خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد کوچک کوتاه ‏برد هاوک‏ آی

معرفی پهپاد کوچک کوتاه ‏برد هاوک‏ آی

خانواده پهپادهای کوچک دست‏ پرتاب هاوک ‏آی توسط شرکت انگلیسی تاسوما توسعه یافته است. تاسوما به ‏عنوان یک شرکت کوچک در سال ۱۹۸۳ در انگلستان تاسیس شد و تمرکز خود را بر انجام پروژه‏ های کوچک و متوسط برای شرکت‏ های هوافضایی بزرگتر انگلیسی و اروپایی معطوف کرد. این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۳ موفق شده است بیش از یازده نمونه پهپاد و هفت نمونه هدف هوایی را به بازار عرضه نماید. همگی این وسایل پرنده در رده پهپادهای ریز و کوچک دسته ‏بندی می‏ شوند. شرکت تاسوما در سال ۲۰۰۵ نمونه‏ های اولیه هاوک‏ آی را عرضه کرد و تولید نمونه هاوک ‏آی-۳ از سال ۲۰۰۶ آغاز شد. نمونه پایه هاوک ‏آی بدنه استوانه ‏ای باریک دارد و علاوه بر دم متعارف بال آن نیز مستطیلی است. قسمت بیرونی بال دارای زاویه هفتی است. جایگاه حمل محموله در زیر قسمت جلویی بدنه قرار گرفته است. در حالیکه نمونه‏ های اولیه این پرنده به موتور کِشَنده مجهز هستند،‌ موتور نمونه هاوک ‏آی-۳ از ملخ هُل‏ دهنده استفاده می‏ کند. این پهپاد دست‏ پرتاب است و امکان پرتاب آن توسط کاتاپولت نیز وجود دارد.

فرود هاوک ‏آی به صورت سینه ‏مال انجام‏ می‏ شود. دوربین تصویربرداری در روز و حسگر فروسرخ روی این پرنده نصب شده و برای سهولت عملیاتی می ‏توان جایگاه محموله آن‏را به راحتی تعویض کرد. این پرنده با کمک سامانه هدایت جی ‏پی‏ اس/آی‏ ان‏ اس و با دنبال کردن مختصات نقاط مشخص‎شده در برنامه پروازی مسیر خود را می‏ یابد. تجهیزات کنترل زمینی این پهپاد سبک و کم‏ جا می‏ باشد. کلیه تجهیزات لازم برای بهره‏ داری عملیاتی از پهپاد هاوک ‏آی شامل خود پرنده با وزنی معادل ۲۰ کیلوگرم به‏ راحتی در یک کوله ‏پشتی جا می ‏شود. یک سامانه عملیاتی هاوک ‏آِ-۳ شامل سه فروند پرنده، محموله ماموریتی و ایستگاه کنترل زمینی است که برای استفاده از آن به دو نفر نیرو نیاز است. علاوه بر تغییر ملخ از حالت کشنده به هل‏ دهنده در نمونه هاوک ‏آی-۳،‌ بدنه این پرنده نیز تقویت شده است.

۱۶۰۶۵-۳

کنسرسیوم بِلو بیِر سیستمز نمونه ارتقاء‏یافته هاوک ‏آی-۳ را در مناقصه بزرگ پهپادهای دست ‏پرتاب وزارت دفاع انگلستان در سال ۲۰۰۸ شرکت داد. هاوک ‏آی-۳ قادر است تصاویر تاکتیکی از میدان رزم را برای یگان‏ های نظامی در سطح گردان و کوچکتر از آن تهیه نماید. تجهیزات زمینی پشتیبانی سامانه عملیاتی هاوک‏ آی-۳ شامل واحد کنترل پرواز، رایانه، پردازنده تصویر، آنتن یو اچ ‏اف، مودم، آنتن ۲/۴ گیگاهرتز، آنتن دریافت و ارسال تصویر، باتری و شارژر باتری می ‏باشد. در ادامه مشخصات فنی نمونه هاوک‏ آی-۳ ارائه شده است.

موتور:
یک موتور الکتریکی با توان ۳۰۰ وات مجهز به باتری لیتیوم پلیمر با ملخ دو پره هل‏ دهنده
ابعاد:
دهانه بال: ۱/۷ متر
طول: ۱/۴ متر
اوزان:
حداکثر وزن پرتاب: ۲۳ کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۸۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت گردش: ۵۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۰۰۰ پا
شعاع عملیاتی: ۱۰ کیلومتر
حداکثر مداومت پروازی: ۱ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *