خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالا فرانسوی ایگل

معرفی پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالا فرانسوی ایگل

پهپاد ایگل که نخستین بار از آن در نمایشگاه هوایی پاریس در ژوئن ۱۹۹۹ رونمایی شد بر اساس پهپاد صهیونیستی هرون طراحی شده است. توسعه این پهپاد توسط شرکت فرانسوی مارتا برای برآوردن الزامات نیروی هوایی فرانسه در مورد یک پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالا موسوم به اِس ‏آی‏ دی‏ اِم انجام شد. مناقصه این طرح توسط وزارت دفاع فرانسه در سال ۲۰۰۱ به صورت رسمی اعلام شد و نهایتا پهپاد ایگل۱ توسط نیروی هوایی این کشور برگزیده شد. نام نظامی این پهپاد هارفَنگ است. بدنه این پهپاد توسط شرکت صهیونیستی آی‏ اِی ‏آی بر اساس پهپاد هرون ساخته شده اما در قسمت دماغه تغییراتی برای جانمایی آنتن ماهواره‏ ای اعمال شده است. بال این پرنده با نسبت منظری بزرگ به سامانه یخ ‏زدایی مجهز شده است. ارابه فرود ایگل قابل جمع شدن است.

۱۶۰۱۶-۳
محموله پیش ‏فرض برای این پهپاد تجهیزات الکترواپتیکی/فروسرخ تَمَم محصول شرکت آی‏ ای‏ آی، رله ارتباطی تاکتیکی و یک سامانه مکان‏ یابی ماهواره‏ ای سارسَت برای ماموریت‏ های امداد و نجات می‏ باشد. برای ماموریت‏ های دیگر این پهپاد را می‏ توان به نشانگرهای لیزری، رادارهای دریچه مصنوعی و سامانه‏ های جنگ الکترونیک مجهز کرد. پهپادهای خانواده ایگل از لینک داده ماهواره ‏ای برای کنترل پرواز و انتقال تصاویر و داده با نرخ ۸ مگابایت بر ثانیه بهره می‏ گیرند. یک یگان عملیاتی ایگل از سه پرنده، یک سامانه لینک داده ماهواره ‏ای زمان‏ واقعی، یک ایستگاه کنترل زمینی و ایستگاه استقرار کاربر وسیله پرنده و کنترل محموله و استخراج و پردازش داده تشکیل شده است. نشست و برخاست این پهپاد به صورت کاملا خودکار انجام می ‏شود. نیروی هوایی فرانسه ۲۴ پهپاد و ۲۵ ایستگاه زمینی ایگل۱ را سفارش داد و نخستین سامانه از این پهپاد در نیمه دوم سال ۲۰۰۴ به مشتری تحویل داده شد.

۱۶۰۱۶-۴

با بروز مشکلات اقتصادی و برای حفظ خط تولید این پهپاد در دسامبر ۲۰۰۷ تیمی متشکل از کارشناسان وزارت دفاع فرانسه و نیروی هوایی این کشور ارزیابی جامعی بر برنامه توسعه ایگل انجام دادند. پس از اعمال تغییرات پیکربندی جدید این سامانه در ژوئن ۲۰۰۸ موفق به کسب مجوز استفاده عملیاتی از وزارت دفاع فرانسه تحت نام هارفَنگ شد. در فوریه ۲۰۰۹ نخستین نمونه ‏های ارسالی هارفَنگ به افغانستان در عملیات تاکتیکی شرکت کردند. مطالعات امکان‏ سنجی در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و پس از وقفه ‏ای طولانی توسعه آن از سال ۲۰۰۷ از سر گرفته شد. تولید نمونه ‏های اولیه ایگل۲ تا سال ۲۰۱۲ ادامه داشت و در سال ۲۰۱۳ عملیاتی شد. نیروی هوایی فرانسه و نیروی هوایی سلطنتی هلند از مشتریان این پهپاد هستند. در ادامه مشخصات فنی ایگل-۱ ارائه شده است.
موتور:
یک موتور پیستونی روتَکس ۹۱۴ اِف مجهز به توربو شارژر و یک ملخ دو پره هل دهنده
ابعاد:
دهانه بال ایگِل۱: ۱۶/۶۰ متر
طول کلی ایگِل۱ :۹/۳ متر
اوزان:
وزن خالی : ۶۵۷ کیلو گرم
وزن سوخت: ۲۵۰ کیلوگرم
حداکثر وزن محموله : ۲۵۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست :۱۲۵۰کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۲۰۷ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۲۵هزار پا
مسافت برخاست:۶۰۰ متر
حداکثر برد: ۱۷۰۰کیلومتر
حداکثر مداومت پروازی: ۲۴ ساعت
منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *