خانه / اخبار / اسرائیل به دنبال خرید جنگنده های اف-۱۵ بیشتر

اسرائیل به دنبال خرید جنگنده های اف-۱۵ بیشتر

رایزنی ها برای افزایش تعداد جنگنده های پیشرفته بوئینگ اف-۱۵ سفارش داده شده توسط نیروی هوایی اسرائیل همزمان با تلاش کابینه دولت این رژیم برای دستیابی به جایگزینی برای خرید جنگنده های اف-۳۵ بیشتر از لاکهید مارتین ادامه دارد. در نوامبر ۲۰۱۶ دولت اسرائیل خرید ۱۷ فروند دیگر جنگنده نسل پنجمی اف-۳۵آی را تائید کرد و بر این اساس مجموع جنگنده های اف-۳۵ مورد نظر برای تجهیز نیروی هوایی خود را به ۵۰ فروند افزایش داد. اسرائیلی ها از این جنگنده ضربتی با نام آدیر یاد می کنند.

News-5-1-96-1-2نیروی هوایی اسرائیل در حال ارزیابی احتمال خرید هواپیماهای اف-۱۵آی بیشتر با هدف حفظ ترکیب مطلوب جنگنده های ضربتی مورد نیاز برای حصول اطمینان از برآورده شدن نیازهای عملیاتی آینده خود می باشد. بر اساس اعلام  نیاز اولیه این نیرو به ۷۵ فروند اف-۳۵ نیاز دارد و ایده اصلی جایگزینی این هواپیماها با جنگنده های ساخت شرکت بوئینگ سالخورده اسرائیل می باشد. اسرائیل از سال ۱۹۷۶ جنگنده های دو موتوره آمریکایی را وارد خدمت عملیاتی کرده است. تصمیم اتخاذ شده بر این اساس شکل گرفته که خرید نمونه های پیشرفته اف-۱۵ پیش از سفارش فروندهای بیشتر جنگنده اف-۳۵ جمع بندی شود. بنابر اعلام منابع اسرائیلی رایزنی با مسئولان وزارت دفاع آمریکا برای بررسی خرید احتمالی ۲۰ تا ۲۵ فروند هواپیمای اف-۱۵آی جدید آغاز شده است.

News-5-1-96-1-3جزئیات زیادی در مورد پیکربندی هواپیماهای اف-۱۵ موردنظر اسرائیل اعلام نشده است اما تحلیل گران امور دفاعی بر این باورند نمونه هایی از جنگنده اف-۱۵ مورد نظر اسرائیل می باشد که بر اساس طرح بوئینگ برای بهسازی اف-۱۵ در افق ۲۰۴۰ شکل گرفته است. ظرفیت حمل مهمات و به ویژه موشک توسط این نمونه بیشتر خواهد بود. در عین حال نیروی هوایی اسرائیل در اوایل ماه مارس یک مرکز تعمیر و نگهداری ویژه برای جنگنده های اف-۳۵آی در پایگاه نواتیم راه اندازی کرد. این مرکز نخستین در نوع خود به شمار می رود که تاکنون در خارج از خاک آمریکا راه اندازی شده است. نیروی هوایی اسرائیل در دسامبر سال گذشته دو فروند اول از جنگنده های اف-۳۵ خود را تحویل گرفت.

www.flightglobal.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *