خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالا دامینیتور-۲

معرفی پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالا دامینیتور-۲

شرکت آیروناتیکس به سفارش ارتش رژیم صهیونیستی توسعه این پهپاد را در دستور کار خود قرار داد. نخستین نمونه از این پهپاد در سال ۲۰۰۵ در سرزمین‏ های اشغالی به پرواز درآمد. و توسعه نمونه دوم تا فوریه سال ۲۰۰۸ به ‏طول انجامید. نمونه اولیه دامینیتور-۲ در نمایشگاه هوایی پاریس در ژوئن ۲۰۰۹ در معرض دید عموم قرار گرفت و در ژوئیه همان سال نخستین پرواز رسمی (نمایشی) این پرنده در سرزمین ‏های اشغالی انجام شد. این پهپاد از بدنه هواپیمای اتریشی بسیار معروف دایاموند استفاده کرده و تجهیزات اویونیکی آن جایگزین کابین خلبان دایاموند شده است. سازندگان دامینیتور ۲ ادعا می ‏کنند که پهپادشان برای انجام ماموریت‏ های نظامی و غیرنظامی به یک اندازه کارآمد است.

۱۶۰۴۸-۱

سازه این پرنده به‏ طور کامل از مواد مرکب ساخته شده است. بال آن در قسمت زیرین بدنه نصب شده است و دو موتور پیستونی را درخود جای داده است. ارابه فرود این پرنده قابل جمع شدن است. تجهیزات الکترواپتیکی/فروسرخ محصول شرکت صهیونیستی رافائل در زیر چانه هواپیما نصب شده است. نشست و برخاست این هواپیما به‏ صورت خودکار انجام می‏ شود. دامینیتور-۲ به سامانه یخ‏ زدایی، سامانه شناسایی دوست از دشمن(آی‏ اف ‏اف)،‌ سامانه پایش(عیب‏ یاب) خودکار، سامانه کنترل پرواز خودکار و دوربین‏ های حراراتی مجهز می ‏باشد. شرکت آیروناتیکس از سال ۲۰۱۱ تولید نمونه صادراتی این پرنده موسوم به دامینیتور-۲ اکس ‏پی را آغاز کرد. علیرغم اینکه رژیم صهیونیستی معاهده محدودیت صادرات فناوری‏ های دفاعی موسوم به ام ‏تی‏ سی ‏آر را امضاء نکرده اما برای حفظ سهم خود در بازارهای صادراتی به ‏ویژه در حوزه پهپاد هموار تلاش می ‏کند بر رعایت مفاد این پیمان در مورد ویژگی‏ های عملیاتی نمونه‏ های صادراتی سامانه‏ های بدون ‏سرنشین خود تاکید نماید.

۱۶۰۴۸-۲

بیش از ۳۰۰ نفر در بخش طراحی و ساخت پهپاد شرکت آیروناتیکس مشغول به‏ کار هستند و درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۳ بیش از ۹۷ میلیون دلار ارزیابی شده است. مکزیک و ترکیه از جمله مشتریان خارجی دامینیتور-۲ به‏ شمار می‏ روند که استفاده عملیاتی از آن را آغاز کرده‏ اند. بر اساس ادعای شرکت سازنده دامینیتور-۲ این پهپاد از حیث عملکرد رقیب پهپاد هرون محصول شرکت صهیونیستی آی ‏ای‏ آی و پهپاد آمریکایی پریدیتور-بی محصول شرکت جنرال اتمیکس می‏ باشد. دامینیتور-۲ تا پایان سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۶۰هزار ساعت پرواز را در کارنامه خود ثبت کرده است.
موتور:
دو موتور توربو دیزلی اِی‏ ئی-۳۰۰ هریک با توان ۱۲۳/۵ کیلووات و ملخ سه پره کِشَنده
ابعاد:
دهانه بال:۱۳/۴۱ متر
مساحت بال:۱۶/۲۸ مترمربع
طول کلی: ۸/۵۳ متر
ارتفاع کلی:۲/۴۴ متر
اوزان:
حداکثر وزن محموله: ۴۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست:۱۷۸۰کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت
سرعت گردش: ۱۴۸ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۳۰ هزار پا
شعاع عملیاتی: ۳۰۰ کیلومتر
مداومت پروازی: ۲۸ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *