خانه / گزارش تصویری / گزارش تصویری شماره سیزده- آزمایش بمب اتمی تزار

گزارش تصویری شماره سیزده- آزمایش بمب اتمی تزار

۱در روز سی‏ ام اکتبر ۱۹۶۱ ارتش شوروی با استفاده از یک فروند نمونه بهسازی‏ شده بمب‏ افکن توپولف-۹۵وی بمب حرارتی هسته‏ ای آر‏ دی‏ اس-۲۲۰ را از ارتفاع ۱۰هزار پایی رها کرد. بمب زیر بدنه هواپیما قابل مشاهده است.

۲بمب ۲۷ تنی ایوان بزرگ که با نام بمب تزار نیز از آن یاد می‏ شود در اولین مرحله از پرواز خود بعد از رهاسازی توسط هواپیما با کمک چتر، شتاب نزول را کاهش می‏ دهد تا بمب‏ افکن فرصت کافی برای دور شدن داشته باشد.

۳لحظاتی پس از انفجار بمب حرارتی هسته‏ ای ایوان بزرگ در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۹۶۱ در منطقه نُوایا زملیا روسیه در تصویر دیده می شود. قطر هسته مرکزی ابر حاصل از انفجار به ۸ کلیومتر می‏ رسد. همه ساختمانهای شهر سِوِرنی در ۵۵ کیلومتری نقطه انفجار به‏ طور کامل منهدم شدند. موج مرئی حاصل از انفجار تا فاصله ۷۰۰ کیلومتری قابل مشاهده بود.

۴نمونه کامل مونتاژ شده بمب حرارتی هسته ‏ای سه مرحله‏ ای آر دی‏ اس-۲۲۰ با توان تقریبی ۵۷ مگاتن و طول ۸ متر و قطر ۲/۱ متر

۵نمونه عملیاتی امروزی بمب‏ افکن راهبردی توپولف-۹۵ام اس بییِر اچ نیروی هوایی ارتش روسیه در تصویر بالا دیده می شود. چهار موتور توربوپراپ ان کی-۱۲ام این هواپیما هرکدام توانی معادل ۱۴۸۰۰ اسب بخار تامین کرده و ملخ‏های هشت پره‏ را برای تولید نیروی پیشران می‏ چرخانند. وزن بیشینه برخاست این بمب‏ افکن ۱۸۸ تن می‏ باشد و سرعت بیشینه آن به ۹۲۰ کیلومتر بر ساعت می‏ رسد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *