خانه / اخبار / تداوم برنامه توسعه موشک کروز هند علیرغم شکست در برخی آزمایشها

تداوم برنامه توسعه موشک کروز هند علیرغم شکست در برخی آزمایشها

دولت هند برنامه توسعه موشک کروز بومی این کشور موسوم به نیربهای را به مدت شانزده ماه دیگر تمدید کرد. حمایت از این پروژه در حالی انجام می شود که چهارمین آزمایش نیربهای با شکست توام بود. هندی ها نیربهای را به عنوان رقیبی برای موشک کروز آمریکایی تاماهاوک معرفی می کنند.

News-29-10-95-2وزارت دفاع هند پس از تکمیل مرور کلی برنامه توسعه موشک نیربهای این پروژه را تا ژوئن ۲۰۱۸ تمدید کرد و به سازمان پژوهش و توسعه دفاعی هند (دی آر دی او) مجوز لازم برای تخصیص بودجه در این زمینه را اعطاء کرد. در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ چهارمین شلیک آزمایشی موشک نیربهای انجام شد که نتیجه آن رضایت بخش نبود و با شکست توام شد. تحلیل نتایج این آزمایش نشان داد که سامانه هدایت مبتنی بر تطبیق مسیر پروازی با عوارض زمینی موسوم به تِرکام این موشک کارآیی مناسبی نداشته است. ممکن است ریشه این نقص در عدم ارتباط درست بین ارتفاع سنج راداری و رایانه پروازی موشک باشد. بطور کلی مشکل موشک بومی هندی نیربهای حفظ پایداری در حین پرواز در مسافتهای طولانی است.

News-29-10-95-2-3برنامه توسعه این موشک کروز مادون صوت هندی از سال ۲۰۰۴ در دستور کار دی آر دی او قرار دارد. برد نیربهای به هزار کیلومتر می رسد و قادر است سرجنگی هسته ای نیز حمل نماید. بر اساس برنامه ریزی اولیه سال ۲۰۱۶ به عنوان زمان عملیاتی شدن نیربهای تعیین شده بود اما این هدف محقق نشد. یکی از ویژگی‏ های اصلی نیربهای امکان شلیک آن از پلتفرمهای مختلف زمینی، هوایی و دریایی می باشد.

 www.defensenews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *