خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک هوا به هوای تین چین-۱

معرفی موشک هوا به هوای تین چین-۱

برنامه توسعه موشک تیِن چیِن۱(اسکای سورد۱) نخستین بار در سال ۱۹۸۶ علنی شد زمانی که خبر انجام نخستین شلیک آزمایشی این موشک توسط یک فروند جنگنده اف-۵ بسوی یک پهپاد هدف در رسانه‌ها منعکس گردید. این برنامه در اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و تولید انبوه آن در سال ۱۹۹۱ کلید خورد. موسسه علوم و فناوری چانگ شان(سی اس آی اس تی) اعلام کرد که تیِن چیِن۱ بعنوان نخستین موشک هوا به هوای بومی تایوان نتیجه اجرای یک برنامه توسعه و پژوهش طولانی شامل محاسبات دینامیک سیالات و آزمایش‌های تونل باد می‌باشد. نتیجه فرآیند طراحی معرفی پیکربندی شبیه به مویک ای آی ام-۹ ال سایدوایندر شد. در نهایت ۲ پیکربندی شبیه به هم برای تیِن چیِن۱ نهایی شد. تایوان که سابقه طولانی در بهره‌برداری از موشک‌های سایدوایندر دارد به کپی برداری از این موشک متهم شد اما برخی تحلیلگران معتقدند فلسفه طراحی تیِن چیِن با مبانی طراحی سایدوایندر اختلاف زیادی دارد. در سال ۱۹۹۸ گزارش‌هایی در مورد مطالعه طراحی نمونه جدید برای جایگزینی تیِن چیِن۱ منتشر شد که قرار بود تا سال ۲۰۱۰ عملیاتی شود.

۱۴۰۳۱-۲
مدتی بعد تایوان اعلام کرد این برنامه لغو شده است. تیِن چیِن۱ موشکی کوتاهبرد با هدایت آشیانه یاب فروسرخ است که می‌تواند حسگر خود را در تعامل با رادار هواپیما بکار گیرد. ابعاد و هندسه کلی این موشک مشابه موشک ای آی ام-۹ال است. این موشک تایوانی دارای چهار کانارد مثلثی شکل در قسمت دماغه و چهار بالک ذوزنقه‌ای مجاز به سطح کنترلی کوچک در انتهای رادار است. نمونه‌های عملیاتی این موشک دارای بالک‌های عقبی به شکل ذوزنقه‌ای قائم الزاویه‌ای هستند که لبه حمله آنها دارای عقب رفتگی است. دسته کم دو نوع سرجنگی مختلف برای این موشک توسعه یافته است که شامل نوع شدیدالانفجار ترکشی و نوع میله‌ای است. این موشک دارای فیوز اصابتی و فیوز مجاورتی لیزری می‌باشد. امکان نصب این موشک بر روی جنگنده‌های اف-۵ئی تایگر۲ و اف-سی‌کی-۱ چینگ کو نیروی هوایی تایوان وجود دارد.

۱۴۰۳۱-۳

تایوان همچنین پروژه‌ای را برای تجهیز جنگنده‌های میراژ۲۰۰۰ و اف-۱۶ به موشک تیِن چیِن۱ دنبال کرده است. در سال ۱۹۹۷ دو نمونه زمین به هوای این موشک در سبد محصولات صادراتی تایوان قرار گرفت که از آن با نام سامانه دفاع هوایی آنتلوپ یاد می‌‌شود. یکی از این دو نمونه بر روی شناورهای سبک و نمونه دیگر بر روی خودروهای هام‌وی نصب می‌شود. سامانه موشک آنتلوپ شامل رادارهای کشف، شناسایی و ردیابی و حسگرهای فروسرخ و چهار فروند موشک تیِن چیِن۱ نصب شده بر روی سکوی پرتاب دورانی می‌باشد. نخستین شلیک آزمایشی موشک تیِن چیِن۱ در آوریل ۱۹۸۶ توسط یک فروند جنگنده اف-۵ئی علیه پهپاد هدف بیچ۱۰۸۹ انجام شد. این موشک در سال ۱۹۹۳ بطور کامل عملیاتی شد. بر اساس اعلام منابع تایوانی بیش از ۱۴۰۰ ساعت پرواز آزمایشی برای ارزیابی عملکرد این موشک انجام شده است.

طول:۲/۸۶ متر
قطر: ۰/۱۲۷ متر
دهانه بال:۶۴/ متر
وزن: ۹۰ کیلوگرم
وزن سرجنگی: ۱۶ کیلوگرم
فیوز: اصابتی و مجاورتی لیزری فعال
هدایت: فروسرخ
پیشران: سوخت جامد
برد: ۸ کیلومتر

منبع:
Robert Hewson, Jane’s Air-Launched Weapons, IHS Publications, 2014.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *