خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / سامانه پرتاب ماهواره پگاسوس

سامانه پرتاب ماهواره پگاسوس

سامانه پرتاب پگاسوس برای پرتاب ماهواره‌های کوچک طراحی شد. مشخصه بارز این پرتابگر، پرتاب آن از زیر بال هواپیما است. اولین پرتاب موفق این راکت سه مرحله‌ای، پنجم آوریل ۱۹۹۰ انجام شد.
پس از رها شدن از هواپیمای حامل، موتور اولین مرحله آن روشن می‌شود و راکت شروع به اوج گرفتن می‌کند. در این مرحله، بال‌های راکت با تولید نیروی برآ در اوج‌گیری به آن کمک می‌کنند. کمتر از یک دقیقه و نیم بعد، موتور دوم آن روشن می‌شود و آن را به ارتفاع بالاتر و سرعت ماورای صوت می‌رساند. پس از روشن شدن موتور سوم، جدایش مراحل و رسیدن به ارتفاع مورد نظر، محموله در مدار مربوطه رها می‌شود. هر سه مرحله اصلی راکت پگاسوس، با سوخت جامد تغذیه می‌شوند. این سامانه پرتاب می‌تواند محموله‌هایی با وزن حداکثر ۴۵۰ کیلوگرم را در مدارهای پایینی زمین و محموله‌ای با وزن ۱۰۰ کیلوگرم را در مدار انتقالی زمین قرار دهد.

۱۳۰۶۸-۱
چند فروند از هواپیماهای بوئینگ بی-۵۲ و لاکهید-ال۱۰۱۱, برای انجام پرتاب‌های پگاسوس تجهیز شدند. هواپیماهای مذکور، پگاسوس را با سرعت ۰/۸ ماخ در ارتفاع دوازده کیلومتری رها می‌کنند. این سرعت اولیه، تنها سه درصد از سرعت مداری آن است. دو پرتاب نخست این پرتاب‌کننده با شکست روبرو شد ولی پس از آن چندین پرتاب موفق از این پرتابگر به ثبت رسیده است. پگاسوس در اولین پرتاب موفق خود در آوریل ۱۹۹۰، پس از رهایی از بمب افکن بی-۵۲، ماهواره پِگسَت را در مدار قرار داد.
این سامانه پرتاب دو نسخه، پگاسوس و پگاسوس-ایکس‌ال دارد. پگاسوس-ایکس‌ال در سال ۱۹۹۴ معرفی شد که محموله‌های سنگین‌تری می‌توانست حمل کند. وزن اولی ۱۸۵۰۰ کیلوگرم و طول آن ۱۶/۹ متر است و نسخه دوم ۲۳۱۳۰ کیلوگرم وزن و ۱۷/۶ متر طول دارد. قطر و طول دهانه بال این پرتابگر به ترتیب ۱/۲۷ متر و ۶/۷ متر است.

۱۳۰۶۸-۴
پگاسوس را دو شرکت امریکایی هرکولس ایرواسپیس و اوربیتال ساینس ساختند. استفاده از هواپیما برای پرتاب، پیش از هر چیزی به منظور کاهش هزینه است. هر پرتاب با پگاسوس، نزدیک به سی میلیون دلار هزینه در بر دارد. این راکت پرتاب کننده تا آوریل ۲۰۰۷، سی وهشت پرتاب انجام داده که سی و پنج مورد از آنها موفق بوده است.

منبع:
لیلا خلج زاده، پنجاه سال در فضا، سازمان فضایی ایران، تهران، ۱۳۸۶٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *