خانه / اخبار / پرتاب ماهواره هواشناسی هند توسط راکت جی اس ال وی

پرتاب ماهواره هواشناسی هند توسط راکت جی اس ال وی

در روز پنج شنبه هجدم شهریور راکت فضایی جی اس ال وی هند در دهمین ماموریت خود موفق شد ماهواره هواشناسی این کشور موسوم به این‏ ست-۳دی آر را در مدار انتقال زمینی قرار دهد. این ماهواره ‏بر هندی در این ماموریت از مرحله فوقانی سرمازای بومی خود بهره می گرفت. این راکت از روی سکوی شماره دو مرکز فضایی ساتیش دهاوان هند پرواز فضایی خود را آغاز کرد و این ماموریت سومین پرتاب فضایی موفق پشت سرهم جی اس ال وی مجهز به مرحله فوقانی سرمازای جدید آن به شمار می‏ رود.

news-22-6-95-3-2ماهواره هواشناسی این ست-۳دی آر با وزن ۲۲۱۱ کیلوگرم سنگین‏ ترین محموله‏ ای است که تاکنون توسط یک راکت فضایی هند به مدار زمین رسانده شده است. مداری بیضوی این ماهواره دارای نقطه حضیض ۱۹۷ کیلومتری و نقطه اوج ۳۶هزار کیلومتری است و زاویه میل آن نسبت به صفحه استوایی زمین کمی بیش از ۲۰ درجه می‏ باشد.

news-22-6-95-3-3راکت ۴۱۵ تنی جی اس ال وی با طول ۴۹ متر با تاخیری ۴۰ دقیقه ای نسبت به برنامه زمان بندی شده سکوی پرتاب را به مقصد مدار زمین ترک کرد. این تاخیر به علت مشاهده نقصی جزئی در شیر کنترلی فشار مخزن اکسیژن مایع مجاور سکو ایجاد شد. در آخرین لحظات شمارش معکوس و پس از تائید صحت کارکرد هر چهار موتور تقویتی اتصالی، مرحله اول این راکت فضایی با وزن ۱۳۹ تن و مجهز به سامانه پیشران سوخت جامد روشن شد و از روی سکو برخاست.

 

www.spacedaily.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *