خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / برنامه فرانسه برای توسعه نسل جدید تسلیحات اتمی هواپایه

برنامه فرانسه برای توسعه نسل جدید تسلیحات اتمی هواپایه

مسئولان ارشد وزارت دفاع فرانسه از برنامه این کشور برای توسعه نسل آینده تسلیحات اتمی هو‏اپایه خبر دادند. در این طرح که مرحله مطالعاتی و امکان‏ سنجی آن آغاز شده، طراحی یک موشک هوا ‏به‏ زمین جدید با قابلیت حمل سرجنگی هسته ‏ای در دستور کار قرار دارد. مهمترین ویژگی‏ های عملیاتی این سلاح قابلیت پنهان‏ کاری و سرعت بالای آن خواهد بود. بنابر ادعای منابع دفاعی فرانسه این موشک در محدوده سرعت ماوراء صوت(هایپرسونیک) پرواز خواهد کرد. نیروی هوایی ارتش فرانسه هم ‏اکنون از جنگنده‏ های میراژ ۲۰۰۰ان و رافال اف-۳ خود برای حمل موشک ‏های هسته ‏ای ای ‏اس ‏ام ‏پی-ای استفاده می‏ کند. نمونه جایگزین موشک ای‏ اس ‏ام ‏پی-ای با نام ای‏ اس ‏ان۴جی شناخته می ‏شود و تحلیل‏گران صنعت دفاعی فرانسه معتقدند برنامه به‏ روزرسانی و توسعه نسل آینده موشک ‏های راهبردی هواپایه این کشور با آغاز پروژه امکان‏ سنجی طراحی و ساخت موشک ای اس ‏ان۴جی مبتنی بر استفاده از فناوری ‏های رادارگریزی و سرعت بالای پروازی از تابستان سال ۱۳۹۳ کلید خورده است.
بر اساس رهنامه دفاعی فرانسه باتوجه به روند سریع پیشرفت سامانه‏ های پدافندی این کشور به موشک راهبردی هواپایه‏ جدید نیاز خواهد داشت. در هدف‏ گذاری تعیین‏ شده نسل جدید این موشک‏ ها باید از سال ۲۰۳۵ عملیاتی شوند و در آن زمان قابلیت عبور از سپر دفاعی سامانه‏ های پدافندی را داشته باشند. این پروژه بخش دیگری نیز دارد که در قالب آن تغییرات لازم برای سازگاری این موشک با هواپیمای حامل بررسی می‏ شود. بر اساس مشورت‏ های انجام‏ شده با شرکت ام‏ بی‏ دی‏ ای که توسعه موشک ای ‏اس‏ ام‏ پی-ای را در کارنامه دارد، تمرکز بر یکی از دو خواسته اصلی شامل پنهان‏ کاری یا سرعت بالا روند اجرایی پروژه را تسهیل خواهد کرد و تاکید بر هر دو عامل قدری جاه‏ طلبانه به‏ نظر می‏ رسد. در این میان مدیران ارشد وزارت دفاع فرانسه تقویت قابلیت رادارگریزی و پنهان‏ کاری را گزینه ارجح می‏ دانند. در مورد هواپیمای حامل نیز دو گزینه شامل توسعه یک جنگنده نسل آینده جدید و یا توسعه یک بمب‏ افکن راهبردی در دست بررسی است. بدیهی است که انتخاب مشخصه‏ های عملکردی دقیق موشک راهبردی جدید فرانسه نقش تاثیرگذاری بر انتخاب و تعیین ویژگی‏ های عملیاتی نهایی هواپیمای حامل این سلاح را خواهد داشت.

۱۴۰۵۳-۳
سابقه فرانسه در توسعه توانمندی هسته ‏ای به سال‏ های پس از جنگ جهانی دوم بر می‏ گردد. پاریس توسعه تسلیحات اتمی را از اواخر دهه ۱۹۵۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۶۰ اولین آزمایش هسته ‏ای موفق خود را در بخشی از صحرای بزرگ آفریقا واقع در خاک الجزایر انجام داد. در حال حاضر توان تسلیحاتی راهبردی فرانسه شامل موشک ‏های هواپایه و زیردریایی‏ های مجهز به موشک‏ های بالستیک با سرجنگی اتمی است. نیروی دریایی ارتش فرانسه چهار فروند زیردریایی راهبردی رده تریوم ‏فانت در اختیار دارد که در مجموع به شانزده فروند موشک بالستیک ام‏-۴۵ یا ام-۵۱ مجهز شده‏ اند. هریک از این موشک ‏ها قادرند شش سرجنگی باخود حمل کنند. فروندهای سوم و چهار از زیردریایی‏ های راهبردی فرانسه اخیرا به موشک ‏های ام-۵۱ مجهز شده ‏اند. جدیدترین زیردریایی راهبردی این کشور موسوم به تِریبِل در تابستان سال‏ ۲۰۱۰ به آب انداخته شده است. تا سال ۲۰۱۵ قرار است همه این زیردریایی‏ ها به موشک‏ های بالستیک ام-۵۱-۱ با قابلیت حمل سرجنگی سنگین‏ تر مجهز شوند. دولت فرانسه آخرین رهنامه نظامی خود را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد. بر اساس این سند نیروی دریایی ارتش این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ شش فروند زیردریایی جدید رده باراکودا را وارد خدمت نماید. همچنین قرار است موشک‏ های ام-۵۱ به سرجنگی جدید تی ‏ان‏ او با قدرت انهدامی بالاتر مجهز شوند.
نیروی هوایی ارتش فرانسه پیش از این یکبار موشک ‏های راهبردی ای‏ اس ‏ام ‏پی را با نمونه ای‏ اس ‏ام ‏پی-ای جایگزین کرده است. نمونه‏ های اولیه این موشک از سال ۱۹۸۶ وارد خدمت عملیاتی شد. این نیرو همچنین جنگنده‏ های رافال اف-۳ را جایگزین نمونه ‏های سوپراتاندارد و میراژ ۲۰۰۰ان کرده است. برد موشک ای ‏اس ‏ام ‏پی-ای به ۳۰۰ کیلومتر افزایش یافته و به سرجنگی جدید تی ‏ان‏ ای مجهز شده است. فرانسه هر دو نمونه سرجنگی تی ‏ان ‏ای و تی‏ ان‏ او را در سال ۱۹۹۶ بطور کامل آزمایش کرده است. این کشور قصد دارد نصب موشک ای ‏اس‏ ام ‏پی‏-ای بر روی جنگنده ‏های رافال عملیاتی خود را تا سال ۲۰۱۸ تکمیل کند. این برنامه تناقضی با طرح اخیر پاریس برای توسعه نمونه جدید موشک ‏های راهبردی هواپایه ندارد.

۱۴۰۵۳-۱
فرانسه و انگلستان در پائیز سال ۱۳۹۰ توافق‏نامه دوجانبه ‏ای برای همکاری در زمینه افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان تسلیحات اتمی به ‏امضاء رساندند. بر این اساس دو کشور همکاری علمی و پژوهشی خود را در این زمینه افزایش می‏ دهند و اخیرا یک مرکز ارزیابی و شبیه ‏سازی در فرانسه و یک مرکز توسعه توانمندی‏ های فناورانه در انگلستان با سرمایه‏ گذاری مشترک طرفین راه ‏اندازی شده است. در حالیکه پاریس و لندن در توسعه این نوع همکاری مصمم هستند، برخی منتقدان حوزه تسلیحات هسته‏ ای راهبرد فرانسه را برای توسعه توان آفندی راهبردی هواپایه در کنار حفظ توان تسلیحاتی هسته‏ ای زیرسطحی را زیر سوال می‏ برند و معتقدند این کشور باید مانند بریتانیا تنها بر توان بازدارندگی هسته ‏ای مبتنی بر زیردریایی‏ های مسلح به موشک‏ های بالستیک با سرجنگی اتمی تکیه داشته باشد. دولت مردان فرانسوی در دفاع از سیاست ‏های خود، دقت و قابلیت اطمینان بالاتر موشک ‏های راهبردی ترایدنت دی-۵ انگلستان در مقایسه با موشک ‏های بالستیک زیردریایی ‏پرتاب بومی ام-۴۵ و ام-۵۱ را علت اصلی نیاز فرانسه به توسعه توان آفندی غیرمتعارف هواپایه در کنار حفظ زیردریایی‏ های راهبردی قلمداد می ‏کنند.
موشک ابرصوت (سوپرسونیک) ای ‏اس ‏ام ‏پی با طول ۵/۳۸ متر و قطر ۰/۳۸ متر از موتور رمجت برای تامین نیروی پیشران بهره می ‏گیرد. برد این موشک ۸۶۰ کیلوگرمی به بیش از ۳۰۰ کیلومتر می ‏رسد. این موشک کروز تهاجم زمینی هواپایه قادر است سرجنگی اتمی به وزن ۲۰۰ کیلوگرم را حمل نماید. مراحل اولیه توسعه این موشک بر اساس رقابت بین طرح شرکت مارتا مبتنی بر استفاده از موتور توربوجت و پیشنهاد شرکت آیرواِسپَشال (اکنون بخشی از ام‏ بی ‏دی ‏ای) شامل استفاده از موتور رمجت شکل گرفت. طراحی نهایی موشک جدید بر اساس موتور رمجت در سال ۱۹۷۸آغاز شد. هدف اصلی از این پروژه جایگزینی بمب‏ های هسته‏ ای ای ‏ان-۲۲ با یک موشک کروز جدید با توان نفوذ در شبکه پدافندی آنروز شوروی بود. نمونه جدیدتر این موشک موسوم به ای ‏اس ‏ام ‏پی-ای با طول بیشتر از اکتبر ۲۰۰۹ عملیاتی شد. پس از رهاشدن این موشک از هواپیمای حامل موتور سوخت جامد کمکی آن روشن می‏ شود و در مدت پنج ثانیه موشک را به سرعت ۲ ماخ می‏ رساند. سپس این بخش از موشک جدا می‏ شود و موتور رمجت حاوی سوخت مایع کروسین روشن می‏ شود و موشک را تا سرعت بیشینه ۳ ماخ شتاب می‏ دهد.

منبع:
www.janes.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *