خانه / اخبار / آزمایش حسگر لیزری جدید برای ماموریتهای فضایی آینده

آزمایش حسگر لیزری جدید برای ماموریتهای فضایی آینده

ناسا حسگر ناوبری هدایت شونده لیزری جدیدی را در صحرای ماهاوی کالیفرنیا مورد آزمایش قرار می دهد که برای فرود دقیق کاوشگرهای فضایی آینده بر روی سطح مریخ یا مقاصد دورتر به کار خواهد رفت. رادار ناوبری داپلر موسوم به ان دی ال توسط مرکز پژوهشی لانگلی ناسا در هامپتون ویرجینیا توسعه یافته و قرار است به زودی با استفاده از پلتفرم فرود و برخاست عمودی وی تی وی ال موسوم به زودیاک در صحرای ماهاوی کالیفرنیا مورد آزمایش و ارزیابی قرار گیرد.

OSIRIS-REx uncrating at the PHSF.

این حسگر ناوبری لیزری جدید بخشی از محموله ناسا موسوم به کوبالت به شمار می رود که به عنوان مجموعه ای از فناوری های لازم برای فرود کاوشگرها بر روی سیارات توسعه یافته است. این پروژه بصورت مشترک توسط مراکز مختلف ناسا از جمله مرکز فضایی جانسون در هیوستن تگزاس و آزمایشگاه پیشرانش جت (جی پی ال) در پاسادنا کالیفرنیا دنبال می شود. به زبان ساده حسگر ان دی ال وظیفه ناوبری کاوشگرهای سیاره ای نسل آینده ناسا را بر عهده دارد.

news-12-9-95-1-1

این حسگر از یک جعبه الکترونیکی تشکیل شده که توسط کابلهای فایبراپتیکی به سه لنز اتصال یافته و از آن سه پرتوی لیزری ساتع می شود. بازتابش این سه پرتو از سطح سیاره به کاوشگر کمک می کند تا سرعت، سمت و ارتفاع خود را هنگام تقرب و فرود تنظیم نماید. دقت بسیار دقیق این حسگر برای تضمین انجام فرود نرم و کنترل شده کاوشگرهای آینده ناسا نقشی تعیین کننده ایفاء می کند.

www.spacedaily.com

2 نظر

  1. مطلب خیلی عالی بود ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *