خانه / اخبار / پرتاب ماهواره اینتل‏ ست توسط راکت فضایی پروتون

پرتاب ماهواره اینتل‏ ست توسط راکت فضایی پروتون

در روز جمعه بیست و یکم خردادماه مسئولان شرکت آی‏ ال ‏اس از پرتاب موفق جدیدترین ماهواره ارتباطی خانواده اینتل‏ ست به مدار زمین توسط راکت فضایی پروتون خبر دادند. در این ماموریت که مرحله فوقانی بریز-ام بر روی راکت پروتون نصب شده بود، ماهواره اینتل‏ ست-۳۱ از پایگاه فضایی بایکانور قزاقزستان به فضا فرستاده شد. مراحل یک تا سه راکت پروتون انرژی لازم برای تزریق مرحله فوقانی بریز-ام را به همراه ماهواره اینتل‏ ست-۳۱ در مدار اولیه را تامین کردند. سپس بریز-ام بر اساس برنامه از پیش تعیین‏ شده محموله خود را ابتدا به یک مدار پارکینگ دایره ‏ای رساند و در ادامه وارد مدار انتقالی شد. نهایتا پس از ۱۵ ساعت و ۳۱ دقیقه بریز-ام ماموریت خود را به پایان رساند و ماهواره اینتل ‏ست-۳۱ را به مدار عملیاتی موردنظر رساند.

۴۳۰۲۸-۲

اینتل ‏ست-۳۱ با توان ۳۱ کیلووات در باندهای سی و کی‏ یو کار می‏ کند و به سفارش شرکت اینتل‏ ست و توسط شرکت سامانه‏ های فضایی لورال (اس‏ اس ‏ال) ساخته شده است. بخش باند کی ‏یو این ماهواره که به دی ‏ال‏ ای-۲ موسوم می‎باشد به‏ عنوان جایگزینی برای تامین خدمات پخش تلویزیونی در آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب طراحی و ساخته شده است. بخش باند سی این ماهواره نیز برای تقویت خدمات ارتباطی فضاپایه کنونی اینتل ‏ست در منطقه آمریکای لاتین بکار گرفته می‏ شود.

۴۳۰۲۸-۱

اینتل‏ ست-۳۱ دوازدهمین ماهواره از خانواده اینتل‏ ست به ‏شمار می‏ رود که توسط راکت روسی پروتون به مدار زمین فرستاده می‏ شود. طراحی و توسعه این راکت و مرحله فوقانی بریز-ام توسط مرکز دولتی پژوهش و تولید سامانه ‏های فضایی خرونیچف روسیه انجام شده است. اولین ماموریت پروتون در سال ۱۹۶۵ انجام شد و از آن زمان تاکنون ۴۱۲ ماموریت فضایی به نام آن ثبت شده است. ماموریت اخیر سومین پرتاب فضایی راکت پروتون در سال جاری میلادی به‏ شمار می‏ رود.

منبع:
http://www.spacedaily.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *