خانه / اخبار / ماموریت کاوشگر روزتا در یک نگاه

ماموریت کاوشگر روزتا در یک نگاه

پروژه جاه طلبانه سازمان فضایی اروپا برای کشف بخشی از اسرار منظومه شمسی در قالب مطالعه دقیق یک شهاب سنگ در دومین جمعه از مهر ماه ۱۳۹۵ با برخورد هدایت شده کاوشگر روزتا به سطح دنباله دار به پایان رسید. روزتا اولین فضاپیما دست ساز بشر به شمار می‏ رود که در ماه اوت ۲۰۱۴ در مدار یک دنباله دار وارد شد. در نوامبر همان سال روزتا روبات فیله را به سوی سطح دنباله دار هدایت کرد و به این ترتیب نام فیله به عنوان اولین سطح نشین یک شهاب سنگ در تاریخ ثبت شد. روزتا از زمان پرتاب در مارس ۲۰۰۴ تا پایان ماموریت خود مسافتی معادل ۵/۷ میلیارد کیلومتر را طی کرد.

Print

این ماموریت در مدت ۱۲ سال و ۶ ماه و ۲۸ روز به انجام رسید. روزتا به مدت ۷۸۶ روز در مدار شهاب سنگ ۶۷ پی می چرخید و ضمن نمونه برداری از اتمسفر آن، تصاویر بسیار ارزشمندی از زوایای مختلف به زمین مخابره کرد. سیگنال های ارسالی از طرف روزتا ۴۰ دقیقه بعد به مرکز کنترل زمینی آن در دارمشتات آلمان می رسید. در مجموع ۱۱ ابزار سنجشی بر روی روزتا و ۱۰ ابزار مطالعاتی دیگر بر روی فیله نصب شده بود.

news-12-7-95-1-3

وزن روزتا حدود ۳ تن تجاوز بود. در مجموع ۵۰۰ دانشمند و مهندس در این پروژه درگیر بودند و از زمان تصویب آن در سال ۱۹۹۳ بودجه ای معادل ۴/۱ میلیارد یورو توسط سازمان فضایی اروپا صرف شد. پایان ماموریت روزتا به صورت یک شیرجه مرگبار از ارتفاع ۱۹ کیلومتری و به مدت ۱۴ ساعت با هدایت مرکز کنترل دارمشتات به انجام رسید.

www.spacedaily.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *