خانه / اخبار / اسرائیل هواپیماهای اف-۱۶ ای/بی را از خدمت عملیاتی خارج کرد

اسرائیل هواپیماهای اف-۱۶ ای/بی را از خدمت عملیاتی خارج کرد

نیروی هوایی اسرائیل بطور رسمی به خدمت جنگنده های اف-۱۶ ای/بی خود که از آنها با نام نِتز یاد می کند پایان داد و پرونده بهره برداری عملیاتی ۳۶ ساله این هواپیماها را بست. طی مراسمی رسمی در پایگاه اوودا ۹۰ فروند جنگنده نتز بازنشسته شدند.

news-12-10-95-3-3

در این مراسم فرماندهان ارشد و خلبانان باتجربه نیروی هوایی اسرائیل در وصف خدمات این جنگند ها در ماموریتهای رزمی مختلف در سه دهه گذشته نکات زیادی را مورد اشاره قرار دادند. خلبانان اسرائیلی در سالهای اخیر نیز بطور گسترده از هواپیماهای اف-۱۶ ای/بی در ماموریتهای رزمی شامل عملیات خوشه های خشم در قالب هجوم شانزده روزه اسرائیل به جنوب لبنان در سال ۱۹۹۶، جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶ و حمله سبوعانه اخیر صهیونیستها به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ استفاده کرده اند. در مجموع هواپیماهای نتز اسرائیلی در قالب ۴۷۴هزار سورتی نزدیک به ۳۳۵ هزار ساعت پروازی به ثبت رسانده اند.

news-12-10-95-3-2

جت جنگنده اف-۱۶ ای/بی نتز محصول شرکت جنرال داینمیکس در سال ۱۹۸۰ به عنوان جایگزینی برای هواپیماهای اف-۱۶ فایتینگ فالکون محصول لاکهیدمارتین تولید و عرضه شد. بازنشستگی این هواپیماها در فاصله کوتاهی پس از دریافت دو فروند اول از جنگنده های چندمنظوره نسل پنجمی اف-۳۵ توسط ارتش اسراییل انجام شد. جنگنده ها تازه نفس اف-۳۵ با ناوگان سالخورده اف-۱۵ و اف-۱۶ نیروی هوایی این رژیم جایگزین خواهند شد.

www.upi.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *