خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک کروز چینی وای جی-۶

معرفی موشک کروز چینی وای جی-۶

وای جی-۶ یکی از نخستین موشک‌های ضدکشتی چینی که مانند چندین موشک کروز دیگر از روی موشک پی-۲۱ (اس اس-ان-۲ سی  استایکس) متعلق به شوروی سابق مشتق شده است. ارتش چین مجموعه‌ای از مشتقات موشک استایکس را عملیاتی کرده است که از آن میان می‌توان به موشک کروز اچ وای-۱ موسوم به کرم ابریشم و اچ وای-۲ اشاره کرد. به‌نظر می‌رسد که وای جی- ۶ نمونه توسعه یافته موشک دفاع ساحلی اچ وای- ۲ است. این موشک برای مقابله با شناورهای بزرگ و افزایش توان رزمی دریایی ارتش چین طراحی شده است. ایده اولیه این موشک به اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی برمی‌گردد که مانند بسیاری از دیگر پروژه های هوافضایی چین در آن زمان تحت تاثیر تحولات فرهنگی بوده است. آکادمی فناوری الکترومکانیکی هائی ئینگ چین که به‌ عنوان آکادمی سوم موسسه کَسیک نیز شناخته ‌می‌شود مدیریت این پروژه را بر عهده گرفت. دولت چین تا سپتامبر ۱۹۹۷ از تداوم این برنامه حمایت می‌کرد. در آن زمان مجوزی برای انجام آزمایش‌ها و ارزیابی میدانی به مدت ۹ سال دیگر صادر شد. اولین شلیک آزمایشی موشک وای جی-۶ در تاریخ ۶ دسامبر ۱۹۸۱ توسط بمب افکن چینی اچ-۶ دی انجام شد. در این آزمایش موشک‌های مذکور مسلح نبودند . شلیک اولین موشک‌های مسلح وای جی – ۶ در سال ۱۹۸۳ انجام شد. چین در سال ۱۹۸۴ تولید انبوه وای جی -۶ را آغاز کرد و یکسال بعد این موشک را به یگان‌های عملیاتی نیروهای مسلح خود تحویل داد. نمونه صادراتی این موشک سی- ۶۰۱ نام دارد. و ناتو این موشک را با نام سی ای اس-۱  کراکن می‌شناسد.

۱۴۰۸۵-۳

ارتش چین مجوز لازم را برای نصب موشک وای جی -۶  بر روی بمب افکن اچ-۶ دی که در واقع نمونه چینی بمب افکن روسی توپولوف-۱۶ باجر است صادر نمود. بر این اساس بمب افکن مذکور چینی قادر بود دو فروند موشک وای جی- ۶ را زیر بال‌های خود حمل کند. ترکیب این سلاح با بمب افکن حامل شعاع رزمی بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر را ایجاد می‌کرد. یک محفظه استوانه‌ای زیر دماغه این بمب‌ افکن نصب شده که در خود یک رادار ویژه هدایت موشک وای جی – ۶ را جای می‌دهد. در دهه ۱۹۹۰ نمونه دوربردتر این خانواده موسوم به وای جی – ۶۱ ( نمونه صادراتی آن با نام سی-۶۱۱) وارد خدمت شد. برد این موشک ۲۰۰ کیلومتر گزارش شده است. در سال ۲۰۰۵ یک بهسازی دیگر بر روی موشک‌های خانواده وای جی- ۶ انجام شد و نمونه دورزن تهاجم زمینی این موشک با جستجوگر الکترواپتیکی جدید برای هدایت مرحله پایانی پرواز معرفی گردید. این موشک جدید با نام وای جی – ۶۳ شناخته می‌شود و البته منابع چینی آن را کی‌ دی -۶۳ نیز می‌نامند. موشک وای جی- ۶ در قسمت میانی بدنه دو بال ذورنقه‌ای دارد و چهار بالچه مثلثی نیز در قسمت انتهایی آن تعبیه شده است.

۱۴۰۸۵-۱

این موشک پس از رها شدن از هواپیمای حامل تا ارتفاع ۸۵۰ متری زمین پایین آمده و سپس موتور راکتی سوخت مایع خود را روشن می‌کند. تحلیل‌گران معتقدند سوخت این موتور ترکیبی از کروزین و یو دی ام اچ است که پس از فشرده سازی توسط هوای متراکم از طریق یک توربوپمپ وارد محفظه احتراق می‌شود. موتور این موشک قادر است میزان نیروی پیشران را تنظیم کند و پس از شتاب دادن اولیه به موشک آن را با سرعت سیر ثابت و ارتفاع مشخص تا سطح زمین بسوی هدف پیش می‌برد. این موشک می‌تواند با استفاده از یک ارتفاع سنج راداری در ارتفاع‌های ۵۰،۷۰ یا ۱۰۰ متری سطح زمین با سرعت ۹/۰ ماخ پرواز کند. حداقل برد این موشک ۲۵ کیلومتر و برد بیشینه عملیاتی آن در نمونه پایه ۱۲۰ کیلومتر گزارش شده است. هواپیمای حامل نیز می‌تواند این موشک را از ارتفاع ۳ تا ۳۰ هزار پایی رها نماید.

منبع:

نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

4 نظر

 1. با سلام
  لطفا بجای بررسی تسلیحات قدیمی تسلیحات جدید را بررسی کنید مثلا
  بهترین موشکهای کروز جهان را باهم مقایسه کنید از لحاظ برد و مسافت و تخریب و …
  بهترین موشکهای هوا به هوا و هوا به زمین موجود در جهان را بررسی کنید
  بهترین سامانه های جنگ الکترونیک و اخلال در سیستم های راداری مثا کروساخای روسیه را مقایسه کنید
  بهترین رادار جنگندهای جهان را مقایسه کنید و البته وضعیت ایران را هم در مقایسه با اونها بفرمائید
  سامانه های شناسائی و اختلال در پهپادهاو جنگ الکترونیک
  در باره موشک کوآلا و اسکندر و مشابه های ان مقاله بنویسید البته مطالب بروزو جامع
  با تشکر فراوان از سایت زیبا و مفیدتون

  • با عرض ادب و احترام
   مطالب متنوعی که در سایت بارگذاری می شود به جنبه های مختلف دانش و فناوری هوافضا می پردازد.
   در بخش اخبار و گزارش تصویری تلاش می شود اطلاعات روزآمد ارائه شود.
   در بخش مقالات ضمن توجه به ارائه دستاوردهای جدید تلاش می شود تا مروری بر تاریخ توسعه فناوری هوایی و فضایی نیز انجام شود.
   درس آموخته های بدست آمده از توسعه بسیاری از سامانه های هوافضایی قدیمی چراغ راه آینده است.
   از این پس تلاش می شود سهم اطلاعات روزآمد و جدید بیشتر شود.
   از حسن توجه جنابعالی بسیار متشکر و سپاسگزاریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *