خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / راهپیمایی نخستین زن در فضا

راهپیمایی نخستین زن در فضا

سوتلانا یوگنیونا ساویتسکایا اولین زنی است که در فضا راهپیمایی کرد. وی با فضاپیمای سایوز_تی۱۲ به ایستگاه فضایی سالوت-۷ رفت و در طی این مأموریت در خارج از ایستگاه راهپیمایی کرد. ساویتسکایا در ۸ اوت ۱۹۴۸ در مسکو به دنیا آمد. پدرش یکی از فرماندهان معروف نظامی اتحاد جماهیر شوروی بود. ساویتسکایای هوانورد، در سال ۱۹۸۰ به عنوان فضانورد انتخاب شد. پس از این انتخاب، وی برای نخستین بار در اوت ۱۹۸۲ پرواز به فضا را تجربه کرد. در این تجربه با فضاپیمای سایوز به فضا رفت و هشت روز را در فضا به سر برد.

۱۳۰۶۲-۲

با انجام این مأموریت، او پس از تروشکوا، دومین زن از شوروی شد که به فضا رفته است. طی دومین پروازش به فضا، سه ساعت و ۳۵ دقیقه در خارج از ایستگاه سالوت به راهپیمایی و انجام مأموریت پرداخت. وی با انجام پرواز دوم خود به فضا، همچنین، اولین زنی شد که دو پرواز فضایی انجام داده است. در این مأموریت او به همراه دو فضانورد دیگر دوازده روز در ایستگاه فضایی سالوت-۷ به سر برد.

۱۳۰۶۲-۳

وی ۱۸ رکورد جهانی بین‌المللی با هواپیمای سبک و سه رکورد در زمینه پرش تیمی با چتر از خود به جای گذاشته است و دو بار مدال قهرمانی اتحاد جماهیر شوروی را دریافت کرده است. اولین زن امریکایی که در فضا راه رفت، کاترین سالیوان است که در اکتبر ۱۹۸۴، چند ماه پس از ساویتسکایا، در فضا راهپیمایی کرد. وی این راهپیمایی را در مأموریت اس‌تی‌اس-۴۱ شاتل چلنجر به انجام رساند. این مأموریت همچنین اولین مأموریتی بود که دو تن از خدمه آن زن بودند.

منبع:
لیلا خلج زاده، پنجاه سال در فضا، سازمان فضایی ایران، تهران، ۱۳۸۶٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *