خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / آشنایی مختصر با هواپیمای بی-۱۷

آشنایی مختصر با هواپیمای بی-۱۷

هواپیمای بی-۱۷ یکی از مهم‌ترین جنگ‌افزارهای هوایی آمریکا در جنگ جهانی دوم بود که در پاسخ به نیاز ارتش این کشور برای یک بمب‌افکن چند موتوره با توان حمل ۲هزار پوند انواع مهمات و دسترسی به برد بیشینه ۳۵۰۰ کیلومتر و سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت طراحی شد. بوئینگ، کار بر روی نمونه اولیه این هواپیما را در ژوئن ۱۹۳۴ آغاز کرد و اولین فروند از آن در ژوئیه ۱۹۳۵ به پرواز در آمد در حالیکه توان خود را از چهار موتور پیستونی پرات‌اند‌ویتنی آر-۱۶۸۰ئی تامین می‌کرد.

۱۲۰۱۷-۱

این هواپیما در یکی از نخستین پروازهای خود در اکتبر ۱۹۳۵ به دلیل قفل شدن سامانه کنترل پرواز سقوط کرد اما این سانحه خللی در تداوم برنامه توسعه بی-۱۷ وارد نکرد و نیروی زمینی ایالات متحده سفارش تولید ۱۴ فروند هواپیمای آزمایشی وای‏ بی-۱۷ را برای ارزیابی بیشتر ارائه نمود. بر روی موتورهای دو فروند از این نمونه‌های اولیه توربوشارژ نصب شد تا عملکرد پروازی در ارتفاع های بالاتر ارتقا یابد. در ادامه، ۳۹ فروند از نمونه بی-۱۷بی، بیش از ۳۸ فروند از بی-۱۷سی با موتور ۱۲۰۰ اسب بخاری آر-۱۸۲۰-۸۵ و ۴۲ فروند از نمونه بی-۱۷۰ با مخازن سوخت تقویت شده و پوشش زرهی بهتر تولید شد.

۱۲۰۱۷-۳
نهایتا مدل اصلی بمب‌افکن این هواپیما با نام بی-۱۷۶ تولید و وارد خدمت شد که به یک سکوی مهمات در قسمت جلویی بدنه و زیر کابین خلبان مجهز بود و استفاده از توربوشارژ عملکرد آن را در ارتفاع‌های بالاترافزایش می داد. حدود ۸۷۰۰ فروند از ۱۲۷۰۰ فروند تولید شده این هواپیما شامل نمونه بی-۱۷جی می‌شود. تعداد زیادی از این هواپیماها پس از پایان جنگ جهانی دوم از رده خارج شدند و تنها چند نمونه خاص از آن عملیاتی ماند. همچنین تعدادی از این هواپیماها برای مصارف آزمایشی بکار گرفته شد و نمونه‌ای از آن برای نیروی دریایی توسعه یافت.
نقش: بمب‌افکن
تعداد سرنشین/خدمه: ۱۰
پیشران:
تعداد: ۴
مدل: پیستونی
توان: ۱۲۰۰ اسب ‌بخار
ابعاد:
دهانه بال:۳۱/۶۲ متر
طول:۲۲/۶۶ متر
مساحت بال:۱۳۱/۹۲ مترمربع
اوزان:
خالی:۱۶۳۹۱ کیلوگرم
بیشنیه برخاست:۲۹۴۸۴ کیلوگرم
عملکرد:
سرعت بیشینه: ۴۶۲ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۲۵۰۰۰ پا
سقف پرواز عملیاتی: ۱۰۸۵۱ متر
برد: ۵۴۷۲ کیلومتر
محموله:
۱۲ مسلسل پنج اینچی به‌علاوه ۲۷۲۲ کیلوگرم انواع بمب

منبع:
نوید مقصودی و سیدعلیرضا شوبیری، یکصد هواپیمای برتر تاریخ هوانوردی، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۲٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *