خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی مختصر موشک چند منظوره براهموس

معرفی مختصر موشک چند منظوره براهموس

براهموس گونه هندی-روسی موشک کروز دریایی مافوق صوت یاخونت است که این سال‌ها به پشتوانه تبلیغات گسترده هندی‌ها توانسته خود را در فهرست معروف‌ترین موشک‌های روز دنیا جا کرده و حتی نام یاخونت را به زیر سایه خود ببرد. قرارداد براهموس در سال ۱۹۹۸ بین هند و روسیه منعقد و در ژوئن سال ۲۰۰۱ اولین آزمایش آن انجام شد. در حال حاضر گونه دریاپایه و زمین‌پایه این موشک در ارتش هند مورد استفاده است. گونه هواپایه آن قرار است بر روی سوخو-۳۰ مورد آزمایش قرار گیرد و یک گونه کوچک‌تر موسوم به مینی‌براهموس (براهموس-اِم) نیز در حال توسعه است. برای گونه زیردریایی پایه نیز برنامه ریزی شده است. براهموس هم علیه اهداف دریایی و هم اهداف زمینی قابل استفاده است. مسئولان هندی در حالی از برنامه تولید هزاران فروندی این موشک در آینده خبر می‌دهند که تاکنون (مهر ۹۳) تعداد آزمایش‌های عملیاتی براهموس به ۲۵ مورد نرسیده است. برد ۲۹۰ کیلومتری انواع مختلف این موشک نشانگر این است که براهموس برای صادرات توسعه داده شده است؛ اما هنوز مشتری خارجی قراردادی برای آن امضا نکرده است. به لحاظ فنی و سخت افزاری ۸۰ درصد براهموس روسی و تنها ۲۰ درصد آن هندی است.

۱۴۰۹۰-۲
براهموس یک موشک رَمجِت است که به‌صورت سرد از داخل لوله پرتاب می‌شود. سپس بوستر سوخت جامد انتهایی موشک روشن شده و در عرض چند ثانیه سرعت آن را به ماخ ۲ می‌رساند. با رسیدن به این سرعت، موتور رمجِت براهموس روشن می‌شود. موتور رمجِت در ارتفاع پایین قادر است سرعت موشک را در بیشینه ماخ ۲ و در ارتفاع (۱۵ کیلومتری) در بیشینه ۲/۸ حفظ کند. دهانه ورودی موتور براهموس مخروطی شکل و نوک تیز است. براهموس در نزدیکی هدف می‌تواند ارتفاع سیر خود را به ۵ الی ۱۵ متر کاهش دهد. در طول پرواز، سامانه هدایت اینرسی موشک خطاهای خود را به کمک گیرنده جی‌پی‌اِس تصحیح می‌کند. براهموس در مرحله نهایی حمله از یک رادار دو حالته فعال/غیرفعال استفاده می‌کند؛ بدان معنا که می‌تواند بدون روشن کردن رادار فعال خود و با استفاده از حسگر رادار غیرفعال، در سکوت رادیویی در بیشترین حد ممکن به هدف نزدیک شود. گزارش شده که گونه حمله زمینی براهموس به حسگر تلویزیونی مادون قرمز نیز مجهز است که دقت اصابت آن را به زیر ۵ متر می‌رساند. براهموس با سرعت سیر مافوق صوت در محیط دریا، کار را برای سامانه‌های پدافندی ارتفاع پست و حلقه بسته دریایی بسیار مشکل می‌کند.

۱۴۰۹۰-۳
براهموس پروفیل‌های پروازی مختلفی دارد. این موشک اگر در ارتفاع پایین شلیک شود و در همان ارتفاع هم سیر کند، می‌تواند به برد بیشینه ۱۲۰ کیلومتر برسد، اما در صورت سیر در ارتفاع بالا و نزول در هنگام برخورد، به برد نزدیک ۳۰۰ کیلومتر هم می‌رسد. برد براهموس هواپایه ۵۰۰ کیلومتر گزارش شده است. گونه زمین پایه براهموس روی خودروی تاترا تی۸۱۶ حمل و پرتاب می‌شود. هر خودرو ظرفیت حمل حداکثر ۴ لوله پرتاب را دارد. موشک در گونه زمین پایه در زاویه ۴۵ درجه پرتاب می‌شود اما در نوع دریاپایه معمولاً به صورت عمودی پرتاب می‌شود. سامانه کنترل آتش براهموس قادر است ضمن درگیری همزمان با ۱۲ هدف، ۱۲ موشک را به فاصله زمانی ۳۰ ثانیه به سمت آن‌ها روانه سازد. آزمایش‌های پروازی موشک مینی‌براهموس (براهموس-اِم) از سال ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد. براهموس-اِم ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن، ۶ متر طول و ۵۱۰ میلی‌متر قطر دارد. بیشینه سرعت این موشک به ۳/۵ ماخ می‌رسد.

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *