خانه / گزارش تصویری / گزارش تصویری شماره سی و یک- پایان یک رویا، بوران خاک خورده!

گزارش تصویری شماره سی و یک- پایان یک رویا، بوران خاک خورده!

۱ چند جوان ماجراجو تصمیم می گیرند از محل نگهداری تنها شاتل فضایی روسیه موسوم به بوران بازدید کنند. پس از پرواز به آلماتی پایتخت قزاقزستان خود را با قطار به نزدیکترین شهر به منطقه بایکانور می رسانند. سپس به بهانه عکسبرداری از آسمان پرستاره این بیابان با یک تاکسی محلی راهی منطقه می شوند. علیرغم هشدارها در مورد حفاظت سخت نیروهای روسی از این محل، آنها در کمال تعجب به سادگی به محل نگهداری بوران می رسند و با صحنه های جالبی مواجه می شوند.

۲اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۸۰ میلادی در پاسخ به برنامه توسعه شاتل فضایی آمریکا، پروژه توسعه فضاپیمای بوران را کلید می زند.

۳بوران در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸ اولین پرواز فضایی (بدون سرنشین) خود را انجام می دهد و پس از دو بار چرخش کامل به دور زمین در پایگاه فضایی بایکانور قزاقزستان فرود می آید. از آن زمان تاکنون این فضاپیمای روسی در این محل نگهداری می شود. گرانترین پروژه اکتشاف فضایی اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی این رژیم در سال ۱۹۹۳ بطور کامل لغو شد.

۵آشیانه نگهداری بوران در ۳۰ کیلومتری محل استقرار یک پایگاه موشکی قدیمی در منطقه بایکانور واقع شده و همه مسیرهای منتهی به آن همانند خود آشیانه فرسوده است و بیشتر به یک مخروبه شبیه می باشد. تحلیل گران غربی معتقدند این برنامه اهداف کاملا نظامی را دنبال می کرده و شوروی با کمک بوران قصد داشته تسلیحات راهبردی خود را در مدار زمین مستقر نماید.

۴عکس یادگاری ماجراجوی جوان روس که به همراه چند تن از دوستان خود این سفر هیجان انگیز را انجام داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *