خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد کوچک تجسسی کوتاه ‏برد اوربیتر

معرفی پهپاد کوچک تجسسی کوتاه ‏برد اوربیتر

ریزپهپاد اوربیتر توسط شرکت صهیونیستی سامانه‏ های دفاعی اِروناتیکس توسعه یافته است. این پهپاد کوچک سبک برای انجام ماموریت‏ های نظامی و انتظامی همچون تجسس و شناسایی محلی، شناسایی در محیط‏ های عملیاتی شهری و همچنین گردآوری اطلاعات تاکتیکی طراحی شده است. شرکت اروناتیکس که پیش از این پهپاد موفق آیرواستار با بیش از ۲۰هزار ساعت پرواز عملیاتی را به بازار سامانه‏ های هوایی بدون‏ سرنشین معرفی کرده، تجربیات مشابه را در برنامه توسعه اوربیتر به‏ کار گرفته است. نمونه ‏های اولیه اوربیتر در اواخر سال ۲۰۰۴ معرفی شد. این پهپاد با پیکربندی بال‏ پرنده طراحی شده و در انتهای بال آن با زاویه عقب‏ رفتگی زیاد و نازک ‏شوندگی ملایم دو بالچه قرار گرفته است. بدنه این پرنده استوانه ‏ای است و محموله عملیاتی در قسمت دماغه نصب می‏ شود. راه ‏اندازی و آماده‏ سازی عملیاتی اوربیتر تنها در ۱۰ دقیقه توسط دو نفر کاربر انجام می‏ شود.

۱۶۰۶۲-۲

هدایت این پهپاد پس از پرتاب با کمک کاتاپولت به‏ راحتی توسط یک دستگاه سبک و کم ‏جا شامل یک دسته کنترلی (جوی استیک) و یک صفحه نمایشگر و سه سوئیچ انجام می‏ شود. برای سهولت بیشتر می ‏توان این ایستگاه کنترل زمینی سبک را روی یک سه ‏پایه نصب کرد. یک مجموعه کامل عملیاتی اوربیتر شامل سه فروند پرنده، یک ایستگاه زمینی، پرتابگر، رادار ارسال و دریافت داده،‌ باتری و قطعات یدکی می‏ باشد که در دو کوله‏ پشتی استاندارد نظامی قرار گرفته و جابجا می‏ شوند. اوربیتر می‏ تواند پس از انجام عملیات بطور خودکار به محل پرتاب بازگردد. آماده‏ سازی این پهپاد برای انجام ماموریت بعدی تنها چند دقیقه به‏ طول می‏ انجامد که عمدتا صرف تعویض باتری می‏ شود. بازیافت این پهپاد توسط چتر انجام می‏ شود. این پرنده به سامانه ناوبری جی ‏پی‏ اس/آی‏ ان‏ اس مجهز است. اوربیتر آمار موفقی در جلب توجه بازارهای صادراتی داشته است. وزارت دفاع لهستان در نوامبر ۲۰۰۵ با سفارشی ۵۰۰هزار دلاری علاقمندی خود به خرید سه سامانه عملیاتی اوربیتر برای استفاده نیروهای ویژه ارتش این کشور اعلام کرد.

۱۶۰۶۲-۱

لهستان در ژوئیه ۲۰۰۷ با امضاء‌ قراردادی به ارزش سه میلیون دلار شش سامانه دیگر اوربیتر را خریداری کرد. ایرلند نیز در سال ۲۰۰۷ مشتری دیگر این پهپاد بود و مجموعا دو سامانه اوربیتر را خرید. یگان‏ های عملیاتی نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی نیز از این سامانه هوایی بدون‏ سرنشین استفاده می‏ کنند. از دیگر مشتریان و کاربران خارجی این پهپاد می‏ توان به جمهوری آذربایجان، فنلاند، مکزیک، پرو، صربستان، آفریقای جنوبی، انگلستان و مکزیک اشاره کرد. برخی از آزمایش ‏های پروازی این پهپاد در آمریکا انجام شده است. یک فروند اوربیتر در یکی از ماموریت‏ های یگان های مرزبانی پلیس مکزیک دسامبر ۲۰۱۰ دچار مشکل شد و پرنده پس از قطع ارتباط با کاربر از مرز عبور کرد و پس از ورود به حریم هوایی آمریکا در منطقه ال‏ پاسو ایالت تگزاس سقوط کرد. این پهپاد سابقه انجام عملیات در افغانستان و چاد را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

موتور:
یک موتور الکتریکی مجهز به ملخ هل‏ دهنده دو پره
ابعاد:
دهانه بال: ۲/۲ متر
طول کلی: ۱ متر
ارتفاع کلی: ۰/۱۲ متر
اوزان:
وزن خالی: ۱/۲ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۶/۵ کیلوگرم
عملکرد:
حداکثر سرعت افقی: ۱۳۹ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز عملیاتی: ۱۰ هزار پا
شعاع عملیاتی در خط دید ارتباطی: ۱۵ کیلومتر
مداومت پروازی: ۲ ساعت

منبع:
نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *