خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک‏ کروز هواپایه ای جی ام-۱۲۹ ای سی ام

معرفی موشک‏ کروز هواپایه ای جی ام-۱۲۹ ای سی ام

ای جی ام-۱۲۹ یک موشک کروز دوربرد تهاجم زمینی با قابلیت حمل سرجنگی هسته‌ای است که برای از میان بردن سامانه‌های دفاع هوایی شوروی در سال‌های پایانی جنگ سرد طراحی شد. موشک ای جی ام -۱۲۹ موسوم به موشک کروز پیشرفته ( ای سی ام ) از سطح مقطع راداری کمتری برخوردار است و در مقایسه با خانواده موشک‌های کروز ای جی ام -۸۶ رد فروسرخ کمتری از خود بر جای می‌گذارد.

۱۴۰۶۱-۱یکی از معروفترین داستان‌های مرتبط با این موشک به صانحه مینوت مربوط می‌شود. در این رویداد نادر شش فروند موشک ای سی ام عملیاتی  بطور اشتباه از پایگاه مینوت به‌سوی پایگاه بارکسدیل شلیک شدند. خوشبختانه هیچ ‌یک از این موشک‌ها به‌ سر جنگی هسته‌ای مجهز نبودند. این موشک از سال ۱۹۹۱ وارد خدمت عملیاتی شد. نیروی هوایی ارتش امریکا در ابتدا قصد داشت از بمب افکن‌های بی-۵۲ اچ / بی-۱ بی و بی-۲ ای برای حمل و شلیک این موشک استفاده نماید. اما کاهش بودجه‌های دفاعی این کشورپس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد تغییراتی در این برنامه ایجاد کرد. از ابتدا قرار بود ۲۵۰۰ فروند موشک ای سی ام تولید شود. در ادامه این تعداد به ۱۴۶۰ فروند کاهش یافت و در بازنگری دیگری برنامه تولید ای جی ام-۱۲۹ به هزار فروند محدود شد.

نهایتا در سال ۱۹۹۲ تصمیم گرفته شد که تنها ۴۶۱ فروند از این موشک تولید شود و تنها بمب افکن بی-۵۲ اچ به عنوان تنها حامل آن برگزیده شد. در سال ۲۰۰۷ نیروی هوایی امریکا اعلام کرد قصد دارد موشک‌های ای سی ام را تا سال ۲۰۱۲ از خدمت خارج کند. علیرغم این ادعا شرکت ریتون در سال ۲۰۰۹ قراردادی به ارزش ۵،۷۶ میلیون دلار برای ارائه خدمات فنی از موشک ای جی ام – ۱۲۹ دریافت کرد.

منبع:

نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *