خانه / اخبار / شلیک آزمایشی موشک جی‏ ای‏ جی‏ ام توسط یک پهپاد برای نخستین بار

شلیک آزمایشی موشک جی‏ ای‏ جی‏ ام توسط یک پهپاد برای نخستین بار

پهپاد گری ایگل نیروی زمینی ارتش آمریکا در قالب یک پرواز آزمایشی برای اولین بار موشک مشترک هوا به زمین(جی ‏ای ‏جی‏ ام) را شلیک کرد. این آزمایش در میدان تیر داگ‏وی یوتا انجام شد و در جریان آن موشک به یک کامیون نظامی در حال حرکت به‏ عنوان هدف شبیه ‏سازی ‏شده اصابت کرد. آمریکا توسعه موشک جی ‏ای‏ جی‏ ام را با هدف دستیابی به سلاحی کارآمد، مقرون به صرفه و تطبیق‏ پذیر با طیف وسیعی از جنگنده‏ ها و پرنده‏ های نظامی دنبال می‏ کند.

۴۶۰۲۲-۱

در حوزه تسلیح پهپاد قرار است این موشک جایگزین هلفایر شود. برد جی ‏ای‏ جی‏ ام به بیش از ۸ کیلومتر می‏ رسد و قادر است اهداف متحرک زمینی با سرعت نزدیک به ۴۰ کیلومتر در ساعت را منهدم نماید. این رویداد اولین شلیک آزمایشی جی ‏ای‏ جی ‏ام توسط یک هواپیمای بدون سرنشین بود اما در مجموع هفتمین شلیک آزمایشی این موشک به‏ شمار می ‏رفت. پیش از این برای آزمایش جی ‏ای‏ جی‏ ام از بالگرد تهاجمی آپاچی و بالگرد رزمی کبرا استفاده شده است.

۴۶۰۲۲-۲

شرکت لاکهیدمارتین در تابستان سال گذشته قراردادی به ارزش ۶۶ میلیون دلار برای اجرای مرحله توسعه مهندسی و آغاز تولید اولیه این موشک دریافت کرد. امکان افزایش این مبلغ تا ۱۸۶ میلیون دلار نیز وجود دارد اگر لاکهیدمارتین موفق شود برنامه تولید محدود نمونه‏ های اولیه را سروقت آغاز نماید. قرار است یگان‏ های عملیاتی نیروی زمینی آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۷ آزمایش میدانی نمونه‏ های اولیه جی‏ ای‏ جی ‏ام را انجام دهند تا این موشک تا سال ۲۰۱۸ به مرحله آمادگی اولیه عملیاتی برسد.

منبع:
www.defensenews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *