خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی ریز پهپاد تجسسی کوتاه برد اسپای اَرو

معرفی ریز پهپاد تجسسی کوتاه برد اسپای اَرو

پهپاد اِسپای اَرو نخستین بار در نمایشگاه دفاعی یورو‏سَتوری در ژوئن ۲۰۰۸ به نمایش در آمد. شرکت فرانسوی تالس این سامانه هوایی بدون سرنشین ارزان قیمت، سبک و سهل‏ الاستفاده را در پاسخ به نیازهای میدان رزم یگان‏های عملیاتی نیروی زمینی ارتش این کشور برای انجام ماموریت‏های تجسس و شناسایی تاکتیکی توسعه داده است. هندسه نمونه ‏های اولیه این پهپاد قدری نامتعارف بود و از یک بال دلتا شکل با نوک انحناء‏دار و دو سطح عمودی در قسمت دم تشکیل می‏ شد.

۱۶۰۵۱-۱پیکربندی نمونه ‏های بعدی برای افزایش پایداری پرواز در شرایط سخت جوی و مقاومت در برابر فرودهای دشوار بسیار ساده ‏تر از نمونه‏ های اولیه شد. بال دلتا شکل این پرنده مجهز به سطوح کنترلی اِلِوون(ترکیبی از شَهپر و دم افقی) در زیر بدنه نصب شده است. این پهپاد ارابه فرود ندارد و سازه آن از جنس فوم پلی استایرن می‏باشد. محموله استاندارد اسپای‏اَرو شامل یک دوربین تصویر برداری در نور روز با لینک ارسال تصویر زمان واقعی ۲،۴ گیگاهرتزی و لینک ارسال داده‏ های دورسنجی ۸۶۹ مگاهرتزی می ‏باشد. گزینه ‏های دیگر برای محموله این پهپاد شامل دوربین‏های فروسرخ و حسگرهای جوی، شیمیایی و بیولوژیک است. یک واحد سامانه عملیاتی این پهپاد شامل دو فروند پرنده اسپای‏ ارو، ایستگاه کنترل، واحد ارتباطی نصب ‏شده روی سه ‏پایه مخصوص، پنج بسته باتری، شارژر باتری،‌ کیت تعمیرات و کشف ‏کننده سیگنال جهت بازیافت پرنده می‏ باشد. اجزاء مختلف نصب‏ شده داخل بدنه اسپای‏ ارو عبارتند از دریافت‏ کننده جی‏ پی‏ اس، سامانه هدایت اینرسی(‏آی ‏ان‏ اس)، حسگر فشار، لوله پیتوت، پایدارکننده وضعیت پروازی، واحدهای فرمان سرو الکتریک، بسته الکترونیکی ماژولار. همچنین در قسمت دماغه پلیمری لیتیومی با چگالی بالا و فرستنده سیگنال بازیافت نصب شده است. در صورت نیاز می ‏توان محموله ‏های هواشناسی برای انجام ماموریت‏ های اندازه ‏گیری پارامترهای جوی روی این پهپاد نصب کرد.

۱۶۰۵۱-۴این پهپاد قابل حمل توسط نفر بوده و برای راه ‏اندازی و استفاده عملیاتی از آن تنها به یک نفر نیاز است. این پهپاد را می ‏توان در محیط‏ های تاکتیکی با وزش باد تا حداکثر سرعت ۳۶ کیلومتر بر ساعت به پرواز درآورد. می ‏توان این پهپاد دست‏پرتاب را برای انجام پرواز کاملا خودکار برنامه ‏ریزی کرد. فرود سینه ‏مال اسپای‏ ارو به‏ صورت خودکار انجام می‏ شود. نمونه‏ های اولیه اسپای‏ ارو در بهار ۲۰۰۸ برای ارزیابی ‏های میدانی نیروهای ویژه ارتش فرانسه به آنها تحویل داده شد. چند یگان عملیاتی اسکای‏ ارو متشکل از هشت فروند پهپاد توسط نیروی زمینی فرانسه در قالب ماموریت نیروهای ایساف در افغانستان به کار گرفته شد.

۱۶۰۵۱-۳موتور:

یک موتور الکتریکی با ملخ هُل‏ دهنده دو پره

ابعاد:

دهانه بال: ۰،۶۷ متر

طول کلی: ۰،۵۲ متر

ارتفاع بدنه: ۰،۱۸ متر

اوزان:

حداکثر وزن محموله: ۷۰ گرم

حداکثر وزن برخاست : ۵۰۰ گرم

عملکرد:

حداکثر سرعت افقی: ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت سیر:۵۰کیلومتر بر ساعت

کمترین و بیشترین ارتفاع عملیاتی: ۱۰۰ تا ۱۱۰۰ پا

شعاع عملیاتی: ۲ تا ۳ کیلومتر

مداومت پروازی: ۳۰ دقیقه

 

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *