خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد چندمنظوره با مداومت پروازی بالا سرچر

معرفی پهپاد چندمنظوره با مداومت پروازی بالا سرچر

نام پهپاد سِرچِر نخستین بار در نیمه دوم سال ۱۹۸۹ بر سر زبان‌ها افتاد و یکسال بعد در معرض دید عموم قرار گرفت. نخستین فروند سرچر در نوامبر ۱۹۹۱ از خط تولید خارج شد. تحویل سرچر-۱ به ارتش رژیم صهیونیستی از نیمه سال ۱۹۹۲ آغاز شد. موتور این پهپاد بال بالا، هل ‏دهنده است و دم اچ شکل آن توسط دو میله به بال نصب شده است. سرچر شباهت زیادی به پهپاد پایونییِر دارد اما ابعاد آن مقداری بزرگتر بوده و دم آن مجددا طراحی شده است. دیگر تفاوت‌های سرچر و پایونییر عبارتند از افزایش نسبت منظری بال، تغییر سطح مقطع بال، استفاده از فلپ‌های فاولر و افزایش ظرفیت حمل محموله. ارابه فرود سه‌چرخ این پرنده ثابت است. محموله ماموریتی این پهپاد شامل تجهیزات الکترواپتیکی، مسافت‏ سنج تلویزیونی/لیزری/فروسرخ، لینک داده و تصویر زمان ‏واقعی، منبع تامین توان الکتریکی ۱/۵ کیلووات، رادار دریچه مصنوعی و تجهیزات ارتباطی یکپارچه می‌باشد. سرچر را می‌توان با استفاده از تجهیزات کنترل زمینی مختلف برای ماموریت‌های داخل میدان‏ دید و خارج از خط دید هدایت کرد.

۱۶۰۳۵-۳

این پهپاد از قابلیت بازگشت خودکار به نقطه برخاست در صورت بروز مشکل در سامانه‌های ارتباطی برخوردار است. ایستگاه کنترل زمینی سرچر ظرفیت استقرار سه اپراتور را دارد. فرود و برخاست این هواپیما به‏ راحتی توسط ارابه فرود انجام می‌شود. سرچر-۱ نمونه اولیه تولیدی این پرنده است و سرچر-۲ نمونه بهسازی شده آن می‌باشد که نخستین بار در نمایشگاه هوایی سنگاپور در فوریه ۱۹۹۸ در معرض دید عموم قرار داده شد. تغییرات این نمونه شامل بال بزرگتر با زاویه عقب‏ رفتگی و نصب ملخ سه‏ پره بود. سرچر-۲ را می‌توان برای ماموریت‌های تجسس تاکتیکی و یا دریافت و ارسال سیگنال‌های ارتباطی در محیط‌های رزمی بکار برد. هر دو نمونه سرچر هم‌اکنون عملیاتی شده‌اند. بخش مالات شرکت صهیونیستی آی ‏اِی‏ آی متولی توسعه سرچر است و تاکنون علاوه بر تحویل تعداد زیادی از این پهپاد به ارتش رژیم صهیونیستی بیش از یکصد فروند از آن را به کشورهای دیگر صادر کرده است. اسپانیا در سال ۲۰۰۷ چهار فروند سرچر-۲ را در عملیات نیروهای نظامی خود در افغانستان بکار گرفت. نیروی دریایی هند نخستین اسکادران پهپادی خودرا در ۶ ژانویه ۲۰۰۶ متشکل از چهار فروند هرون و هشت فروند سرچر-۲ عملیاتی کرد. علاوه بر ارتش رژیم صهیونیستی، نیروهای مسلح هند، سنگاپور، سریلانکا، تایوان، تایلند و اسپانیا از مشتریان این پهپاد هستند. در ادامه مشخصات فنی پهپاد سرچر-۱ ارائه شده است.
موتور:
یک موتور پیستونی ساچز با توان ۳۵ اسب بخار و ملخ دوپره هل‏ دهنده که بعدها با یک موتور پیستونی لیمباخ با توان ۴۷ اسب بخار و موتور سه‌پره تعویض شد.
ابعاد:
دهانه بال:۷/۲۲ متر
طول کلی:۵/۱۵متر
ارتفاع کلی:۱/۱۶ متر
اوزان:
حداکثر وزن سوخت: ۱۰۲ کیلوگرم
حداکثر وزن محموله:۶۳کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۳۷۲ کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت سیر: ۱۹۴ کیلومتر بر ساعت
سرعت گردش: ۱۱۱ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۵ هزار پا
برد با لینک داده فراتر از میدان دید:۲۲۰کیلومتر
حداکثر مداومت پروازی:۱۴ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *