خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک چند منظوره اچ ‏اف-۳

معرفی موشک چند منظوره اچ ‏اف-۳

مقامات آمریکایی و غربی هر موقع در مقابل یک کشوری نمی‌توانند رفتارهای زورگویانه و قلدرمآبانه در پیش بگیرند به سراغ پاشنه آشیل و در حقیقت نقطه ضعف این کشورها می‌روند و با رو در رو قرار دادن دو یا چند کشور با طرز تفکرات خاص اجتماعی و سیاسی، سعی در مهار هر دو طرف بر می‌آیند که نمونه‌هایی از آن را می‌توان به درگیری چند ساله هند با پاکستان بر سر کشمیر و راه انداختن مسابقه تسلیحاتی بین این دو کشور هسته‌ای، رقابت‌های تسلیحاتی بین چین با ژاپن، کره‌شمالی با کره‌جنوبی، چین با استرالیا، چین با هند و بسیاری دیگر اشاره کرد اما در این میان به راه انداختن مناقشه و نه مسابقه میان کشورهای چین و تایوان بسیار جالب توجه است که مقامات آمریکایی با تجهیز تایوان به فناوری‌ها و سیستم‌های دفاعی پیشرفته باعث امتیاز گیری هر چند وقتی از مقامات چینی می‌شود.

۱۴۰۹۵-۲
موشک هسیونگ‌فنگ-۳ نسل سوم موشک‌های ضدکشتی از این خانواده است که بوسیله موسسه علمی و فناوری چانگ ‏شان تایوان برای ضربه زدن با سرعت مافوق صوت به کشتی‌های متعدد کشور جمهوری خلق چین، توسعه داده شده و با توجه به شکل ظاهری موشک می‌توان به این نکته اشاره کرد که احتمالا تایوانی‌ها از فناوری موشک ای‌ان‌اس (انس) فرانسه و با کمک‌های فنی و علمی آمریکا در ساخت این موشک استفاده کرده‌اند. البته موشک شباهت‌هایی نیز به موشک کریپتون روسی نیز دارد. سونگ فنگ تایوان مجهز به ۲ موتور کمکی سوخت جامد و یک موتور اصلی سوخت مایع است و می‌تواند به کمک آن‌ها به سرعت مافوق صوت ۲/۳ ماخی دست یابد. این موشک هم چنین دارای قدرت مانور بسیار بالایی بوده و از سال ۱۹۹۰ تا به الان مورد ارتقا و پیشرفت‌های متعددی گشته و بر روی اکثر ناوها و کشتی‌های نسل جدید این کشور به کارگرفته می‌شود.

۱۴۰۹۵-۱

موشک اچ ‏اف-۳ دارای طول ۶/۱۰ متر، وزن بیش از ۱۵۰۰ کیلوگرم، قطر بیش از ۴۵ سانتی‌متری و برد بیش از ۱۳۰ کیلومتری است و برای رسیدن به هدف از رادار باند- ایکس و سیستم اینرسیایی همزمان استفاده می‌کند. البته موشک در یکی از آزمایش ها توانسته با سرعت ۳ ماخ به برد ۴۰۰ کیلومتر نیز دست یابد که در این صورت می‌تواند حتی برای ناو هواپیمابر جدید چین نیز بسیار چالش برانگیز باشد. از این موشک تا به حال بیش از ۲۵۰ فروند تولید شده و در اکثر نمایشگاه‌ها و مراسم رژه نیروهای نظامی تایوان شرکت داشته است و مطمئناً تا سال‌ها می‌تواند به عنوان بازویی بازدارنده در مقابل توسعه روز افزون نیروی دریایی جمهوری خلق چین عمل کند.

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *