خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / موشک هدایت ‏شونده ضدتانک زد تی-۳ اینگوی

موشک هدایت ‏شونده ضدتانک زد تی-۳ اینگوی

موشک زد تی-۳ اینگوی در اصل توسط شرکت کنترون (هم‏ اکنون بخشی از دنل داینمیکس) و در قالب پروژه رایلی دولت آفریقای جنوبی به‏ منظور جایگزینی برای موشک‏های ضدتانک قدیمی میلان ارتش این کشور توسعه یافت. اینگوی واژه‏ ای در زبان آفریکانس معادل پلنگ (یا گربه وحشی) می‏ باشد. علیرغم تاکید آفریقای جنوبی بر بومی بودن این سلاح اما اغلب کارشناسان و تحلیل‏گران صنعت دفاعی بر این باورند که زد تی-۳ اینگوی نمونه‏ ای از موشک بی‏ جی‏ ام-۷۱ تاو می‏ باشد.

p2یکی از بحث‏ برانگیزترین واقعیت‏ها در مورد پروژه توسعه این موشک چگونگی دستیابی متخصصان صنعتی نظامی آفریقای جنوبی به فناوری پیچیده هدایت آن می‏ باشد. برخی حتی ایده سرقت این فناوری از آمریکا در قالب برنامه جاسوسی صنعتی را مطرح کرده‏ اند. مدت کوتاهی پس از نمایش عمومی زد تی-۳ اینگوی منابع دفاعی و اطلاعاتی دولت آمریکا اعلام کردند که این موشک شباهت بسیار زیادی به یکی از نمونه‏ های موشک تاو دارد. نکته عجیب آن بود در زمان پرده‏ برداری آفریقای جنوبی از اولین نمونه‏ های زد تی-۳ اینگوی در آمریکا برنامه توسعه موشک تاو در جریان بود و ابعاد مختلفی از این برنامه به‏ عنوان اطلاعات حساس طبقه‏ بندی شده مهم تلقی می‏ شد. هنوز هم پس از گذشت سال‏ها از آن زمان گزارش دقیقی از چگونگی انتقال این فناوری به آفریقای جنوبی منتشر نشده است. یکی از مشهودترین تفاوت‏های زد تی-۳ اینگوی با موشک تاو قطر کمتر موشک آفریقای جنوبی  است. قطر بدنه موشک بی‏ جی‏ ام-۷۱سی تاو-۲ای معادل ۱۵۲ میلی‏متر است در حالیکه قطر موشک زد تی-۳ اینگوی تنها ۱۲۷ میلی‏متر می‏ باشد. وزن زد تی-۳ اینگوی ۵/۲۸ کیلوگرم است که بیشتر از تاو (با وزن تقریبی ۲۰ کیلوگرم) می‏ باشد. طول اینگوی ۵۰ میلی‏متر بلندتر از تاو است. گرچه وزن زد تی-۳ اینگوی امکان حمل آن توسط یک نفر سرباز را فراهم می‏ آورد اما این موشک اصولا به‏ عنوان سلاحی قابل حمل توسط نفر شناخته نمی‏ شود.

p7موشک زد تی-۳ اینگوی از هدایت لیزری نیمه فعال استفاده می‏ کند. هدف توسط نشانگر لیزری نقطه‏ گذاری می‏ شود و موشک بطور فعال به جستجوی آن می‏ پردازد. انتخاب این نوع تجهیزات برای هدایت موشک آسیب‏ پذیری آن در برابر اخلال یا تداخل امواج رادیویی را کاهش می‏ دهد. نکته دیگر امکان پنهان‏ کردن پرتابگر بلافاصله پس از شلیک موشک است زیرا نشانگر لیرزی مورد استفاده برای هدایت زد تی-۳ اینگوی بر روی خود موشک نصب شده و ارتباطی با نشانگری لیزری پلتفرم پرتاب ندارد. از اینرو سرباز شلیک‏ کننده موشک می‏ تواند بلادرنگ موضع خود را ترک کند و پنهان شود و در صورت شلیک از پلتفرمهای دیگر شامل بالگرد یا خودروهای نظامی نیز این قابلیت یک مزیت تاکتیکی به‏ شمار می‏ رود. همچنین امکان شلیک چندین قبضه از این موشک به‏ صورت متوالی و پشت سرهم وجود دارد. در این صورت موشک دوم می‏ تواند پس از اصابت قبضه اول به هدف به سوی هدفی جدید هدایت شود و این توالی برای سایر موشک‏های شلیک شده به ترتیب دنبال شود. البته با پیشرفت‏های کنونی در حوزه اخلال و فریب، هدایت لیزری موشک‏ها نیز با چالش‏هایی روبرو شده است. برد موثر زد تی-۳ اینگوی حدود ۵هزار متر است که از همه نمونه‏ های هدایت‏ شونده با سیم تاو بیشتر است. این دستاور با حذف سیم هدایت و نصب موتور راکتی قدرتمندتر بر روی زد تی-۳ اینگوی محقق شده است. برد موثر کمینه این موشک ۲۵۰ متر است. شرکت سازنده این موشک مدعی است که سرعت پروازی آن به ۲۰۰ متر بر ثانیه می‏ رسد. سرعت موشک متوسط تاو در حرکت به سوی هدف ۱۸۷ متر بر ثانیه است.

p3نیروی پیشران موشک زد تی-۳ اینگوی توسط یک موتور راکتی سوخت جامد تک مرحله‏ای تامین می‏ شود. دست‏ کم سه نوع سرجنگی برای نصب بر روی این اینگوی توسعه یافته است. نمونه اولیه زد تی-۳ ای دارای سرجنگی چاشنی شکل‏ داده شده با قابلیت نفوذ در عمق ۶۵۰ میلی‏متری پوشش‏های فولاد آر اچ‏ ای می‏ باشد. نمونه بهسازی شده زد تی-۳ بی از سرجنگی شکل‏ داده شده پشت سر هم استفاده می‏ کند که به آن قابلیت نفوذ ۱۰۰۰ میلی‏متری در سطوح زرهی فولادی می‏ دهد. نمونه زد تی-۳ ای۲ مجهز به سامانه هدایت کاملا خودکار به سفارش نیروی زمینی ارتش آفریقای جنوبی توسعه یافته است. برد این نمونه به ۵۵۰۰ متر می‏ رسد. استفاده عملیاتی از این عضو جدید خانواده اینگوی توسط نیروهای مسلح آفریقای جنوبی آغاز شده است. در نمایشگاه آیدکس-۲۰۱۳ از سرجنگی جدیدی برای این موشک پرده‏ برداری شد. سرجنگی نفوذگر چندمنظوره (ام‏ پی‏ پی) موشک زد تی-۳ اینگوی برای حمله به خودرهای زرمی سبک، خودروهای نظامی فاقد پوشش زرهی، هواپیماهای مستقر بر روی زمین، سازه‏ ها و کامیون‏ های نظامی طراحی شده است. اولین استفاده رزمی از موشک اینگوی به نبرد رودخانه لامبا در سپتامبر ۱۹۸۷ برمی‏ گردد. یک سال بعد در ژوئن ۱۹۸۸ بار دیگر در نبرد کالِک از این موشک مجددا در میدان رزم استفاده شد. در این دو نبرد شلیک موشک‏های زد تی-۳ اینگوی موجب انهدام تانک‏های تی-۵۵ و نفربرهای زرمی بی‏ تی‏ آر-۶۰ شد. از آن زمان تاکنون گزارشی از استفاده رزمی از این موشک منتشر نشده زیرا عملا ارتش آفریقای جنوبی با تهدیدهای زرهی روبرو نبوده است.

p6امکان شلیک موشک اینگوی از طیف گسترده‏ ای از پلتفرم‏ ها شامل خودروهای رزمی زرهی، بالگردها و شناورهای آبی خاکی وجود دارد. پلتفرم اولیه موردنظر برای شلیک این موشک راتل زد تی-۳ نام دارد که به یک غلاف پرتاب سه‏ تایی برجک شکل مجهز است. ارتش آفریقای جنوبی نمونه‏ هایی از زد تی-۳ اینگوی را بر روی بالگردهای پوما و روییوالک خود نصب کرده است. بالگردهای ام‏ آی-۲۴ ام‏ کی-۳ سوپر هیند نیروی هوایی ارتش الجزایر و بالگردهای ئی‏ سی-۶۳۵ نیروی هوایی عراق نیز از موشک اینگوی استفاده می‏ کنند. تلاش برای نصب موشک زد تی-۳ اینگوی بر روی تانک‏های تهاجمی باجر و ای‏وی-۸ گمپیتا ادامه دارد. در نمایشگاه آیدکس-۲۰۱۳ از پرتابگر قابل حمل اینگوی موسوم به آی‏پی‏ال‏اس پرده برداری شد. وزن کم و ابعاد کوچک این پرتابگر امکان نصب آن بر روی خودروهای تاکتیکی سبک هم‏ رده لندرورهای نظامی را فراهم آورده و حتی می‏ تواند با استفاده از این غلاف پرتاب موشک اینگوی را از روی سه‏ پایه نیز شلیک کرد.

p4برای بیش از دو دهه تنها کاربر موشک زد تی-۳ اینگوی ارتش آفریقای جنوبی که آن هم در مقیاس محدود تعدادی از این موشک را خریداری کرده بود. در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی ورق برگشت و علاوه بر خرید گسترده اینگوی توسط نیروهای مسلح آفریقای جنوبی سر و کله مشتریان خارجی نیز پیدا شد. الجزایر، عراق و مالزی نمونه‏ هایی از موشک زد تی-۳ اینگوی را خریداری کرده‏ اند. برخی منابع نظامی در آفریقای جنوبی اعلام کرده‏ اند چند مشتری بین‏ المللی دیگر نیز این موشک را خریده‏ اند. با توجه به پروژه‏ های مشابه در این کشور انتظار می‏ رود روند توسعه و عرضه نمونه‏ های جدید اینگوی برای سالیان متمادی ادامه داشته باشد.

p5برآورد منابع دفاعی و امنیتی و تحلیل‏گران صنعت دفاعی حاکی از آن است که قیمت هر قبضه موشک زد تی-۳ اینگوی بین ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار می‏ باشد. آفریقای جنوبی در سال‏های اخیر تلاش کرده تا سهم خود از بازار فروش تسلیحات را افزایش دهد. یکی از اصلی‏ ترین مزیت‏های این کشور برخورداری از تنوع اقلیمی و محیط‏ های فیزیکی مختلف برای آزمایش و ارزیابی تجهیزات نظامی است. این حوزه به یکی از اصلی‏ ترین زمینه‏ های همکاری صنایع دفاعی این کشور و شرکت‏های پیشرو اروپایی تبدیل شده است. از طرف دیگر صنایع عمدتا دولتی نظامی این کشور در تلاشند تا در قالب همکاری با سایر کشورها توانمندی‏ های فناورانه خود را ارتقاء داده و سبد محصولات دفاعی متنوع‏ تری را به بازارهای بین‏ المللی عرضه کنند. شرکت دنل داینمیکس که متولی توسعه موشک زد تی-۳ اینگوی به شمار می‏ رود از چند سال پیش بر اساس راهبردهای جدید دولت آفریقای جنوبی به‏ صورت یک شرکت خصوصی به فعالیت خود ادامه می‏ دهد.

http://www.military-today.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *