خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد تجسسی ارتفاع متوسط سایبر آی-۲

معرفی پهپاد تجسسی ارتفاع متوسط سایبر آی-۲

سایبر آی ۲ یک پهپاد ارتفاع متوسط با مداومت پروازی بالاست که برای انجام ماموریت‏ های تجسسی به ‏ویژه در محیط ‏های دریایی یا ساحلی طراحی شده است. این پرنده بال بالاست و دم آن به شکل عدد هفت در قسمت نازک شده انتهای بدنه نصب شده است. ارابه فرود سه ‏چرخه این پهپاد ثابت است و جنس بدنه از مواد مرکب می‏ باشد. یک دوربین تصویربرداری ویژه نور روز محصول شرکت سونی با قابلیت بزرگ‏نمایی ۲۶ برابر، یک دوربین تصویربرداری نور روز با قابلیت بزرگ‏نمایی ۳۶ برابر و یا یک دوربین فروسرخ ۶۰ هرتزی سه گزینه اصلی برای نصب روی این پهپاد هستند.

۱۶۰۱۵-۱
حداکثر برد ارسال اطلاعات تصویری ۳۰ کیلومتر است و این اطلاعات به صورت رمزگذاری ‏شده و زمان‏ واقعی مخابره می‏ شود. یک ژنراتور کوچک، جریان مستقیم ۶ ولتی و ۱۲ ولتی را با استفاده از موتور پرنده برای استفاده تجهیزات ماموریتی تامین می‏ کند. همچنین باتری‏ های ذخیره برای شرایط اضطراری تعبیه شده است. برای بهره‏ برداری از سایبر آی ۲ به دو نفر پرسنل نیاز است و ایستگاه زمینی آن می‏ تواند هم‏ زمان شش پهپاد مختلف در شعاع عملیاتی ۱۰۰ کیلومتری را مدیریت نماید.

۱۶۰۱۵-۳

برای حمل یک پهپاد و یک ایستگاه زمینی به کانتینری به‏ طول ۳ متر و عرض ۸۰ سانتیمتر نیاز است. برخاستن این هواپیما به صورت خودکار انجام می‏ شود و علاوه بر انجام خودکار عملیات فرود، چتری برای انجام فرود اضطراری تعبیه شده است. نیروی هوایی تایلند و ارتش استرالیا از جمله مشتریان این پهپاد به ‏شمار می‏ روند.
موتور:
یک موتور پیستونی ۲ سیلندر با توان ۷/۵ کیلووات و یک ملخ سه پره هل دهنده از جنس فیبر کربن
ابعاد:
دهانه بال: ۴/۵ متر
طول کلی: ۲/۸ متر
قطر ملخ: ۰/۶۱ متر
اوزان:
حداکثر وزن محموله: ۲۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست:۸۰ کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت
حداکثر سرعت سیر: ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت واماندگی: ۷۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۰۰۰۰ هزار پا
شعاع عملیاتی:۱۰۰کیلومتر
حداکثر مداومت پروازی:۱۰ ساعت
منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

یک نظر

  1. از ابراز لطف شما سپاسگزاریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *