خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / مروری بر مهمات ۱۲۰ میلی‏متری شرکت اوربیتال ای‏ تی‏ کی

مروری بر مهمات ۱۲۰ میلی‏متری شرکت اوربیتال ای‏ تی‏ کی

شرکت اوربیتال ای‏ تی ‏کی از اشتراک میراث دو شرکت بزرگ اوربیتال و ای ‏تی‏ کی ایجاد شده است. شرکت اوربیتال در سال ۱۹۸۲ توسط سه دانشجوی مدرسه اقتصاد هاروارد راه ‏اندازی شد. آنها توسعه مرحله انتقال مداری به سفارش ناسا را به‏ عنوان اولین پروژه شرکت جدید خود انجام دادند. در سه دهه گذشته این شرکت رشد قابل توجهی کرده و نام خود را در صنعت دفاعی جهان جا انداخته است. ای‏ تی‏ کی به ‏عنوان شرکتی مستقل در سال ۱۹۹۰ راه ‏اندازی شد. ماهیت این کسب و کار با انجام بخش ‏هایی از پروژه ‏های دفاعی شرکت هانی ‏ول آغاز شد. ای ‏تی ‏کی با خرید کل سهام شرکت ‏های هرکولس در سال ۱۹۹۵ و تیوکُل در سال ۲۰۰۱ حضور خود در حوزه هوافضا را نیز تثبیت کرد. مذاکرات نهایی برای ادغام دو شرکت ای‏ تی‏ کی و اوربیتال از آوریل ۲۰۱۴ آغاز شد و در فوریه ۲۰۱۵ شرکت اوربیتال ای‏ تی ‏کی رسما فعالیت خود را آغاز نمود.

۱۴۱۱۲-۵

اوربیتال ای ‏تی ‏کی در زمینه طراحی، ساخت و عرضه سامانه ‏های فضایی، دفاعی و هوانوردی فعالیت می‏ کند و محصولات اصلی آن شامل راکت ‏های پرتابگر و سامانه ‏های پیشرانش فضایی، ماهواره ‏ها و تجهیزات مرتبط، سازه‏ های هوافضایی مواد مرکب، موشک‏ های تاکتیکی، تجهیزات الکترونیکی دفاعی، مهمات و تسلیحات دقیق و سامانه‏ های مهمات می‏ باشد. مقر اصلی این شرکت در داِلس ویرجینیا واقع است و بیش از ۱۲هزار و ۵۰۰ نفر در بیست ایالت آمریکا و چندین کشور دیگر برای این شرکت کار می‏ کنند. شرکت اوربیتال ای تی‏ کی از سه گروه اصلی سامانه ‏های پروازی، سامانه‏ های دفاعی و سامانه ‏های فضایی تشکیل شده است. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۴/۴ میلیارد دلار گزارش شده است. مهمات تولیدی شرکت اوربیتال ای‏ تی ‏کی طیف وسیعی را شامل می‏ شود و از فشنگ اسلحه‏ های شخصی سربازان تا گلوله ‏های خمپاره و توپخانه را در بر می‏‎گیرد. در ادامه برخی از مهمات ۱۲۰ میلی‏متری این شرکت معرفی می‏ شود:

گلوله ام۸۲۹ای۱
این گلوله نفوذگر با دم پایدارشده غلاف‏ دار از نوع مهمات ای‏ پی ‏اف‏ اس ‏دی ‏اس-تی می‏ باشد. این گلوله با توپ‏ های نصب‏ شده بر روی تانک‏ های رزمی اصلی ام۱ای۱ و ام۱ای۲ آبرامز و لئوپارد ۲ سازگار است. گلوله ‏های انرژی جنبشی ام۸۲۹ای۱ برای جایگزینی با گلوله‏ های ام۸۲۹ طراحی شده‏ اند. بخش مرکزی این گلوله بهسازی شده و از سامانه پیشران روزآمدتری بهره می‏ گیرد. این گلوله ۱۲۰ میلی ‏متری در عملیات طوفان صحرا به کار گرفته شده و سربازان آمریکایی به آن لقب گلوله نقره‏ ای داده ‏اند. جدیدترین عضو از این خانواده ام۸۲۹ای۳ نام دارد که از آن با عنوان نسل آینده مهمات ۱۲۰ میلی ‏متری ویژه تانک نیروی زمینی ارتش آمریکا یاد می ‏شود. جنس غلاف این گلوله از مواد مرکب پیشرفته است. نیروی زمینی آمریکا در مارس ۲۰۰۳ مجوز تولید انبوه این گلوله را صادر کرد.
مشخصات کلی گلوله ۱۲۰ میلی‏ متری ام۸۲۹ای۱ به شرح زیر است:
طول فشنگ: ۹۸۴ میلی‏متر
وزن فشنگ: ۲۰/۹ کلیوگرم
وزن خرج پرتاب: ۷/۹ کیلوگرم
نوع پرتابه: نفودگر در پوشش زرهی
وزن پرتابه: ۹ کیلوگرم
طول بخش نفوذگر: ۷۸۰ میلی‏متر
قطر بخش نفوذگر: ۲۲ میلی‏متر
وزن بخش نفوذگر: ۴/۶ کیلوگرم
سرعت در لحظه شلیک: ۱۵۷۵ متر بر ثانیه
برد موثر: ۳ کیلومتر
فشار محفظه: ۵۶۰۰ بار

۱۴۱۱۲-۱

گلوله ام۸۳۰
این گلوله شدیدالانفجار ضدتانک چندمنظوره از نوع اچ ‏آی‏ ئی‏ تی-ام ‏پی-تی می‏ باشد و نیروی زمینی ارتش آمریکا از آن برای تجهیز تانک‏ های آبرامز و لئوپارد استفاده می‏ کند. گلوله ام۸۳۰ دارای سرجنگی خرج گود است و می‏ تواند اهداف نرم و پوشش ‏های زرهی را منهدم کند. این گلوله با استفاده از مکانیزم نفوذ هیدرودینامیکی استحکام لایه ‏های زرهی فولادی اهداف خود را از بین می‏ برد. شرکت اوربیتال ای‏ تی ‏کی نمونه بهسازی شده این مهمات موسوم به ام۸۳۰ای۱ را نیز توسعه داده است که کارآیی آن در انهدام سنگرها ۲۰ درصد و در انهدام خودروهای زرهی سبک ۳۰ درصد بیشتر از نمونه‏ های قبلی هم‏ خانواده خود می‏ باشد. این مهمات از غلاف جداشونده و سامانه فیوز چندمنظوره بهره می‏ گیرد و به خدمه تانک شلیک ‏کننده خود امکان می‏ دهد نوع فعال‏ سازی فیوز را در حین حرکت گلوله به سوی هدف انتخاب نمایند. این گلوله که بیشتر با نام ام ‏پی‏ ای‏ تی شناخته می‏ شود در عملیات اشغال نظامی عراق بطور گسترده بکار گرفته شد.
مشخصات کلی گلوله ۱۲۰ میلی‏متری ام۸۳۰ به شرح زیر است:
طول فشنگ: ۹۸۱ میلی‏متر
وزن فشنگ: ۲۴/۲ کلیوگرم
وزن خرج پرتاب: ۵/۴ کیلوگرم
نوع پرتابه: اچ‏ آی ‏ئی‏ تی
وزن پرتابه: ۱۳/۵ کیلوگرم
طول پرتابه: ۸۴۲ میلی‏متر
سرعت در لحظه شلیک: ۱۱۴۰ متر بر ثانیه
برد موثر: ۲/۵ کیلومتر
فشار محفظه: ۴۸۰۰ بار

۱۴۱۱۲-۴

گلوله ام۸۳۱ای۱
این مهمات نسل جدید گلوله ‏های تمرینی مجهز به رسام ویژه توپ‏ های ۱۲۰ میلی ‏متری تانک‏ های اصلی رزمی نیروی زمینی ارتش آمریکا به شمار می ‏رود که قیمت مقرون به صرفه آن را به گزینه ‏ای مطلوب برای آزمایش‏ های میدانی و تمرین‏ های رزمی تبدیل کرده است.
مشخصات کلی این گلوله ۱۲۰ میلی‏ متری به شرح زیر است:
طول فشنگ: ۹۸۱ میلی‏متر
وزن فشنگ: ۲۴ کلیوگرم
وزن خرج پرتاب: ۶/۳۵ کیلوگرم
نوع پرتابه: اچ‏ آی‏ ئی ‏تی مشقی
وزن پرتابه: ۱۲/۲ کیلوگرم
طول پرتابه: ۴۷۷ میلی‏متر
سرعت در لحظه شلیک: ۱۱۴۰ متر بر ثانیه
برد موثر: ۲ کیلومتر
فشار محفظه: ۴۷۰۰ بار

گلوله ام۸۶۵
این گلوله با دماغه مخروطی پایدارشده غلاف‏ دار از نوع مهمات تی ‏پی‏ سی ‏اس ‏دی ‏اس-تی می‏ باشد که با سامانه ‏های توپخانه ‏ای تانک‏ های آبرامز و لئوپارد-۲ سازگار است. هندسه منحصربفرد این گلوله مسیر مستقیم آن به ‏سوی هدف را تضمین می ‏کند. این گلوله پس از طی مسافت پیش‏ بینی‏ شده تا هدف و در صورت عدم اصابت به آن به ‏شدت از سرعت خود می‏ کاهد و حداکثر در فاصله هشت کیلومتری از نقطه شلیک متوقف خواهد شد. این ویژگی استفاده از ام۸۶۵ را در تمرین‏ ها و رزمایش‏ های نظامی ناتو به گزینه‏ ای مطلوب تبدیل کرده است.
مشخصات کلی گلوله ۱۲۰ میلی ‏متری ام۸۶۵ به شرح زیر است:
طول فشنگ: ۸۸۱ میلی‏متر
وزن فشنگ: ۱۷ کلیوگرم
وزن خرج پرتاب: ۷/۲ کیلوگرم
نوع پرتابه: نفوذگر غلاف‏ دار/مشقی
وزن پرتابه: ۵/۵ کیلوگرم
طول پرتابه: ۴۷۶ میلی‏متر
وزن بخش نفوذگر: ۲/۸ کیلوگرم
طول بخش نفوذگر: ۳۹۰ میلی‏متر
سرعت در لحظه شلیک: ۱۷۰۰ متر بر ثانیه
برد موثر: ۲/۵ کیلومتر
برد بیشینه: ۸ کیلومتر
فشار محفظه: ۴۶۰۰ بار

۱۴۱۱۲-۲

گلوله ام۹۰۸
این گلوله شدیدالانفجار از نوع مهمات ضد موانع اچ ‏ئی-او ‏آر-تی ویژه تانک‏ های رزمی اصلی نیروی زمینی ارتش آمریکا می‏ باشد. این گلوله برای از بین بردن موانع سیمانی، سنگی، دندانه‏ دار و موارد مشابه که برای توقف حرکت تانک‏ ها بکار می ‏روند طراحی شده است. این مهمات نمونه بهسازی شده گلوله ام۸۳۰ای۱ (موسوم به ام‏ پی ‏ای ‏تی) می ‏باشد که فیوز آن با یک دماغه فولادی تعویض شده است. بر این اساس گلوله پیش از انفجار در هدف خود نفوذ می‏ کند. بر اساس گزارش‏ های نیروی زمینی ارتش آمریکا عملکرد و کارآیی این مهمات از گلوله مشابه بزرگتر ۱۶۵ میلی ‏متری ام۱۲۳ای۱ بهتر بوده است.

گلوله دقیق خمپاره‏ ای اکس‏۳۹۵
نیروی زمینی ارتش آمریکا این گلوله را برای طرح خمپاره دقیق نسل آینده خود موسوم به ای‏ پی ‏ام ‏آی برگزیده است. این مهمات قابل استفاده توسط خمپاره ‏اندازهای یگان‏ های عملیاتی در سطح تیپ است و قدرت آتش غیرمستقیم مطلوبی را به‏ ویژه در محیط ‏های کوهستانی فراهم می‏ آورد. همچنین بکارگیری این مهمات خمپاره ‏ای علیه اهداف متحرک در محیط‏ های عملیاتی خاص مانند سطوح شیب ‏دار و پستی و بلندی‏ های متعدد توصیه شده است. از گلوله اکس۳۹۵ می ‏توان در درگیری‏ های محیطی شهری نیز بهره برد. این گلوله از هدایت جی‏ پی ‏اس استفاده می‏ کند و از سه بخش اصلی دماغه، بدنه و دم تشکیل شده است. در قسمت دماغه فیوز مجهز به کیت هدایت دقیق و کانارد ثابت قرار دارند. بخش بدنه شامل مهمات اصلی خمپاره‏ ای شدیدالانفجار است و خرج کمکی و سطوح کنترلی تاشونده در قسمت دم تعبیه شده ‏اند.

منبع:
https://www.orbitalatk.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *