خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی توپ ضدهوایی کششی یونانی آرتمیس

معرفی توپ ضدهوایی کششی یونانی آرتمیس

شرکت یونانی هِلِنیک در نیمه دهه ۱۹۸۰ میلادی با هدف برآوردن نیازمندی‏ های عملیاتی نیروهای مسلح یونان در زمینه دفاع هوایی ارتفاع پست طراحی سامانه توپ ضدهوایی ۳۰ میلی‏متری آرتمیس را آغاز کرد. آرتمیس در اسطوره‏ های یونانی نام الهه شکار می‏ باشد. توانایی هدفگیری آرتمیس بر حسب نیاز مشتری قابل تنظیم است و امکان استفاده از سامانه ‏های کنترل آتش سه‏ بعدی مختلف نصب‏ شده بر روی سامانه و یا بکارگیری سامانه کنترل آتش از راه دور وجود دارد. نمونه ‏های استاندارد تولیدی این سامانه یونانی از تجهیزات ردیابی دو بعدی ژیروسکوپی برای عملیات‏ های میدانی استفاده می‏ کنند. شرکت هلنیک در توسعه توپ آرتمیس از همکاری بسیاری از تولیدکنندگان سامانه‏ های کنترل آتش برای تضمین عملکرد مناسب این سامانه در برابر اهداف هوایی در حال پرواز در ارتفاع پست و بسیار پست بهره ‏مند شده است. در نمونه ‏های تولید شده برای نیروی زمینی ارتش یونان از سامانه کنترل آتش، پست فرماندهی آتش‏ بار و رادار کشف توسعه یافته توسط شرکت‏ های بوفورز و زیمنس استفاده شده است. یک آتش ‏بار عملیاتی از سامانه آرتمیس شامل یک پست فرماندهی، دو سامانه کنترل آتش متصل به تریلر و هشت قبضه توپ ۳۰ میلی‏متری دولوله‏ ای می‏ باشد. ارتش یونان پس از بررسی میدانی نمونه‏ های اولیه آرتمیس با اجرای یک آزمایش در جزیره کرت تصمیم گرفت سامانه کنترل آتش رایانه ‏ای اسکای‏ گارد را جایگزین نمونه تولیدشده توسط زیمنس و بوفورز نماید. نیروی هوایی ارتش یونان از این سامانه کنترل آتش در سامانه موشکی زمین به هوای اسپارو خود نیز بهره می ‏گیرد.

۱۴۱۱۱-۴
واحد آتش آرتمیس شامل یک توپ دولوله ‏ای ۳۰ میلی‏متری که توسط یک سکوی دو محوره کشیده می‏ شود. محوری که به بازوی کششی نزدیکتر است یک ژنراتور را حمل می‏ نماید که توان موردنیاز سامانه را تامین می‏ کند. پیش از استقرار توپ ضدهوایی آرتمیس در وضعیت عملیاتی میدانی محور حامل ژنراتور جدا می‏ شود و در فاصله‏ ای ایمن از توپ قرار می‏ گیرد. سپس ارتفاع توپ دولوله ‏ای با کمک سه پایه هیدرولیکی تنظیم و متعادل می‏‎شود و چرخ های متصل به محور عقبی به صورت خم‏ شده روبه بالا قرار می‏ گیرند. خشاب گلوله‏ های این سامانه تسلیحاتی در طرفین سکوی دوار (سینه مدور) حامل دو لوله توپ تعبیه شده و هرکدام ۲۵۰ قبضه گلوله را در خود جای می‏ دهد. هر یک از دو لوله توپ آرتمیس از نوع ماوزِر ام ‏کی۳۰ مدل اف می‏ باشند که با کمک سکوی حامل خود قادرند بطور ۳۶۰ درجه بچرخند. محدوده حرکتی آنها در محور ارتفاع سلاح بین منفی ۵ تا مثبت ۸۵ درجه است. این سامانه در سه حالت مختلف عملیاتی بکار گرفته می‏ شود:
۱- استفاده از سامانه کنترل آتش از دور
۲- استقرار توپچی در محل تعیین‏ شده. در این وضعیت همه تجهیزات موردنیاز توپچی شامل پریسکوپ برای اهداف زمینی و جایروسکوپ برای تخمین زاویه دید جهت درگیری با اهداف پرنده در اختیار وی قرار داده می‏ شود.
۳- کنترل توسط توپچی در شرایط اضطراری. در این حالت نشانه‏ روی توسط دسته انجام می‏ شود و پدال ‏ها عملیات شلیک را کنترل می‏ کنند.

۱۴۱۱۱-۲
سامانه توپ ضدهوایی کششی آرتمیس از انواع شناخته ‏شده مهمات توپخانه ‏ای ۳۰*۱۷۳ میلی‏متری شامل گلوله ‏های نفوذپذیر در پوشش‏ های زرهی ای‏ پی‏ دی‏ اس، گلوله‏ های شدیدالانفجار اچ ‏ئی ‏آی-اس‏ دی، گلوله‏ های شدیدالانفجار و نیمه نفوذگر اس ‏ای‏ پی ‏اچ ‏ئی‏ آی و گلوله ‏های مشقی تی‏ پی استفاده می‏ کند. این توپ به سامانه دید در روز مجهز است و در صورت نیاز امکان استفاده از دوربین ‏های فروسرخ سبک ‏وزن تالس نیز وجود دارد. نمونه بهسازی‏ شده سامانه آرتمیس مجهز به چهار فروند موشک استینگر در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و آزمایش ‏های میدانی آن تا سال ۲۰۰۰ بطول انجامید. توسعه این نمونه در قالب پروژه ‏ای مشترک توسط شرکت هلنیک یونان و شرکت آلمانی ال‏ اف ‏کی صورت پذیرفت. نیروی زمینی یونان یکی از مشتریان اروپایی موشک‏ های استینگر است. در طراحی آرتمیس تمهیدات لازم برای افزودن تجهیزات مختلف بر حسب نیاز کاربران سلاح اندیشیده شده است. افزودن دوربین فروسرخ به سامانه کنترل آتش و استفاده از آن در کنار رادار جستجوگر تاثیر بسزایی در افزایش کارآیی این توپ ضدهوایی خواهد داشت. ترکیب موشک ‏های استینگر با سامانه توپ نیز محدوده کاری این سلاح را افزایش داده و از موشک‏ ها برای رویارویی با اهداف پرنده در فواصل دورتر و از توپ‏ های ۳۰ میلی‏متری برای درگیری با اهداف نزدیکتر استفاده می‏ شود. علاوه بر موشک‏ های استینگر امکان نصب غلاف‏ های شلیک موشک‏ های زمین به هوای روسی اس ‏ای-۱۶ و اس ‏ای-۱۸ نیز بر روی سامانه آرتمیس وجود دارد. یونان در سال‏ های اخیر مطالعه بر روی توسعه نمونه دریاپایه این توپ ضدهوایی را آغاز کرده است. نمونه ‏ای از توپ آرتمیس برای نصب بر روی نفربر زرهی اتریشی استیر-دایملر ۴کی ۷اف ‏ای پیشنهاد شده است. نمونه‏ های عملیاتی آرتمیس شامل توپ دولوله ‏ای پایه و نمونه ترکیبی آن با موشک ‏های استینگر توسط یگان‏ های مختلف ارتش یونان به خدمت گرفته شده است. هند برای جایگزینی ۸۰۰ قبضه توپ ضدهوایی کششی ۲۳ میلی‏متری زدیو-۲۳-۲ خود خرید سامانه آرتمیس را مورد بررسی قرار داده است. در ادامه مشخصات فنی این سامانه ارائه شده است:
کالیبر: ۳۰ میلی‏متر
گلوله: ۳۰*۱۷۳ میلی‏متر
تعداد لوله: ۲ عدد
طول لوله: ۲/۵۹ متر (با شعله‏ پوش)
حامل: دو محوره، چهار چرخ صلیبی شکل
وزن:
در حال حرکت بدون مهمات: ۶۹۰۰ کیلوگرم
در حال حرکت با مهمات: ۷۴۰۰ کیلوگرم
در حال شلیک با مهمات: ۵۹۰۰ کیلوگرم
طول کلی: ۷/۹۵ متر
پهنای کلی: ۲/۳۷۵ متر
ارتفاع کلی: ۲/۲۵ متر
فاصله بین چرخ‏ها: ۱/۸ متر
فاصله بین دو محور: ۴/۳۵ متر
فاصله از زمین: ۰/۲۶ متر
شتاب حرکت عمودی لوله: ۱۴۰ درجه بر مجذور ثانیه
شتاب حرکت صفحه‏ای لوله: ۱۸۵ درجه بر مجذور ثانیه
نرخ آتش: ۱۶۰۰ گلوله در دقیقه
برد بیشینه: ۸۴۰۰ متر
تعداد گلوله: ۵۰۰ قبضه
دقت کلی حامل: کمتر از ۲/۵ میلی‏ارد
سرعت کشش بیشینه: ۸۰ کیلومتر در ساعت

 

منبع:

Jame’s C O’Halloran, Jane’s Land-Based Air Defences, HIS Global Limited, 2014.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *