خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / معرفی مختصر هواپیمای ئی-۳ سنتری

معرفی مختصر هواپیمای ئی-۳ سنتری

هواپیمای ئی-۳ به عنوان یکی از گرانقیمت‌ترین تجهیزات نظامی جهان، در واقع یک سامانه کنترل و هشدار زودهنگام هوابرد (آواکس) است که برای تجسس سه‌بعدی و تهیه حجم گسترده‌ای از داده‌ها با کاربرد در عملیات هوایی به کار می‌رود.  این پرنده بر مبنای هواپیمای بی ۷۰۷-۳۰۰بی طراحی شد و دو نمونه اولیه ئی سی-۱۳۷دی برای ارزیابی داده‌های ویژه ای پی وای-۱ محصول شرکت وستینگهاوس و ای پی وای۱-۲ محصول شرکت هیوز به کار گرفته شدند. رادار ای پی وای-ال برای نصب بر روی ۳۴ فروند تولید شده اولیه ئی-۳ای انتخاب شد.

۱۲۰۲۴-۱

عرضه این هواپیماها بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ انجام شد و ۲۴ فروند اول به نیروی‌ هوایی ایالات ‌متحده تحویل گردید که از ویژگی‌هایی همچون استفاده از رایانه سی سی-۲، نصب نه کنترل نمایشگر و دو واحد نمایشگر کمکی برخوردار بودند و برای ماموریت‌های تجسس زمینی به کار می‌رفتند. مجموعه دوم شامل ده فروند ئی۳-ای با حسگرهای ویژه تجسس ‌دریایی از رایانه‌های پرسرعت‌تر، ارتباط رادیویی امن‌تر و سامانه توزیع اطلاعات‌ تاکتیکی برخوردار بودند. نیروی هشدار زودهنگام ناتو ۱۸ فروند نمونه استاندارد ئی-۳ای مجهز به رادار ای پی وای-۲ و موشک‌های هوا به هوا را سفارش داد که تحویل آنها از ژانویه ۱۹۸۲ تا آوریل ۱۹۸۵ به طول انجامید. پنج فروند دیگر از این هواپیما نیز به عربستان سعودی فروخته شد که البته از تجهیزات الکترونیکی ساده‌تری برخوردار بودند. نمونه‌های اولیه ئی-۳ای و دو فروند ئی سی-۱۳۷دی به مدل استاندارد ئی۳-بی با رایانه‌های ارتقا یافتند. این نمونه توانمندی حمل موشک‌های هوا به هوای سایدوایندر را نیز دارد. همچنین هفت فروند ئی۳-دی برای نیروی هوایی فرانسه و نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا تولید شد.

An E-3 Sentry airborne warning and control system aircraft, known as AWACS, lands at Tinker Air Force Base, Okla., March 23 after completing a mission.  The first E-3 touched down at Tinker exactly 30 years to the day and began an new era for air surveillance.  (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Stacy Fowler)

نقش: هشدار زودهنگام هوابرد

تعداد سرنشین/خدمه:  ۱۷/۴

پیشران:

تعداد: ۴

نوع: توربوفن

توان: ۱۰۶،۶۸  کیلونیوتن

ابعاد:

دهانه بال: ۴۴،۴۳ متر

طول: ۴۶،۶۲ متر

مساحت بال: ۲۸۴ متر مربع

اوزان:

خالی: ۷۷۲۳۸ کیلوگرم

بیشینه برخاست: ۱۵۱۹۹۵ کیلوگرم

عملکرد:

سرعت بیشینه: ۸۰۵ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۱۱۴۳۰ متر

برد: ۹۲۵۰ کیلومتر

منبع:

نوید مقصودی و سیدعلیرضا شوبیری، یکصد هواپیمای برتر تاریخ هوانوردی، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۲٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *