوی اهداف زمینی و دریایی شلیک شود. موشک پنهانکار پرسیوس قابلیت رسیدن به بردی بیش از ۳۰۰ کیلومتر را با سرعت مافوق صوت ۳ ماخ دارد و این امر با استفاده از موتور پرقدرت رم‌جت آن امکان پذیر خواهدشد.
موشک دارای طول ۵ متر، وزن بیش از ۸۰۰ کیلوگرم و یک سرجنگی ۲۰۰ کیلوگرمی است که می‌تواند علیه ناوگان عظیم دریایی و کشتی‌های بزرگ و کوچک به‌کار گرفته شود. پرسیوس به غیر از سرجنگی خود دارای دو سامانه هدایتی اینرسیایی ۵۰ کیلوگرمی است که می‌تواند قبل از حمله، اهداف تعیینی و اصلی را از بین چندین هدف تشخیص داده و مهم‌ترین را مورد اصابت قرار دهد. این موشک در حمله به اهداف دارای دو الگو است: حمله از ارتفاع بالا و سپس حمله از روی سطح (حالت موج سواری). قابلیت مانور پرسیوس، فقط ۳ ثانیه قدرت واکنش به سامانه‌های دفاع بسته و ضدموشکی دشمن می‌دهد که این امر مهلت هرگونه اقدام دفاعی را از ناوها ساقط می‌کند.

۱۴۰۹۹-۳

این موشک دارای دو حسگر هدایتی بسیار پیشرفته می‌باشد که عبارتند از رادار چندحالته فعال باند ئی (با فناوری رادار داپلر) و رادرا هدایت لیزری و تشخیص هدف نوین. البته موشک در نسل‌های بعدی به سامانه هدایت لیزری نیمه‌فعال و ارتباطات داده‌ای ماهواره‌ای نیز مجهز خواهد شد. پرسیوس برای به‌کارگیری در ناوهای نسل آتی فرانسه و ناتو از سامانه های چرخان عمودی مارک-۴۱ ساخت آمریکا و اِی-۷۰ ساخت خود فرانسه استفاده خواهد کرد که البته نمونه آمریکایی قابلیت‌های بالاتری دارد. پرسیوس در ناوهای نسل بعدی فرانسه-ایتالیا موسوم به فریم و ناوهای جنگی نسل بعد انگلستان، تایپ-۲۶ به‌کارگرفته خواهد شد.

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *