خانه / اخبار / قرارداد بزرگ اسرائیل با هند برای تولید سامانه موشکی پدافندی میان برد

قرارداد بزرگ اسرائیل با هند برای تولید سامانه موشکی پدافندی میان برد

شرکت صنایع هوافضای اسرائیل (آی ای آی) قراردادی به ارزش ۱،۶ میلیارد دلار با هند به امضاء رساند که بر اساس آن سامانه موشکی میان برد سطح به هوا (ام آر سَم) مبتنی بر سامانه باراک-۸ را با تولید و عرضه خواهد کرد. بنابر اعلام منابع اسرائیلی این معامله بزرگترین قرارداد تسلیحاتی صادراتی به شمار می رود که تاکنون بخش صنعت نظامی این رژیم به امضاء رسیده است.

news-25-1-96-3-1 توسعه این سامانه موشکی در سال ۲۰۰۹ بطور مشترک توسط شرکت التا (وابسته به آی ای آی) به همراه شرکت اسرائیلی رافائل و با همکاری سازمان پژوهش و توسعه دفاعی هند موسوم به دی آر دی او انجام شد. شرکت آی ای آی نیز تامین رادارهای آرایه فازی، واحد فرماندهی و کنترل، لانچرهای متحرک زمینی و موشکهای رهگیر مجهز به جستجوگرهای راداری فعال را بر عهده دارد و قرار است نمونه های عملیاتی این سامانه را به نیروی زمینی هند تحویل دهد. ارتش اسرائیل از سامانه ام آر سَم با نام باراک-۸ یاد می کند و اولین بار در نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۱۵ نمونه ای از آن را به نمایش گذاشت.

news-25-1-96-3-2همکاری هند و اسرائیل در زمینه سامانه های موشکی پدافندی به سال ۲۰۰۰ باز می گردد زمانیکه شرکتهای آی ای آی و رافائل برای حفاظت از شناورهای رزمی نیروی دریایی هند سامانه باراک-۱ را به این کشور تحویل دادند. این معامله تسلیحاتی با حاشیه های زیادی روبرو شد و دهلی نو شرکتهای اسرائیلی را به پرداخت رشوه متهم کرد. در نتیجه همکاری هند با اسرائیل برای توسعه سامانه پدافندی دوربرد ال آر سَم به حالت تعلیق ذرآمد. اسرائیل تلاش بسیار کرد تا اعتماد مجدد هند را برگرداند و به نظر می رسد توافق اخیر موفقیتی بزرگ برای این رژیم باشد. هند قصد دارد سامانه ام آر سَم را جایگزین موشکهای قدیمی روسی کند اما در عین حال رایزنی با مسکو برای خرید سامانه اس-۴۰۰ را دنبال می کند و تلاش برای توسعه یک سامانه بومی موسوم به آکاش نیز ادامه دارد.

منبع:

http://www.ainonline.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *