خانه / اخبار / ساخت چاپگر سه بعدی با قابلیت کار در فضا

ساخت چاپگر سه بعدی با قابلیت کار در فضا

پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام انگلستان چاپگر سه بعدی را توسعه داده‏ اند که می تواند در شرایط جاذبه ناچیز کار کند. استفاده در این محصول فناورانه جدید در ایستگاه فضایی بین المللی کمک شایانی به فضانوردان ساکن آن می کند تا قطعات پیچیده موردنیاز خود را در سریعترین زمان ممکن تولید کنند. این چاپگر ۳ بعدی خاص می تواند قطعات پیچیده مهندسی را از جنس فلز تهیه کند. از میان اجزاء قابل تولید توسط این چاپگر می توان به قطعات موتور نیز اشاره کرد.

news-6-9-95-2-2

این فناوری توسط یک دانشجوی دکتری دانشگاه بیرمنگام توسعه یافته و در تکمیل آن از تجربیات موجود در این مرکز آکادمیک در حوزه چاپ سه بعدی فلزات استفاده گسترده ای شده است. نمونه اولیه این چاپگر سه بعدی توسط آژانس فضایی اروپا در مرکز آزمونهای جاذبه ناچیز مورد آزمایش قرار گرفته است. ممکن است تولید نمونه عملیاتی این چاپگر با قابلیت کار در ایستگاه فضایی بین المللی چند سال دیگر بطول انجامد اما گامهای اصلی و بنیادی برای توسعه آن برداشته شده است.

news-6-9-95-2-3

مدیر این پروژه در دانشگاه بیرمنگام امیدوار است تا سال ۲۰۲۰ بهره برداری از این چاپگر سه بعدی در ایستگاه فضایی بین المللی آغاز شود. ایده اصلی در این پروژه تولید قطعات از سوپرآلیاژهای نیکل با استفاده از روش ذوب لیزری انتخابی می باشد.

www.spacedaily.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *