خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / اولین پرواز فضایی سرنشین‌دار چین

اولین پرواز فضایی سرنشین‌دار چین

پانزدهم اکتبر ۲۰۰۳، ساعت یک بامداد به وقت گرینویچ، راکت لانگ‌مارچ چین از سکوی پرتاب خود در صحرای گِبی برخاست و ده دقیقه پس از آن، فضاپیمای شنژو-۵ در مدار زمین قرار گرفت. این فضاپیما حامل فضانوردی به نام یانگ لیوی بود. با قرار گرفتن این فضاپیمای سرنشین‌دار در مدار، چین سومین کشوری شد که قادر به فرستادن انسان به فضاست. شنژو، نام فضاپیمای سرنشین‌دار چین است. این فضاپیما پس از پرتاب، در ارتفاع ۳۳۰ کیلومتری، چهارده بار به دور زمین گشت و روز شانزدهم اکتبر وارد جو زمین شد، پس از عبور از آن چترهایش را برای فرود باز کرد و پس از ۲۱ ساعت و ۲۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه پرواز در شمال چین، در حوالی منطقه مورد نظر، فرود آمد.

L-50-1قرار بود پرتاب این فضاپیما به صورت زنده از تلویزیون ملی چین پخش شود اما مقامات چین، به این دلیل که درصورت وقوع حادثه تأثیر بدی در اذهان عمومی ایجاد خواهد شد، تصمیم گرفتند برنامه را با تأخیر نمایش دهند. برای نمایش این برنامه، برنامه‌های عادی تلویزیون قطع شد و مجری کانال انگلیسی زبان چین با اشاره به جمله معروف نیل آرمسترانگ به هنگام قدم گذاشتن بر ماه گفت: اگر آن گام‌ها کوچک بودند، اکنون ما با جهشی بزرگ وارد فضا می‌شویم. نام یانگ لیوی ۳۸ ساله، ستوان خلبان ارتش آزادی بخش خلق چین، زمانی به عنوان اولین فضانورد چین اعلام شد که پرواز وی آغاز شده بود. وی سه ساعت قبل از پرتاب و در میان هلهله کودکان بادکنک به‌دست، سوار کپسول فضایی شنژو شد.

L-50-2ساخت شنژو در سال ۱۹۹۲ آغاز شد. طراحی این فضاپیما بر پایه طرح کپسول فضایی سه سرنشینه سایوز انجام گرفته است، ولی چینی‌ها تغییرات زیادی در آن داده‌اند، از جمله این که این فضاپیما بزرگ‌تر است و مدول مداری آن دارای توان (موتور) و قادر به پرواز خودکار است. مانند سایوز، شنژو نیز دارای مدول مداری، کپسول بازگشتی در وسط و مدول خدمات در انتهاست. رسانه‌های رسمی چین، این فضاپیما را طراحی شده توسط این کشور معرفی و آن را به عنوان یکی از عناصر وجهه ملی قلمداد می‌کنند. این فضاپیما با جرمی نزدیک به ۷۸۰۰ کیلوگرم، طول ۹،۲۵ متر و قطر ۲،۸ متر، فضایی نزدیک به ۱۴ متر مکعب و شرایط حیات را تا بیست روز برای سرنشین خود فراهم می‌کند. اولین پروازهای آزمایشی این وسیله در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ انجام گرفت. به دنبال انجام اولین پرواز سرنشین‌دار این فضاپیما در سال ۲۰۰۳، پرواز سرنشین‌دار دوم با فضاپیمای شنژو-۶، دوازدهم اکتبر سال ۲۰۰۵ انجام شد. در این پرواز، فضاپیما حامل دو سرنشین بود و مأموریت آن پنج روز به طول انجامید.

 

منبع:

لیلا خلج زاده، پنجاه سال در فضا، سازمان فضایی ایران، تهران، ۱۳۸۶٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *