خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / خلیفه سودانی سلاحی برای بیابان‏ های آفریقا

خلیفه سودانی سلاحی برای بیابان‏ های آفریقا

طراحی و تولید هویتزر خودکششی ۱۲۲ میلی‏متری جی ‏اچ‏ وای۰۲ خلیفه توسط شرکت صنایع نظامی سودان متعلق به دولت این کشور انجام شده است. نخستین بار این سامانه تسلیحاتی در نمایشگاه دفاعی بین ‏المللی امارات متحده عربی آیدِکس ۲۰۱۳ در معرض دید عموم قرار گرفت. سامانه توپخانه ‏ای خلیفه بر روی شاسی یک خودروی نظامی ۶*۶ نصب شده است که توسط اغلب هواپیماهای ترابری میان‏ وزن قابل حمل و جابجایی می‏ باشد. سودان سامانه خلیفه را به‏ عنوان سلاحی ساده و کارآمد برای انجام عملیات‏ های تهاجمی سریع و با قابلیت پاسخ زودهنگام نظامی در شرایط محیطی گوناگون توسعه داده است. هویتزر خودکششی ۱۲۲ میلی‏ متری خلیفه مستقر بر روی کامیون نظامی ترکیب مناسبی از قدرت آتش و تحرک پذیری در محیط‏ های عملیاتی مختلف را فراهم آورده است. برای بهره‏ برداری عملیاتی از این سامانه تسلیحاتی زمینی به پنج نفر خدمه نیاز است و وزن آن در حالت آماده رزمی به ۲۰۵۰۰ کیلوگرم می‏ رسد. زمان لازم برای آماده‏ سازی خلیفه جهت شلیک تنها ۹۰ ثانیه است و همین مقدار زمان برای ترک موضع توسط این سامانه تسلیحاتی پس از شلیک گلوله کافی خواهد بود. بر این اساس خلیفه قادر است با انجام ماموریت شلیک و ترک موضع سریع و شلیک از موضع جدید خود را از تیررس دشمن حفظ کند و قدرت آتش مطمئنی در اختیار نیروهای خودی قرار دهد.

۱۴۱۱۹-۲
سامانه توپخانه‏ ای خلیفه به یک هویتزر خودکششی ۱۲۲ میلی‏ متر مجهز است که عملا نمونه بهسازی‏ شده هویتزر روسی نام‏ آشنای دی-۳۰ می ‏باشد. هویتزر دی-۳۰ یکی از پرتیراژترین سامانه‏ های تسلیحاتی جهان به ‏شمار می‏ رود و تعداد بسیاری از کشورهای مختلف نمونه ‏هایی از آن را در اختیار دارند. به‏ همین دلیل است که توسعه سامانه ‏های تسلیحاتی مبتنی بر نصب هویتزرهای ۱۲۲ میلی ‏متری بر روی خودروهای نظامی در میان کشورهای مختلف با اقبال زیادی روبرو شده است و این نوع هویتزرها در مقایسه با نمونه ‏های جدیدتر ۱۵۲ میلی‏ متری روسی یا ۱۵۵ میلی‏ متری غربی پرطرفدارتر هستند. از میان سامانه ‏های خودکششی جدید توسعه یافته توسط سایر کشورها بر اساس این الگو می ‏توان به سامانه‏ های چینی پی ‏سی‏ ال-۰۹ و اس ‏اچ-۲، سامانه سِمسِر محصول قزاقزستان و هویتزرهای سورا و سوکو اس ‏پی‏ آرآر صربستان اشاره کرد.
لوله هویتزر در این سامانه به صورت الکتریکی عمل می‏ کند و زاویه شلیک مهمات آن از ۱۵ درجه تا ۷۰ بالاتر از سطح کابین خودروی حامل است. نرخ آتش بیشینه خلیفه ۸ گلوله در دقیقه است و برد بیشینه گلوله‏ ها ۱۷ کیلومتر می‎باشد. در مجموع ۴۵ گلوله توسط خودروی سامانه خلیفه حمل می‏ شود. پس از استقرار خودرو در وضعیت آماده ‏باش عملیاتی یک بیل مکانیکی بزرگ در قسمت انتهایی بدنه به سمت پایین هدایت می‏ شود و دو جک هیدرولیکی دیگر نیز در طرفین بخش انتهایی بدنه باز می‏ شوند تا به پایداری بیشتر سلاح در زمان شلیک کمک کنند.

۱۴۱۱۹-۳
خودروی سامانه خلیفه بر اساس نمونه روسی کاماز ۴۳۱۱۸ طراحی شده و از قابلیت تحرک قوی در سطوح ناهموار برخوردار است. از اینرو این سامانه گزینه مناسبی برای استفاده توسط نیروهای زمینی ارتش ‏های کشورهای آفریقایی به ‏شمار می‏ رود به ‏ویژه بخش‏ هایی از قاره سیاه که پوشیده از بیابان و سطوح ناهموار است. کابین جلویی خودرو محفظه ‏ای کاملا امن برای جای‏ دادن پنج نفر خدمه خلیفه را فراهم آورده است. کابین این خودرو از جنس زره فولادی جوشکاری‏ شده ساخته شده و در برابر مهمات کوچک و ترکش گلوله‏ های توپ مقاوم است. در هر طرف از این کابین دو درب بزرگ تعبیه شده که رو به جلو باز می‏ شوند و بالای آنها نیز پنجره‏ هایی با شیشه ضدگلوله قرار گرفته است. یک محفظه بزرگ پشت کابین خدمه تعبیه شده که مهمات و تجهیزات مرتبط با هویتزر را در خود جای می ‏دهد. در قسمت انتهایی هویتزر نیز یک صندلی نصب شده که ویژه نشستن توپچی است. خودروی حامل هویتزر توان خود را از یک موتور دیزلی توربوشارژ کاماز-۷۴۰ با توان ۲۶۰ اسب بخار تامین می‏ کند. این موتور به یک جعبه دنده دستی متصل است و همه چرخ‏ های آن به سامانه تعلیق خودرو متصل هستند. سرعت بیشینه این خودرو ۹۰ کیلومتر بر ساعت است و می‏ تواند مسافت بیشینه ‏ای معادل ۴۵۰ کیلومتر را بدون نیاز به سوخت ‏گیری مجدد طی نماید. خلیفه به یک سامانه کنترل آتش خودکار مجهز است و خودروی این سامانه مجموعه‏ ای از قطعات یدکی و ابزار و ادوات پشتیبانی میدانی موردنیاز را با خود حمل می‏ نماید.
سایر مشخصه ‏های فنی و عملکردی سامانه خلیفه در ادامه آمده است:
طول: ۹ متر
عرض: ۲/۶۷ متر
ارتفاع: ۳/۴۹ متر
طول لوله: کالیبر ۳۸
وزن گلوله‏: ۱۴ تا ۲۲ کیلوگرم
حداکثر شیب سطح قابل عبور: ۳۰ درصد
حداکثر ارتفاع موانع قابل عبور: ۰/۵۵ متر
حداکثر پهنای گودال قابل عبور: ۰/۶ متر
حداکثر عمق آب قابل عبور: ۱/۲ متر

منابع:
http://www.armyrecognition.com

http://www.military-today.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *