خانه / تحلیل، گزارش و مصاحبه / تحلیل- اقتصاد صنعت موشکی تاکتیکی در افق ۲۰۲۰

تحلیل- اقتصاد صنعت موشکی تاکتیکی در افق ۲۰۲۰

بر اساس پیش‌بینی مؤسسه فورکست اینترنشنال، در سال ۲۰۱۵ ارزش کل موشک‌ها و بمب‌های هواپایه معامله شده در جهان به ۱۲،۳ میلیارد دلار خواهد رسید. این مؤسسه پیش‌بینی کرده که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۱۳،۹ میلیارد دلار برسد. مطابق برآوردهای این مؤسسه، جهان در بازه پنج ساله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در مجموع ۶۶،۳ میلیادر دلار برای خرید ۲۰۱۵۰۰ فروند موشک و بمب هواپایه از انواع مختلف خرج خواهد کرد. این تعداد، در مقایسه با دوره زمانی مشابه قبل خود ۴،۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. رشد هزینه‌ها در کنار کاهش نرخ تولید، تنها بیانگر این است که سامانه‌های موشکی به احتمال زیاد قیمت‌های بالاتری را نسبت به گذشته تجربه می‌کنند.

۱۴۰۴۹-۱موشک‌های ضدتانک و ضدسنگر (چه زمین‌پایه و چه هواپایه) مانند همیشه بالاترین سهم را از داد و ستد حوزه موشکی طی پنج سال آینده خواهند داشت. پروژه‌های جاگم آمریکایی و اِم‌اِم‌پی/اِم‌‌اِل‌پی متعلق به بخش فرانسوی شرکت اِم‌بی‌دی‌اِی، بزرگ‌ترین پروژه‌های جدید این حوزه تا پایان دهه جاری میلادی خواهند بود. آمریکا با تولید ۱۰۹۱۳۰ فروند موشک به ارزش ۵،۳ میلیارد دلار، حدود ۲۷ درصد بازار جهانی (به لحاظ ارزش مالی) ضدزره تاکتیکی را در قبضه خود خواهد داشت. اروپا و روسیه هم در مجموع نزدیک به یک سوم از این بازار را به خود اختصاص خواهند داد. سهم چین از ارزش این بازار به نزدیک ۲۰ درصد خواهد رسید.

۱۴۰۴۹-۶آخرین کتاب سال مؤسسه فورکست اینترنشنال تولید ۶۵۱۰ فروند موشک ضدکشتی (سطح به سطح یا هوا به سطح) به ارزش مجموع ۵،۶ میلیارد دلار را برای پنج سال آینده پیش‌بینی می‌کند. در این حوزه، مانند گذشته و برخلاف دیگر حوزه‌های موشکی، سهم بیشتر بازار جهانی به چین و روسیه اختصاص دارد. از قدیم با توجه به برتری کمی و کیفی ناوگان دریایی آمریکا در جهان، قدرت‌هایی مانند شوروی سابق، روسیه و چین به سمت توسعه هرچه بیشتر موشک‌های ضدکشتی سوق پیدا کرده‌اند.

۱۴۰۴۹-۸اما مؤسسه فورکست پیش‌بینی می‌کند که صادرات ضدکشتی این دو کشور با توجه به عرضه بیشتر سامانه‌های غربی و اقبال مشتریان به آن‌ها، کمتر خواهد شد. این مؤسسه اِم‌بی‌دی‌اِی اروپا، بوئینگ آمریکا، کونگزبرگ دفنس نروژ و ساب سوئد را شرکت‌های غربی جلودار سامانه‌های ضدکشتی در آینده معرفی می‌کند. فورکست افزایش تولید موشک‌های ضدکشتی در کشورهایی مانند ترکیه و برزیل را غیرقابل چشم‌پوشی می‌داند. برزیل موشک ضدکشتی مَنسوپ خود (محصول آویبراس) را تا سال ۲۰۱۸ عملیاتی می‌کند و آسلسان ترکیه نیز موشک آتماکا را آماده آزمایش دارد. آتماکا موشکی بسیار شبیه به هارپون آمریکایی است. این مؤسسه در گزارش خود تاکید می‌کند که برنامه موسوم به اِل‌راسم که در آمریکا در حال پیگیری است، در چند سال آینده سهم آمریکا را از تولید و عرضه موشک‌های ضدکشتی در جهان بهبود خواهد بخشید. اِل‌راسم موشک برنامه مشترک توسعه موشک ضدکشتی آمریکا است که در حال توسعه می‌باشد.

۱۴۰۴۹-۷پیش‌بینی می‌شود ارزش معاملات موشک‌های تاکتیکی هواپایه دورزَن (از رده جاسم یا اِستورم شدو) در سال ۲۰۱۵ در مجموع به ۱،۲ میلیارد دلار برسد. این ارزش در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱،۹ میلیارد دلار خواهد رسید. در این پنج سال در مجموع ۱۹۰۰۰ فروند از این نوع موشک‌ها تولید و به ارزش ۶،۶ میلیارد دلار عرضه خواهد شد. سهم آمریکا از این مقدار ۲،۱ میلیارد دلار، سهم روسیه ۶۰۰ میلیون دلار و سهم اتحادیه اروپایی ۳۸۱ میلیون دلار خواهد بود.

۱۴۰۴۹-۲

اما اگر در همین بازه پنج ساله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ از هوا به هوا بخواهیم بدانیم، اول اینکه بنابر پیش‌بینی مؤسسه فورکست، ۲۲۶۰۰ فروند موشک هوا به هوا به ارزش مجموع ۷،۸ میلیارد دلار در این مدت تولید و عرضه خواهد شد. دو بازیگر اصلی این حوزه اِم‌بی‌دی‌اِی اروپا و ریتون آمریکا خواهند بود و دیگران نظیر چین، روسیه، ژاپن، رژیم صهیونیستی، آفریقای جنوبی و تایوان سهم‌های کوچکی را از این حوزه در اختیار خواهند داشت. در سال جاری (۲۰۱۵) در مجموع ۱،۳ میلیارد دلار موشک هوا به هوا در جهان فروخته خواهد شد. این عدد در سال ۲۰۱۹ به ۱،۸ میلیارد دلار خواهد رسید؛ یعنی ۳۸ درصد رشد! اما نرخ تولید در این حوزه با شیبی بسیار کمتر از مقدار ارزش مالی رشد می‌کند که این بیانگر بالارفتن ارزش و قیمت تسلیحات هوا به هوا است.

۱۴۰۴۹-۴بسیار جالب است که همین روند کاهش نرخ تولید و بالارفتن ارزش در حوزه پدافند هوایی نیز احساس می‌شود. از امسال تا پایان سال ۲۰۱۹ در مجموع ۴۴۷۸۰ فروند موشک زمین به هوا به ارزش مجموع ۱۹،۱ میلیارد دلار تولید و عرضه خواهد شد. شرکت‌های ریتون و لاکهید مارتین آمریکا، اِم‌بی‌دی‌اِی اروپا و تالِس انگلستان به همراه منابع روسی پیشروترین در بازار پدافندی جهان طی پنج سال آینده خواهند بود.

۱۴۰۴۹-۵گزارش سالیانه فورکست اینترنشنال نشان می‌دهد که تولید سامانه‌های موشکی در کشورهای به غیر از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، رژیم صهیونیستی و ژاپن در پنج سال آینده رشد خواهد کرد. قطب‌های غیرسنتی تولید موشک در جهان در مجموع در پنج سال آینده ۳۰۰۰۰ فروند موشک تاکتیکی به ارزش ۸،۱ میلیارد دلار تولید خواهند کرد که این یعنی سهم ۱۲ درصدی از بازار جهانی. هندوستان با تولیدی به ارزش ۲،۶ میلیارد دلار طی پنج سال آینده، در پیشانی کشورهای نوظهور در حوزه اقتصاد موشکی قرار دارد.

منابع:

www.defencetalk.com

www.upi.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *