خانه / گزارش تصویری / گزارش تصویری شماره پانزده

گزارش تصویری شماره پانزده

۱

اولین راکت فضایی سه مرحله ‏ای ساترن-۱ بر روی سکوی پرتاب پایگاه کیپ کاناورال دیده می ‏شود. این تصویر مربوط به تاریخ ۲۷ اکتبر ۱۹۶۱ است. در این روز برای اولین بار راکت ساترن-۱ بصورت آزمایشی پرتاب شد. هدف از این آزمایش، ارزیابی عملکرد مرحله اول این راکت بود و مراحل بالایی ساترن-۱ در این ماموریت عملا سازه‏ هایی فاقد تجهیزات واقعی بودند. ساترن-یک در زمان خود بزرگترین راکت جهان به ‏شمار می‏رفت. وزن این راکت به ۵۰۹ تن می‏ رسید.

۲

مرحله اول راکت فضایی ساترن-یک شامل هشت موتور راکت ‏داین اچ-۱ بود که هر کدام نیروی پیشرانی معادل ۲۰۵هزار پاوند تولید می ‏کردند. در بخش مرکزی این مرحله از راکت ساترن-یک مخزن بزرگ حاوی اکسیژن مایع تعبیه شده‏ بود و در اطراف آن هشت مخزن شامل سوخت آرپی-۱ قرار داشت.

۳

غرش مرحله اول راکت فضایی ساترن-۱ برای جداشدن از سکوی پرتاب کیپ کاناورال در این آزمایش دیده می ‏شود. در این پرتاب زیرمداری، راکت به ارتفاع بیشینه ۱۳۶ کیلومتر رسید و سپس در فاصله ۳۴۶ کلیومتری از نقطه پرتاب با آبهای اقیانوس اطلس برخورد کرد. مجموع زمان این پرواز آزمایشی ۱۵ دقیقه بود. طول ساترن-۱ اندکی کمتر از ۵۵ متر و قطر بیشینه آن مقداری بیشتر از ۶،۵ متر اعلام شده است.

۴

جان گلن لقب اولین فضانورد آمریکایی را یدک می‏ کشد و در ۲۰ فوریه ۱۹۶۱ برای اولین بار چرخش دور زمین را تجربه کرد. این سناتور آمریکایی در سن ۷۷ سالگی یک بار دیگر با شاتل فضایی دیسکاوری به مدار زمین رفت تا رکورد مسن‏ ترین فضانورد را نیز به نام خود ثبت کند. ماموریت اس تی اس-۹۵ بیش از ۸ روز و ۲۱ ساعت به‏ طول انجامید و جان گلن به ‏همراه سایر سرنشینان دیسکاوری در روز ۲۹ اکتبر ۱۹۹۸ به زمین برگشتند. این فضانورد کهنه ‏کار در مجموع دو ماموریت خود ۱۳۷ بار به دور زمین چرخیده است.

۵

راکت فضایی تیتان-۳ئی در تاریخ ۵ سپتامبر ۱۹۷۷ کاوشگر بین ‏سیاره‏ا ی ویجر-۱ را از مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب کرد. سی و نه سال پس از پرتاب این فضاپیما هنوز هم عملیاتی می‏ باشد. این کاوشگر فضایی با موفقیت پس از گذر از سیاره‏ های مشتری و زحل، خود را به مرز منظومه شمسی رساند. ویجر-۱ در زمان نگارش این متن در فاصله ‏ای بیش از ۲۰ تریلیون کیلومتر از زمین در حال حرکت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *