خانه / اخبار / همکاری انگلستان با ترکیه برای توسعه جنگنده نسل پنجمی این کشور

همکاری انگلستان با ترکیه برای توسعه جنگنده نسل پنجمی این کشور

شرکت بی ای ئی سیستمز و شرکت صنایع هوافضایی ترکیه (تی ای آی) به پیشرفت‏های قابل ملاحظه‏ ای در مذاکره برای آغاز برنامه توسعه جنگنده نسل پنجم ترکیه موسوم به پروژه تی اف-اکس دست یافته‏ اند. بر اساس یک سند همکاری که به امضاء نخست وزیران دو کشور رسیده انتظار می رود قراردادی به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار بین بی ای ئی سیستمز و تی ای آی برای آغاز پروژه منعقد شود.

News-15-11-95-1-1ترکیه در دسامبر ۲۰۱۵ شرکت بی ای ئی را برای همکاری در زمینه انجام فاز مطالعاتی اولیه پروژه تی اف-اکس برگزید. هدف از این پروژه دستیابی به جایگزینی بومی برای جنگنده های قدیمی‏ تر لاکهیدمارتین اف-۱۶ نیروی هوایی ترکیه است. سازمان دولتی تدارکات دفاعی ترکیه پیشنهادی کلی برای تامین نیاز نیروی هوایی این کشور به جنگنده‏ های نسل آینده شامل گزینه‏ های تک موتوره و دو موتوره تهیه کرده است.

News-15-11-95-1-2مسئولان شرکت بی ای ئی سیستمز با اشاره به تجربه ارزنده همکاری در برنامه توسعه جنگنده‏ های یوروفایتر تایفون و لاکهید اف-۳۵ از آمادگی کامل خود برای پشتیبانی از شرکت‏های ترکیه‏ ای در پروژه جاه طلبانه جدید آنکارا خبر می دهند. نیروی هوایی ترکیه در حال حاضر ۲۴۵ فروند جنگنده اف-۱۶ سی/دی را در اختیار دارد که سالخورده ترین آنها ۲۹ سال پیش وارد خدمت عملیاتی شده است.

www.flightglobal.com

2 نظر

 1. یعنی هر کس بخواد خود کفا بشه میشه جاه طلب دهن گربه به گوشت نمیرسه میگه کثیفه

  • با سلام و احترام
   علت استفاده از واژه جاه طلبانه در متن خبر ایجاد هیجان و جلب توجه بیشتر خواننده است.
   البته مقایسه سطح فناوری و پیچیدگی این پروژه با سایر پروژه‏ هایی که تاکنون توسط بخش صنعت دفاعی ترکیه انجام شده بسیار بالاتر بوده و از اینرو واژه جاه طلبانه به معنای مثبت آن بکار رفته است.
   از حسن توجه شما متشکریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *